مزایا و معایب کابینت آشپزخانه | طراحی و اجرای کابینت

مزایا و معایب کابینت‌های بالایی آشپزخانه و قفسه‌های باز

تصمیم سختی است که آیا کابینت‌های فوقانی را در آشپزخانه داشته باشیم یا نه. این کابینت‌ها مزایای متعددی دارند، البته مطالب زیادی درباره قفسه‌های باز و یا منع هردو به‌طور کامل وجود دارد. برای اینکه به شما کمک کنیم تا تصمیم درستی برای آشپزخانه خود بگیرید، سه دیدگاه محبوب وجود دارد که شما را برای انتخاب آن‌ها راهنمایی میکنیم .
دریافت قیمت تماس با شماره : 09126214611
01-scandinavian-kitchen.jpgکابینت‌های بالایی استاندارد

مزایا
: کابینت‌های فوقانی استاندارد دردار با قفل‌های ترکیبی و تمیز فضای مناسب و زیادی را برای جای‌دادن وسایل آشپزخانه فراهم می‌کنند.

سبک کابینت‌ها و اجزای سخت‌افزاری آن‌ها مانند قطعات کششی و دستگیره‌ها می‌توانند با حداقل سلیقه‌ها و سلیقه‌های سنتی سازگاری داشته باشد، و این امر زمانی که به دنبال آشپزخانه‌ای شیک و منسجم هستیم امتیازی مثبت به شمار می‌رود.

02-traditional-kitchen.jpg

اگر زندگی شلوغی دارید، کابینت‌های فوقانی این درهم و برهمی و آشفتگی را پنهان می‌کنند، و ظروفی را که ممکن است فرصت منظم‌کردنشان را نداشته‌باشید از جلوی دید دیگران مخفی می‌نمایند. چنین آشپزخانه‌ای به لطف کابینت‌های بالایی که همه‌چیز را جمع‌و‌جور می‌کنند، مرتب و تمیز نگاه داشته می‌شود.

معایب : اساسی‌ترین مزیت استفاده از کابینت‌های فوقانی این است، که به سادگی فضای زیادی اشغال می‌کنند که باعث می‌شود آشپزخانه‌ای کوچک‌تر، تاریک‌تر و تنگ‌تر به‌نظر برسد.کابینت‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که تا سقف بالا می‌روند، گران‌تر از قفسه‌ها یا دیوارهای پیش‌ساخته هستند. علاوه‌براین کابینت‌ها ( مخصوصا آنهایی را که شخصا انتخاب نمی‌کنید)، نسبت به سایر گزینه‌ها کمتر می‌توانند شخصیت شما را توصیف کنند.

03-farmhouse-kitchen.jpg

قفسه‌های باز کابینت آشپزخانه

مزایا
: جایگزین کردن کابینت‌های فوقانی برای آشپزخانه با قفسه‌های باز در سال‌های اخیر رویکردی مثبت به‌شمار می‌رود. این امر کمک می‌کند تا فضای اتاق کمی بازتر به‌نظر برسد درحالی‌که برای جای‌دادن وسایل ضروری روزمره مکان مناسبی را ایجاد می‌کند.

04-farmhouse-kitchen.jpg

وسایلی که بیشتر در آشپزخانه استفاده می‌شوند مانند بشقاب‌ها، لیوان‌ها و وسایل آشپزی در این قفسه‌ها، باعث دسترسی آسان آن‌ها می‌شود و شکلی فروشگاه‌ مانند به آشپزخانه می‌دهد که روایت‌گر داستان شخصی زندگی شماست. در این قفسه‌ها شیشه‌های تمیز، بطری‌های تزئینی و ظروف شکل‌دار به فضای کوچک رنگ و شکل می‌دهند.

معایب: برای برخی اشخاص مسئله اصلی درمورد قفسه‌های فوقانی این است که، ظاهری شلوغ دارند، به‌ویژه برای کسانی که وسایل زیادی برای جای دادن در قفسه‌ها دارند یا اعتمادبه‌نفس کافی برای چیدمان قفسه‌های باز ندارند. وسایلی که زیبا نیستند به‌نظر جایی در این قفسه‌ها ندارند و اشخاص مایل نیستند تصور کنند که در یک فروشگاه زندگی می‌کنند یا مرتب باید وسایلشان را گردگیری نمایند.

نکته: قبل از اینکه کابینت بالایی آشپزخانه را از بین ببرید، سعی کنید درب کابینت‌ها را بردارید تا ببینید احساستان درباره قفسه‌های باز چیست. دراین صورت ممکن است تصمیم به نگه‌داشتن آن بگیرید.

05-farmhouse-kitchen.jpgبرداشتن کابینت آشپزخانه بالایی

مزایا
: نظریه جدیدتر دیگری برداشتن قفسه‌ها ‌و کابینت‌های فوقانی است. این امر به شما اجازه می دهد که فضای بصری را اصلاح و اتاق جادار و بزرگی را خلق کنید.

06-transitional-kitchen.jpg

07-transitional-kitchen.jpg

نتیجه این رویکرد، اتاقی بزرگتر و نیز آشپزخانه‌ای با هوایی مطبوع می‌باشد، اتاقی که تابلوهای هنری در آن آویزان‌شده و، کاشی‌های زیبا، نورپردازی مناسب و لوح سنگی چشم‌گیر ظاهری آراسته به فضا می‌بخشد. در این آشپزخانه نمای پشت‌بام مانع نصب کابینت‌های فوقانی می‌شود، اما تصور کنید چگونه این فضا توسط کابینت‌های فوقانی تنگ و کوچک می‌شود. قطعا با استفاده از این کابینت‌ها فضایی روشن ، لوکس با هوایی مطبوع نخواهیم داشت.

معایب: ایراد واضح برداشتن کابینت‌های فوقانی کمبود فضای لازم برای وسایل آشپزخانه است. برای سرآشپزهای حرفه‌ای کابینت‌های پایینی به‌ویژه بدون وجود انباری کافی نیستند.برای آشپزی‌های گاه‌و بی‌گاه، این کابینت‌ها به‌سادگی شلوغی و بی‌نظمی را ازبین می‌برند.

نگرانی اصلی دیگر با برداشتن کابینت‌های بالایی قدیمی، مسئله فروش مجدد وسایل به‌طور کامل می‌باشد. اگر شما قصد ماندن طولانی مدت در خانه را دارید، باید تمام وسایل آن‌را داشته‌باشید. اما اگر می‌خواهید مدت کوتاه‌تری بمانید و نگران سود فروش دوباره وسایل خود هستید، قبول کابینت‌های فوقانی استاندارد راهی مطمئن می‌باشد.
13-contemporary-kitchen.jpg

نکته: قانونی وجود ندارد وقتی زمان آن فرامی‌رسد که سنگ‌کاری و کاشی‌کاری دیوار آشپزخانه را متوقف کنید.

فقط از تمام کاشی‌ها استفاده‌کنید ( به‌جای استفاده از کاشی‌های نیمه یا یک‌سوم) و مطمئن شوید که آن‌ها حداقل روی شش اینچ بالاتر از کانتر آشپزخانه را می‌پوشانند تا از پاشیده شدن غذا برروی سطح دیوار جلوگیری کند. و اطمینان حاصل کنید که کاشی جایی متوقف می‌شود که کانتر آشپزخانه به‌پایان می‌رسد. در این مثال کانتر کوچک آشپزخانه بر روی هر لبه، طاقچه‌مانند می‌شود.

08-transitional-kitchen.jpg

گزینه‌های دیگر کابینت

کابینت‌های فوقانی و قفسه‌های باز ممکن‌ است انتخاب‌های مطلوبی باشند، اما تنهاترین گزینه نیستند.

قفسه تک: استفاده از قفسه‌ای شناور برای جای دادن وسایل ضروری، احساس شادی بخشی را ایجاد می‌کند. همچنین، قفسه تکی به‌عنوان پوششی برای کاشی کاری روی دیوار آشپزخانه بسیار مفید است.

09-contemporary-kitchen.jpg

10-contemporary-kitchen.jpg


قفسه‌های تکی که در قسمت‌های بالاتری نصب می‌شوند اقلام را از جلوی چشم شما دور‌

نگه‌می‌دارند و مکانی کاربردی را در اختیارتان می‌گذارند تا بتوانید چراغ‌های LED یا دیگر روشنایی‌هایی که در زیر قرار می‌گیرند، را نصب کنید، یا نقطه‌ای مخفی برای نصب دوشاخه‌ها و پریز برق مهیا سازید.

11-contemporary-kitchen.jpgدرب‌های شیشه‌ای مات: این گزینه نمای کمی بازتر نسبت به کابینت‌های فوقانی ایجاد می‌کنند، که کارایی موثری برای آشپزخانه آشفته شما دارند تا با حفظ محل ذخیره سازی وسایل آنرا تمیز نگاه دارید. شما حتی ممکن است بتوانید درب‌های شیشه‌ای مات را به کابینت‌هایی که دارید نصب کنید، به‌جای این‌که کابینت‌ها را به‌طور کامل عوض کنید.

نکته: وسایلی که جذابیت کمتری دارند در قسمت پشت قفسه قرار دهید، و لیوان‌ها و ظروف زیبا را جلوی قفسه بگذارید.

12-scandinavian-kitchen.jpg

کابینت‌های فوقانی شناور: قانونی مبنی بر این‌که کابینت‌های بالایی می‌بایست دیواربه‌دیوار کشیده‌شوند وجود ندارد. مجموعه‌ای از کابینت‌های بالایی شناور بالای کانتر آشپزخانه هزینه‌ کمتری دارد ( زیرا شما می‌توانید مواد پر‌کننده را حذف کنید) و ظاهری مدرن را ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود کم‌تر احساس خستگی و کسالت بکنیم و فضای ذخیره‌سازی مطلوبی را نیز تامین می‌کند.

13-transitional-kitchen.jpg

کابینت‌های فوقانی در بالاترین مکان : مکان استاندارد برای کابینت‌های فوقانی هجده اینچ بالای کانتر آشپزخانه می‌باشد. نصاب‌های امروزی و مدرن این کابینت‌ها را ۲۱ تا ۲۴ اینچ و حتی بسیار بالاتر از کانتر آویزان می‌کنند تا باعث شوند قسمت زیرین سطح کار فضای باز بیشتری داشته باشد. این امر باعث می‌شود از فضای کمتری برای نصب کابینت با دسترسی آسان استفاده کنیم که جای زیادی برای قرار دادن وسایل دارند و به‌طور معمول آیتم‌های کمتری در نصب این کابینت‌ها بکار برده می‌شود.
14-contemporary-kitchen.jpg

کابینت‌های فوقانی کم‌عمق: روش دیگر برای سازش میان فضای باز و کابینت‌های بسته، استفاده از کابینت‌های فوقانی باریک است که با فاصله زیادی از دیوار طراحی نمی‌شوند.

کابینت‌های استاندارد معمولا دوازده اینچ عمق دارند، اما نیاز به ذخیره حجم بیشتری از لوازم آشپزخانه، عمق آنها را تا پانزده اینچ ارتقا داده است. بازگشت به عمق دوازده اینچ یا حتی انتخاب کابینت‌هایی باریک‌تر، فضای وسیعی برای ذخیره قوطی‌های کنسرو و ادویه‌جات و همچنین مکان مناسبی برای توستر و اجاق‌گاز در قسمت زیرین این کابینت‌ها در اختیارتان قرار می‌دهد.

15-contemporary-kitchen.jpg


ترکیب و مطابقت: البته شما مجبور نیستید که تنها به یک نظریه و رویکرد پایبند باشید. بهترین روش معمولا، رویکردی شخصی و مطابق سلیقه فردی است. به‌طور مثال این آشپزخانه، کابینت‌های فوقانی، قفسه تکی هنرمندانه و فضای باز را باهم ترکیب کرده تا تعادلی میان فضای انبارکردن وسایل، دکوراسیون و ایجاد هوای مطبوع فراهم کند.

نکته: تامین‌کنندگان سنگ مغازه‌ها، سنگ مورد نیاز شما برای سنگ‌کاری کابینت‌هایتان را از بقایای سنگ‌های موجود تهیه می‌کنند و شما می‌توانید اجازه دهید که ارتفاع آن سنگ، ارتفاع کابینت یا قفسه‌هایتان را مشخص کند. به‌این‌ترتیب سود بیشتری در این معامله کسب خواهید کرد نسبت به این‌که بخواهید سنگ خاصی با اندازه مشخص وقیمت تمام شده تهیه کنید.
 
آخرین ویرایش:

موضوعات مشابه