شکل و طرح های مختلف سنگ آنتیک به همراه عکس و قیمت آن

سنگ آنتیک و سنگ نمای ساختمان

سنگها از نظر مورد استفاده انسان با توجه به نحوه‌ی استفاده از سنگها در ساخت و ساز ساختمان به چند گروه تقسیم می‌شوند:

سنگ آنتیک

سنگهای آنتیک، سخت و با دوام هستند و به سادگی فرسوده نمی شوند.

سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی به طور کلی به آن دسته از سنگها اطلاق می شود که به هر شکل و اندازه با تغییر شکل فیزیکی یا بدون تغییر در یکی از قسمتهای ساختمان مثل کف، دیواره ها، نما، سنگفرش جاده ها و محـوطه ها، دیواره پله و... به کار می روند.

سنگ ساختمانی.jpg

اشکال مختلف سنگهای ساختمانی

- سنگ لاشه (سنگ شکسته)
- سنگ مالون (سنگ تراشیده و چکش خورده)
- خرده سنگ
- سنگ نما و تزئینی (تخته سنگ صیقلی)
سنگهای زینتی جهت ساختن مصنوعات سنگی مانند مجسمه‌های زینتی، منبر، ظروف سنگی، کاشی های سنگی و مخصوصا دکوراسیون داخلی ساختمان به کار می‌روند. در این مقاله قصد داریم شما را با سنگ آنتیک (سنگ نمای تزئینی) آشنا کنیم.

3.jpg

سنگ آنتیک

سنگ آنتیک (سنگ تزیینی نما) در زبان لاتین به (stone cut, stone Facing .stone monumental stone decorative) معروف است. به آن دسته از سنگهایی گفته می شود که به اندازه ی کافی استحکام داشته و به صور و اندازه های مختلف بریده شده و یا شکل داده می شوند. این نوع سنگ پس از جلا و صیقل در قسمتهایی از ساختمان که در معرض دید است، مثل پوشش دیواره های داخلی و بیرونی، کف اطاق، سالن، راهرو، محوطه‌ها، همچنین در پله ، نرده و دیواره تونلهای مترو به کار گرفته می شود.
استحکام سنگ علاوه بر اینکه از نظر دوام پس از نصب حايز اهمیت است، همچنین در تمام عملیات معدنکاری نیز به نحو شایسته‌ای باید مورد توجه قرار گیرد چرا که بر اساس آن امکان شکستگی یا برش سنگ تعیین و طراحی شده و انتخاب جهت پیشروی با توجه به این مشخصه انجام می شود.
سنگ نمای ساختمان را می‌توان به گروه های زیر تقسیم کرد:

سنگ گرانیت.jpg

سنگ گرانیت (گروه سنگ های سخت)

سختی این سنگها بیش از 4 در اشل ماوس بوده و به رنگهای ساده یا الوان نسبتا جالب توجهی هستند. امکان برش و صیقل آنها نیز وجود دارد. دوام این سنگها در مقابل آسیبهای جوی از قبیل آب، باد، آفتاب، یخ زدگی و آلودگی‌های محیطی نسبتا زیاد است و بیشتر از نوع سنگهای آذرین بوده و کلیه‌ی سنگهای گرانیتی، گرانودیوریتی، گابرو، البرودوریت وبعضی سینیت ها، همچنین انواع گنایس و بازالت را شامل می شود.

سنگ ماسه ای.jpg

گروه ماسه سنگی

این گروه سنگها از دانه‌های کوارتز و فلدسپات با مالتی از انواع مختلف (سیلیسی، آهکی، رسی، یا اکسید آهن) به هم چسبیده و به صورت یکپارچه درآمده و دارای بافت آواری هستند.

سنگ آهکی2.jpg

گروه سنگهای آهکی

اصولا اگر سنگ کمتر از پنج درصد کربنات منیزیم داشته باشد، به آن سنگ آهک و در صورتی میزان کربنات منیزیم 5 تا 40 درصد به آن سنگ آهک منیزیتی یا سنگ آهک دولومیتی گفته می شود.
عمده سنگهای ساختمانی و تزیینی از سنگ آهکی تشکیل شده‌اند. اینگونه سنگها به دلیل سختی مناسب، قابلیت برش ، تنوع رنگ، مقاومت خوب، قابلیت استخراج آسان عدم امکان آلتره شدن و ذخیره‌ی زیاد جایگاه خاصی را در سنگهای تزیینی و ساختمانی دارند. این سنگها دارای ساخت تمام بلور و بافت لایه‌ای یا رگه‌ای یا فیبری هستند.

سنگ تراورتن .jpg

سنگ تراورتن

تراورتن نوعی سنگ آهکی با بافت متبلور با ریز بلور و متخلخل بوده و ساختاری لایه لایه کندویی مانند در تمام لایه دارد که حالت استالاکتیتهای کوچکی را نشان می دهد. این سنگ به جای مانده از رسوبات آبهای معدنی غارها یا چشمه ها است که بیشتر به رنگهای کرم، زرد، قرمز، قهوهای، خاکستری، سفید است.

سنگ مرمر.jpg

سنگ مرمر

از نظر علمی سنگ بنام مرمریت وجود ندارد ولی طبق اصطلاح معمول کشور ما مرمریت معادل Marble بوده و حتی سنگهای خارج از تعاریف Marble را نیز شامل می شود. از نظر تئوریک مرمر، سنگی است آهکی و دگرگون با وزن مخصوصی بیشتر از سنگ آهک و مرکب از بلور کلسیت، دولومیت یا هر دوی آنها که دارای بافت پیوندی یکپارچه یا موزاییکی است.
از نظر تجاری مرمریت شامل کلیهی سنگهای آهکی اعم از دگرگونی و یا غیردگرگونی می شود که مناسب برای صیقل دادن بوده و جالی خوبی دارد و به طور کلی شامل کلیه ی سنگهای آهکی تزیینی غیر از مرمر و تراورتن است. مرمریتها را براساس مقدار کربنات منیزیم به نامهای مرمریت کلسیتی، مرمریت منیزیتی یا مرمریت کلسیتی دولومیتی و دولومیتی می نامند. این سنگ با توجه به وجود ناخالصیها به رنگهای روشن و سفید تا تیره و رنگی وجود دارد.

سنگ کریستال 1.jpg

سنگ چینی

سنگ چینی یا کریستال از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. در گذشته در ساخت و ساز از سنگ چینی استفاده می شد اما امروزه کاربرد کمی دارد. در فضاهای گسترده و فضاهای داخلی و خارجی و خارجی ساختمان که حجم و فضای بالایی دارند از سنگ چینی استفاده می شود.
اگر قصد خرید و نصب سنگ آنتیک دارید، می توانید با مشاورین ما در گروه معماری جابرینا مشورت نمایید. همکاران ما آماده ارائه خدمات و مشاوره در این زمینه به شما می باشند.

منبع: https://www.pinterest.ph/pearbalagtas/stone-wall-panels/?autologin=true
 

موضوعات مشابه