بررسی مزایا و معایب سقف کاذب به همراه شیوه نصب و قیمت آن

بررسی مزایا و معایب سقف کاذب

سقف کاذب در واقع شاخه ای از معماری داخلی است . استفاده از آن مزایا و معایبی دارد که در اینجا به مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

سقف کاذب 15 (1).jpg

مزایای سقف کاذب

  • افزایش زیبایی دکوراسیون داخلی

هنگامی که سقف کاذب را نصب می‌کنید، در واقع شکل و بافتی زیبا در منزل خود بوجود می‌آورید. امروزه در معماری مدرن و درطراحی اتاق های نشیمن و اطراف سینمای خانگی از این طرح استفاده می شود.

سقف کاذب 19 (1).jpg

  • پنهان کردن ابزار و وسایل اضافی منزل

سقف کاذب مکان مناسبی برای پنهان کردن ابزار و وسایل اضافی مانند لوله ها و سیم هاست. علاوه بر پنهان کردن سیم ها می توانید در اطراف آن از چراغ یا لامپ استفاده کنید، این کار زیبایی فضای اتاق شما را بیشتر می‌کند.

سقف کاذب 14 .jpg

  • متناسب کردن اندازه سقف و کف اتاق

اگر فاصله سقف اتاق شما تا کف بسیار زیاد و یا بسیار کم است، با استفاده از سقف کاذب می توانید این اندازه را متعادل کنید. در نظر داشته باشید که قبل از هرچیز اندازه و طرح خود را انتخاب کنید.

عایق بندی با سقف کاذب.jpg

  • عایق بندی سقف و اتاق

اگر منزل شما در یک منطقه سرد و یا گرم قرار دارد، با استفاده از سقف کاذب، می‌توانید عایق‌بندی مناسبی در منزل خود بوجود بیاورید، این کار سبب می شود که هوای منزل شما نیز متعادل باشد. همچنین این کار سبب می شود که انرژی به میزان لازم در اتاق شما ذخیره شود و از سویی عملکرد ابزار و لوازم برقی و گازی مانند کولر گازی بهینه شود. هوای خنکی که از طریق سقف کاذب به اتاق شما منتقل می شود، به میزان زیادی مصرف انرژی را کاهش می دهد.

معایب سقف کاذب

دقت داشته باشید که برای محاسبه اندازه، طراحی و نصب حتماً از متخصصان کمک بگیرید. از مهم ترین معایب سقف می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • در هر مکانی قابلیت نصب ندارد

همانطور که می‌دانید سقف کاذب حداکثر باید 8 اینچ تا سقف اصلی فاصله داشته باشد، اگر ارتفاع سقف شما تا کف متناسب نباشد، کار نصب شما به خوبی انجام نمی پذیرد.
  • عدم سازگاری با هر شرایط آب و هوایی

برخی از طرح های سقف کاذب قابلیت سازگاری با هر شرایط آب و هوایی ندارند، به عنوان مثال سقف کناف ممکن است مقاومت کافی در برابر رطوبت نداشته باشد، به همین دلیل در مناطق مرطوب از این طرح استفاده نمی شود.

محل نصب سقف کاذب.jpg

سقف کاذب را در کجا نصب کنیم؟

هیچ محدودیتی در نصب سقف کاذب وجود ندارد. در مکان‌های مختلفی می‌توانید آن را نصب کنید. بهترین مکان‌ها برای نصب عبارتند از:

سقف کاذب نشیمن.jpg

اتاق نشیمن

سقف کاذب در اتاق نشیمن، علاوه بر این که فضای منزل شما را بزرگ و زیبا جلوه می دهید، ورودی زیبایی برای پذیرایی از مهمانان شما ایجاد می‌کند.

سقف کاذب اتاق خواب.png

اتاق خواب

با استفاده از سقف کاذب در اتاق خواب می‌توانید فضایی جالب و زیبا خلق کنید. قبل از هرچیز فاصله بین سقف و کف را اندازه بگیرید، سپس آن را نصب کنید.

سقف کودک 1.jpg

اتاق کودک

می توانید در طراحی سقف کاذب اتاق کودک خود از اشکال و طرح های کودکانه و یا شخصیت‌های کارتونی استفاده کنید. یکی از مزایای این طرح در اتاق کودک این است که با استفاده از این روش ابزار خطرناک مانند سیم برق و یا لوله از دسترس کودک دور باشد.

سقف کاذب 13.jpg

آشپزخانه

با طراحی سقف کاذب در آشپزخانه می توانید سبکی متفاوت خلق کنید. امروزه طرح های مختلف و متفاوتی وجود دارد که متناسب با فضای آشپزخانه شماست. با استفاده از این طرح می توانید زیبایی و روشنایی آشپزخانه خود را نیز بیشتر کنید.

سقف کاذب 9.jpg

اتاق مخصوص ناهار خوری

اگر می خواهید فضای ناهار خوری منزل خود را زیبا و جذاب کنید، می توانید در آن سقف کاذب نصب کنید، با این کار فضای دنجی را در اتاق ناهار خوری خلق می کنید. طرح و رنگ خود را متناسب با میز ناهارخوری انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر میز ناهارخوری شما چوبی است، سقف خود را نیز به صورت چوبی طراحی کنید.

سقف کاذب 10.jpg

سقف کاذب مخصوص مکان خاص

اگر در منزل خود مکان مخصوص انجام کاری مانند نمازخانه، میز توالت و ... دارید، با استفاده از این طرح می‌توانید آن مکان را به مکانی جمع و جور، زیبا و جذاب تبدیل کنید. همچنین در فضای داخل آن می توانید از لامپ برای افزایش روشنایی استفاده کنید.
استفاده از سقف کاذب، فضای جالب ، جذاب و زیبایی در اتاق و منزل شما بوجود می آورید. اگر قصد دارید مصرف انرژی منزل خود را کاهش دهید و یا یک فضای دنجی در منزل خود خلق کنید، از این طرح استفاده کنید. قبل از خرید ، حتما با متخصصین و مهندسین ما در گروه معماری جابرینا مشورت کنید تا به شما در انتخاب طرح متناسب با فضای اتاق کمک کنند. می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.


منبع: https://www.livspace.com/in/magazine/decor-pillar-false-ceiling
 

موضوعات مشابه