ایده های جدید طراحی سقف کاذب برای تغییر فضای آشپزخانه شما

فضای آشپزخانه خود را تغییر دهید

در میان سایر مکان ها، مهمترین فضای خانه آشپزخانه است.در واقع فضایی است که شما بیشتر به آن احتیاج دارید. سقف کاذب آشپزخانه سبب ایجاد زیبایی و حس خوب در فضای خانه شما می شود. با استفاده از این روش فضای خانوادگی گرم و صمیمی در آشپزخانه خود بوجود می آورید. طراحی آشپزخانه می تواند روحیه شما را بالا ببرد.
از آنجا که بیشترین طراحی دکوراسیون در اتاق نشیمن و اتاق خواب به کار می رود، در آشپزخانه کمترین میزان طراحی به کار می رود. امروزه با استفاده از طراحی سقف کاذب می توانید فضای آشپزخانه را گسترش دهید.
این طرح، در مقایسه با اتاق نشیمن و مکان های دیگر کمی متفاوت است. طراحی مناسب می تواند تأثیر زیادی در بهبود عملکرد آشپزخانه شما داشته باشد. به عنوان مثال در طراحی آن می توانید فضای مناسب با هر یک از ابزار آشپزخانه را نیز طراحی کنید، مثلاً می توانید یک قسمت از آن را به مواد خوراکی و بخش دیگر را به ظرف و ظروف و یا لوازم تزئینی اختصاص دهید.

سقف کاذب آشپزخانه (1).jpg

مزایای استفاده از سقف کاذب در آشپزخانه

استفاده از سقف کاذب مزایای زیادی برای آشپزخانه شما دارد که در اینجا به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:
  • پنهان کردن ابزار و لوازم اضافی مانند سیم کشی برق ، لوله و بتن که در معرض دید می باشند.
  • تأمین انرژی فضای آشپزخانه شما
  • مواد به کار رفته در آن ضد حریق می باشد.
  • از ایجاد سر و صدای اضافی جلوگیری می کند.
  • مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند.
  • جذابیت و زیبایی آشپزخانه شما را دوبرابر می کند.

مدل های مختلف سقف کاذب آشپزخانه

طرح ساده

برخی افراد تصور می کنند که سقف کاذب حتماً باید دارای تزئینات و یا نورپردازی خاص باشد. امروزه یک طراحی ساده در سقف کاذب با نورپردازی مناسب هم سبب زیبایی و افزایش ظرافت آشپزخانه شما می شود و از سویی مصرف انرژی شما را کاهش می دهد. مواد به کار رفته در این طرح، سبب جلوگیری از رطوبت ، کاهش سر و صدا و افزایش نور و روشنایی در فضای خانه شما می شود. این طرح در واقع نوعی عایق حرارتی را ایجاد می کند که از ورود گرما و یا سرمای زیاد به آشپزخانه جلوگیری می کند و انرژی فضای آشپزخانه را متعادل می کند.

سقف کاذب ساده (1).jpg

طرح کوچک

از آنجا که فضای کمی در آشپزخانه های کوچک وجود دارد، ممکن است استفاده از سقف کاذب در آنها بیهوده و بی فایده به نظر برسد. این درحالی است که استفاده از سقف کاذب در این آشپزخانه ها به طرز شگفت‌آوری، فضا را گسترده و مصرف انرژی را پایین می آورد. فاصله ای که میان لایه های آن وجود دارد، سبب متعادل شدن هوا و رطوبت می شود. در طراحی این مدل، معمولاً از مواد و الیاف سبک استفاده می شود ، تا هم ماندگاری طولانی و هم مقاومت بالایی داشته باشند.

سقف کاذب آشپزخانه کوچک.png

طرح گچی

گچ ماده ای است که از دهه های قبل برای طراحی دیوار و سقف کاذب از آن استفاده می شود. این ماده (گچ) ارزان، انعطاف پذیر ، زیبا و جذاب است و می توانید آن را متناسب با سلیقه خود رنگ کنید. برای نصب ، آن را با آب مخلوط کرده و به صورت معلق طراحی می کنند.
ماده به کار رفته در این نوع سقف کاذب، گچ می باشد. برای طراحی و ایجاد طرح مورد نظر خود ، می توانید لبه‌های آن را تراش دهید. نصب آن به اینگونه است که بر بروی یک شبکه فلزی قرار می گیرد. در اطراف آن می‌توانید از نور و روشنایی استفاده کنید. سقف کاذب گچی ، همچنین ضد آب است و از سویی گرمای آشپزخانه شما را هنگام پخت و پز از بین می برد و هوای آشپزخانه شما را متعادل می کند.
امروزه در طراحی آشپزخانه از سقف کاذب گچی استفاده می شود، زیرا هم تنوع طرح دارد و از سویی ظرافت، زیبایی و جذابیت آشپزخانه شما را دوچندان می کند.
از آنجا که این نوع سقف کاذب، از قبل طراحی نشده است، برای نصب نیاز به مهارت خاصی دارد. استفاده از این طرح مزایایی نیز دارد، که از مهم ترین آنها می توان به قابلیت طراحی خاص و رنگ آمیزی آن مطابق با سلیقه خود اشاره کرد. ضخامت سقف کاذب گچی، 12 تا 15 میلی متر است. اگر فضای آشپزخانه شما بزرگ است، می توانید از عناصر تزئینی در اطراف آن استفاده کنید.

سقف کاذب آشپزخانه 1.jpg

طرح مدرن

در طراحی سقف کاذب آشپزخانه مدرن، از طرح ها و الگوهای متنوع و مختلفی استفاده می شود. طرح های زیبای این نوع سقف کاذب شامل : طرح مینیمالیستی، لوکس، معاصر و... می باشد. در اطراف سقف کاذب می‌توانید از عناصر بصری مانند لامپ و یا چراغ استفاده کنید. مهمترین نکته در طراحی این مدل، مواد به کار رفته در آن است. برخی افراد از چوب در طراحی سقف کاذب آشپزخانه استفاده می کنند، این طرح فضای صمیمی متفاوت و زیبایی در آشپزخانه شما به وجود می آورد. می توانید از پانل فلزی نیز در طراحی سقف کاذب استفاده کنید. نصب آن بسیار آسان است. یکی از مهمترین مزایای آن متعادل ساختن هوای آشپزخانه شماست.

سقف کاذب 8 (1).jpg

طرح PVC

طرح و رنگ این نوع سقف کاذب ، از قبل ساخته شده است. سطوح آن ضد آب است. سقف کاذب PVC جایگزین مناسبی برای گچ در آشپزخانه شما می باشد. در سرویس های بهداشتی نیز از این نوع سقف کاذب استفاده می شود. از مزایای سقف کاذب آشپزخانه PVC می توان به مقاومت و دوام بالا، مقرون به صرفه بودن و تنوع در طرح آن اشاره کرد. نصب آن بسیار ساده و آسان است. از مزایای این نوع از سقف کاذب می توان به: کاهش مصرف انرژی ، افزایش نور و روشنایی، زیبایی و جذابیت آن اشاره کرد.

سقف کاذب پی وی سی (1).jpg


اگر به دنبال طرح خاصی از سقف کاذب در آشپزخانه و یا سایر مکان ها در منزل خود هستید، می توانید با مشاورین و متخصصین ما در گروه معماری جابرینا تماس حاصل نمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما می باشند.

منبع: https://www.designcafe.com/blog/modular-kitchen-interiors/kitchen-false-ceiling-design-ideas/
 
آخرین ویرایش: