سقف کاذب، کاربرد و مدل های مختلف آن به همراه قیمت و شیوه نصب

هرآنچه که در مورد سقف کاذب باید بدانید

همانطور که فضای بیرونی ساختمان شما به سقف محکم نیاز دارد، فضای داخلی منزل شما نیز به سقف خوب و بی نقص احتیاج دارد. طراحی سقف کاذب از جمله مواردی است که درطراحی فضای داخلی منزل، کف و دیوارها طرفداران زیادی دارد. اگرچه طرح های زیادی سال ها پیش وجود داشته است اما امروزه با پیشرفت فناوری تحولی بزرگ در طرح و الگوهای سقف کاذب بوجود آمده است. قبل از هرچیز طرح و رنگ سقف مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سقف کاذب 2.jpg

سقف کاذب چیست؟

در واقع سقف کاذب، سقفی است که به سقف اصلی منزل شما متصل می شود. معمولاً این نوع سقف به وسیله یک قاب چوبی یا فلزی به صورت معلق آویزان می شود. می‌توان اطراف آن را با عناصر و لوازم خاصی تزئین کرد. این سقف حداکثر 8 اینچ با سقف اصلی فاصله دارد. طرح و نقش به کار رفته در آن بستگی به طراحی دکوراسیون منزل شما دارد.

مدل های مختلف سقف کاذب

سقف کاذب گچی

گچ از رایج ترین مصالحی است که در ساخت سقف از آن استفاده می شود. از آنجا این نوع سقف ، سبک است ، در بیشتر موارد از سقف کاذب گچی استفاده می شود. در برخی موارد برای معلق ساختن و آویزان کردن سقف ، نیاز است که از چارچوب های آهنی یا چوبی استفاده شود. برخی از مدل های این طرح ، در برابر رطوبت و شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت بالایی دارند. هزینه ساخت و نصب آن با توجه به متراژ و مصالح به کار رفته در آن تعیین می شود.

سقف کاذب 4.jpg

سقف کاذب چوبی

استفاده از چوب گرمی و صمیمیت خاصی به فضای منزل یا محل کار شما می بخشد. بافت طبیعی به کار رفته در چوب سبب شده است که در ساخت سقف کاذب نیز از آن استفاده شود. امروزه در منازل و ساختمان های بزرگ تجاری از سقف کاذب چوبی استفاده می شود. نوع و طرح چوب را می توانید متناسب با سلیقه خود انتخاب کنید. جنس چوب به کار رفته در این طرح به گونه ای است که در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بالایی دارد. هزینه آن با توجه به متراژ و میزان موارد به کار رفته در سقف شما بستگی دارد.

سقف کاذب 3.jpg

شیوه های طراحی سقف کاذب

روش‌های مختلفی برای طراحی سقف کاذب وجود دارد که در اینجا به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

طراحی یک لایه‌

این نوع طراحی به دلیل جذابیت و زیبایی خاص خود، چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند. این طرح فضای منزل شما را بزرگ و زیبا نشان می دهد. اگر فضای اتاق شما کوچک است ، می‌توانید از این طرح برای بزرگ نمایی اتاق خود استفاده کنید. شکل ، رنگ و بافت‌های گوناگونی در طراحی سقف کاذب یک لایه وجود دارد. می توانید متناسب با فضا و دکوراسیون داخلی منزل خود، طرح آن را انتخاب، و فضای منزل خود را بزرگ کنید.

طراحی یک لایه (1).jpg

طراحی چند لایه

اگر نور و روشنایی اتاق شما کم است، از سقف کاذب چندلایه استفاه کنید. معمولاً در فضاهای بزرگ از این طرح استفاده می شود. این طرح زیبایی ، عظمت و جذابیت منزل شما را دوبرابر و فضایی مدرن و زیبا خلق می‌کند. در میان لایه‌های آن نیز می‌توانید از طراحی رنگ‌های مختلف و همچنین عناصر روشنایی مانند لامپ های تزئینی استفاده کنید، این روش می‌تواند زیبایی فضا و اتاق شما را دوچندان کند.

طراحی چند لایه.jpg

سقف کاذب برجسته و مشبک

مواد به کار رفته در این نوع از سقف کاذب ، گچ است. قبل از طراحی سقف کاذب مشبک و برجسته حتماً فضای مورد نیاز خود را اندازه گیری کنید و سپس طرح خود را بر روی آن پیاده کنید. در این طرح صورت برآمده و مشبک اجرا و طراحی می شود. طراحی این نوع سقف زیبایی و جذابیت منزل شما را دوبرابر می کند.

سقف کاذب 12 .jpg

سقف کاذب مربعی شکل

در طراحی این نوع سقف کاذب، پانل های مربعی شکلی به صورت ثابت بر روی سقف اصلی نصب می شود. می‌توانید در داخل مربع ها از عناصر تزئینی متفاوتی مانند لامپ استفاده کنید، این طرح ، فضای نمایشی و زیبایی جالبی در منزل شما بوجود می آورد. استفاده سقف کاذب مربعی ، فضای اتاق و منزل شما را بزرگتر جلوه می‌دهد. قبل از انتخاب و سفارش ، طرح و قالب آن را انتخاب کنید.

سقف کاذب 6.jpg

محبوب ترین اشکال و طرح های سقف کاذب

در اینجا نگاهی به محبوبترین طرح های سقف کاذب می‌اندازیم. انتخاب شکل و طرح بستگی به فضا و دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار شما دارد.

طرح مربعی

در این طرح به صورت مربعی و برجسته طراحی می شود، در داخل آن می توانید از چراغ یا لامپ برای زیبایی یا افزایش روشنایی استفاده کنید.

طرح جعبه‌ای

این طرح ، به صورت جعبه طراحی می شود ، در داخل آن نیز از چراغ یا لامپ استفاده می شود.

طرح گوشه‌ای

این طرح در گوشه منزل یا اتاق طراحی می شود. اگر فضای اتاق شما کوچک است می توانید از این نوع سقف برای آویزان کردن لوستر یا چراغ استفاده کنید، با استفاده از این طرح، فضای منزل خود را نیز افزایش می دهید.

سقف کاذب گوشه ای.jpg

طرح هندسی

در این طرح، اجزا به صورت قطعات متفاوت و اندازه‌های متفاوت ، طراحی می‌شود. این یک طرح مدرن است که زیبایی و جذابیت خاصی به اتاق یا منزل شما می بخشد.

سقف کاذب هندسی.jpg

طرح مشبک

در این طرح ، مرزبندی ظریف و زیبایی به کار رفته است که جذابیت فضای منزل شما را دوبرابر می کند.

طرح چوبی

یکی از پرطرفدارترین گزینه‌های طراحی سقف کاذب است. امروزه در عایق‌بندی منازل نیز از این طرح می شود.

طرح معلق و آویزان

اگر سقف منزل شما بلند است ، سقف کاذب معلق بهترین راه حل برای کاهش سقف شما می باشد. در برخی موارد لامپ و چراغ در پشت آن نصب می شود. می توانید لوستر خود را نیز از آن آویزان کنید. این طرح طرفداران بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد.

سقف معلق.jpg


اگر به دنبال طراحی خاصی در منزل خود هستید، می توانید با مهندسین و مشاورین ما در گروه معماری جابرینا تماس حاصل نمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما می باشند.

منبع: https://www.livspace.com/in/magazine/decor-pillar-false-ceiling
 
آخرین ویرایش:

موضوعات مشابه