بازسازی ساختمان، قوانین و مراحل انجام آن به سبک نوین

بازسازی و مقاوم سازی ساختمان

بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی روشی برای بهبود عملکرد ساختمان است. غالباً مقاوم سازی شامل تغییراتی در ساختمان های مسکونی و تجاری است که سبب افزایش راندمان انرژی آن می شود. مقاوم سازی همچنین سبب کاهش هزینه های عملیاتی مخصوصاً در ساختمان های قدیمی می شود. در فرایند بازسازی نقاط آسیب دیده یا شکسته شده مرمت می شود و به شکل اولیه خود بازگردانده می شود.
در بازسازی و تعمیر ساختمان توجه به ورودی اصلی ضروری است. بازسازی راه پله و راهروی ساختمان را طوری انجام دهید که نور کافی وجود داشته باشد. ورودی ساختمان را هنگام بازسازی وسیع، بزرگ و خلوت کنید تا بتوانید راحت و آزادانه در آنجا رفت و آمد کنید. از قرار دادن رخت آویز در جلوی ورودی خودداری کنید و سعی کنید لباس و رخت خود را در کمد قرار دهید.
برای افزایش نور و روشنایی در جلوی ورودی از لامپ های هالوژن یا نورافکن های کوچک چند جهته استفاده کنید. لامپ ها را در ارتفاع بین 123 تا 201 سانتی متر نصب کنید. استفاده از نورافکن و نصب آینه فضای ورودی شما را بزرگتر نشان می دهد. اگر ورودی ساختمان شما کوچک است از قرار دادن وسایل اضافی در جلوی درب ورودی خودداری کنید. افزایش فضا تأثیر مثبتی بر روحیه شما دارد.

بازسازی ساختمان8.jpg

قبل از بازسازی، نوسازی و یا مقاوم سازی ساختمان به نکات زیر توجه کنید:
 • در مرحله اول با کارفرما و پیمانکار مشورت کنید و نظر آنها را جویا شوید تا طرح و نقشه نهایی شما ترسیم گردد. زیرا کارفرما بر قوانین بازسازی ساختمان اشراف دارد.
 • پس از توافق بر سر طرح نهایی، شما باید با پیمانکار صحبت کنید تا هماهنگی بر سر زمان و قیمت پروژه بین کارفرما و پیمانکار انجام گیرد و پیش پرداختی نیز جهت بازسازی ساختمان پرداخت کنید.
 • درصورتی‌که در طرح قصد تغییر نمای ساختمان را داشته باشید ابتدا باید تخریب نما انجام شود. در هنگام تخریب باید بخشهایی که مخصوص رفت و آمد است را حفاظ زد تا به عابرین، ماشینها و کارگران آسیبی وارد نشود. یکی از مسائلی که هنگام بازبینی قوانین بازسازی ساختمان باید به آن توجه کنید، امنیت جانی افراد است.
 • در مرحله بعد باید کندن شیرآلات، کابینت و وسایل ساختمان و پس از آن قطع گاز محل در حال بازسازی، از فلکه اصلی باید توسط کارگران ماهر انجام شود.
 • در مرحله بعدی می توانید شروع به تخریب دیوارها و کف ساختمان و سرویس بهداشتی کنید. البته درصورتی‌که دیوار باربر وجود داشته باشد. فراموش نشود که در این مرحله حتما به پیمانکار و مهندس عمران با تجربه، نیاز است.
 • برق‌کشی را با توجه به نقشه و تعویض لوله‌های آب گرم و سرد مصرفی انجام دهید.
 • سیم‌کشی برق را با توجه به نقشه ملک انجام دهید.
 • در مرحله بعد، سیمان‌کاری را انجام دهید و پس از خشک شدن آن، ایزولاسیون قسمتهای سرویس بهداشتی و آشپزخانه را انجام دهید.
 • در مرحله بعد نوبت به جایگزینی درب و چارچوب قدیمی با چارچوب و دربهای جدید و سپس پنجرهها و شیشههای جدید می رسد.
 • رابیتس‌بندی برای سقف جدید و گچکاری (نورپردازی) یا اجرای کناف را انجام دهید.
 • کفسازی،کاشیکاری، سرامیککاری ساختمان را انجام دهید و پس از آن، پله ها را نصب کنید.
  در مرحله پایانی موارد زیر را انجام دهید:
 • نصب کابینت آشپزخانه و سقف کاذب حمام و دستشویی
 • نصب تزئینات نورپردازی و کلیدها و پریزها
 • نصب کاغذ دیواری و پارکت ، سرامیک بین کابینتی و سنگ آنتیک
 • نصب درب‌های خارجی ساختمان
 • نصب شیرآلات و سینک و روشویی
 • نصب درب‌های داخلی ساختمان
 • نظافت کلی ساختمان توسط کارفرما، در صورت توافق اولیه با پیمانکار
مقاوم سازی ساختمان.jpg

نکات مهم در بازسازی ساختمان

1-ملک مناسب را انتخاب و خریداری کنید.
اگر قصد نگهداری یا زندگی در ملک یا خانه خود را دارید، گزینه ای را انتخاب کنید که با گذشت زمان بر قیمت و ارزش آن افزوده شود، و با انجام بازسازی نیاز به تعمیرات دیگری نداشته باشد.
۲- معمار و پیمانکار با تجربه انتخاب کنید.
برای اینکه مطمئن شوید معمار یا پیمانکار شما با تجربه است، پروژه های انجام شده قبلی را مطالعه کنید و با مشتریان سابق مشورت کنید. یک لیست از معماران با تجربه انتخاب کنید، البته این امر بستگی به طرح و سلیقه شما دارد.

مواد بازسازی ساختمان.jpg

3- هزینه بازسازی را از قبل مشخص کنید.
ابتدا بودجه خود را به صورت قطعی مشخص کنید. اگر قصد دارید آشپزخانه و حمام را لوکس و مجهز طراحی کنید، این امر مستلزم هزینه بیشتری است.یک درصد ارزش خانه باید در حمام و توالت هزینه شود. یک الی یک و نیم درصد ارزش فعلی خانه تان را صرف بازسازی حمام کنید.
از آنجا که به محض ورود به منزل چشمتان به کابینت، سینک و آینه می افتد هزینه بیشتری را صرف یک سینک، آینه و کابینت مرغوب کنید. بعد از آشپزخانه و حمام اتاق شما به بازسازی و صرف هزینه بیشتری نیاز دارد. هزینه بازسازی ساختمان بستگی به قیمت آن شما دارد، به عنوان مثال اگر قیمت خانه شما ۴۰۰ هزار دلار است، باید ۴۰۰۰ دلار صرف بازسازی حمام و توالت کنید.
۴- موارد ضروری در بازسازی ساختمان را در نظر بگیرید.
آشپزخانه و حمام لوکس و مجهز به قیمت خانه می افزاید. سرسرای زیبا و متناسب هم باعث زیبایی و جذابیت منزل شما می شود. آشپزخانه، سرویس بهداشتی و اتاق های شما باید حیرت انگیز باشد. ویژگی هایی مثل کابینت و قفسه مناسب، اتصالات و فلزات مرغوب، کشو و مکانیزم بسته شدن نرم آن ها بسیار مهم است. پنج درصد ارزش کل خانه باید در آشپزخانه هزینه شود.
اگر به دلیل صرفه جویی در هزینه کار بازسازی را بی کیفیت انجام دهید از قیمت خانه شما کم می شود در نتیجه سرمایه گذاری ناکافی روی پروژه بازسازی ساختمان، سود را از بین می برد.

چشم انداز ها.jpg

5- به چشم اندازها توجه کنید.
چشم انداز در طراحی و بازسازی ساختمان موضوع مهمی است. امروزه در بیشتر کشورها طراحی داخلی و بیرونی اتاق ها بخش مهمی از سبک زندگی است. بخشی از بودجه خود را به ساخت چشم انداز اختصاص دهید تا مکمل زحماتی باشد که در طراحی داخلی ساختمان خود متحمل شده اید. در صورتی که بودجه کافی ندارید می توانید با انجام کارهای کوچکی مثل گل و گیاه و فضای سبز در بیرون ساختمان به جذابیت آن بیفزایید.

طرح بازسازی.jpg

6-پلان مناسب طراحی کنید.
کار را از داخل شروع کنید. رمز موفقیت هر طراحی داخلی، طراحی پلان مناسب و خوب است. هر بخش از خانه باید متناسب با ساکنان آن طراحی شود. یکی از متخصصان این زمینه می گوید کار را از پایه شروع کنید. ابتدا فضاهای کاربردی و راحت ایجاد کنید، سپس به فکر رنگ و لوازم تزئینی آن باشید.

بازسازی آشپزخانه 1.jpg

نکات مهم راجع به بازسازی آشپزخانه
در بازسازی آشپزخانه یک مهندس معمار باید نکات بسیار زیادی را در نظر داشته باشد. نکات مهم بخش بازسازی آشپزخانه شامل آسیب نرساندن به تأسیسات داخلی آشپزخانه همچون برق کشی،لوله کشی فاضلاب است.
قدم بعدی در بازسازی آشپزخانه ایجاد فضای دلباز و استفاده درست از مکان های منفی برای ایجاد کمد است زیرا بیشترین مکانی که برای شما در آشپزخانه از اهمیت بیشتری برخوردار است.نکته دیگر اینکه در بازسازی آشپزخانه از رنگ هایی همچون نارنجی باید در آشپزخانه استفاده کنید زیرا اشتها را بیشتر می کند.
اگر وسایل آشپزخانه شما زیاد است می توانید از فضای زیر کابینت استفاده کنید و کمدهایی را طراحی کنید تا بتوانید وسایل اضافی را در آنجا قرار دهید.
نصب یک پنجره با نور کافی می تواند تأثیر بسیار زیادی بر تهویه هوا در آشپزخانه داشته باشد. در بازسازی ساختمان به خصوص در بخش آشپزخانه باید از کمد هایی با تعداد زیاد اما کم حجم استفاده کرد تا فضای آشپزخانه تنگ و محدود نشود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بازسازی و مقاوم ساختمان می توانید با مشاورین ما در گروه معماری جابرینا تماس حاصل نمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما در این زمینه می باشند.
منبع: http://www.energy.gov/eere/buildings/retrofit-existing-buildings