نمای کامپوزیت ساختمان و مدل های مختلف آن

مزایا و معایب استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان

یکی از برجسته ترین شاخصه های نمای کامپوزیت ساختمان این است که ساختمان شما را سبک می کند و جلوه ای مدرن و زیبا به ساختمان شما می بخشد. کاهش وزن ساختمان باعث کاهش برش نیروی پایه و در نتیجه کاهش نیروی زلزله در محاسبات سازه ای می شود. در نتیجه این امر المان های سازه ای به صورت اقتصادی تر و بهینه تر طراحی می شوند. طراحی استاندارد و اصولی المان ها علاوه بر کاهش آسیب های ناشی از وقوع زمین لرزه ، مقاطع سازه را نیز سبک تر می کند.
برای اجرای ورق های کامپوزیت آلومینیوم یک اسکلت فلزی بر روی ساختمان نصب می شود که نمی توان تأثیر مطلوب آن را به عنوان یک میان قاب نادیده گرفت. میان قاب ها همان دیوارهای بیرونی و داخلی ساختمان هستند که در سازه های فولادی و بتنی، نقش جداکننده های ساختمان را بر عهده دارند.
استفاده از نمای کامپوزیت تأثیر مطلوبی در استحکام و سختی سازه ساختمان دارد. از آن جایی که هر متر مربع از ورق کامپوزیت آلومینیوم تنها حدود 5 کیلوگرم وزن دارد، این ماده جزو مصالح سبک ساختمانی محسوب می شود. ورق کامپوزیت 90 درصد سبک تر از سیمان، 70 درصد سبک تر از شیشه و 50 درصد سبک تر از ورق آلومینیوم معمولی است.

1 (3).jpg


نمای کامپوزیت همچنین در برابر تغییرات آب و هوایی، اشعه ماوراء بنفش، شرایط اسیدی و قلیایی قوی،آلودگی ها، خوردگی و رنگ پریدگی مقاومت بالایی دارد و سال های سال ، بدون تغییر خواص ظاهری و فنی خود را حفظ می کند.
انعطاف پذیری ورق کامپوزیت عالی است و امکان تغییر شکل به هر فرمی را دارد. نمای کامپوزیت عایق خوبی در برابر صوت، حرارت، رطوبت و امواج مغناطیسی است و در صورت نیاز به راحتی می توانید آن را تعویض و یا تعمیر کنید.
یکی دیگر از مزایای استفاده از نمای کامپوزیت تنوع طرح و رنگ آن است، می توانید با توجه به سلیقه خود رنگ آن را انتخاب کنید و سفارش دهید. از مزایای مهم ورق کامپوزیت اجرای سریع آن است، طراحان ما به راحتی می توانند آن را در کمترین زمان ممکن نصب و اجرا کنند.

4 (2).jpg

ترکیبات به کار رفته در ورق کامپوزیت

لایه پلاستیک در وسط آن تشکیل شده است. نوع پلاستیک به کار رفته در ورق کامپوزیت پلی اتیلن و یا پلی استایرن است. این سه لایه به وسیله چسب پلیمری به یکدیگر متصل می شوند. ضخامت دولایه آلومینیوم یکسان است و بین 0.3 تا 0.5 میلی متر تغییر می کند. ضخامت کل ورق هم از 4 میلی متر بیشتر نمی شود. ابعاد ورق کامپوزیت متغیر است.
متداول ترین اندازه ورق آلومینیوم 3200 در 12500 در نظر گرفته اند.
در اجرای نمای کامپوزیت یک لایه از ورق کامپوزیت بر روی سطح و دیگری در پشت قرار می گیرد. لایه ای که روی سطح نما قرار گرفته است قابلیت پذیرش رنگ ها و طرح های مختلف را دارد. با توجه به نوع کاربری نمای داخلی یا خارجی رزین های متفاوتی را روی آن اجرا می کنند. در لایه پشتی نمای کامپوزیت یک لایه نیز رنگ پلی استر می خورد. ورق های آلومینیوم کامپوزیت را می توان به شکل انواع سنگ و چوب هم اجرا کرد.

قیمت ورق کامپوزیت

تفاوت در آلیاژ آلومینیوم ، نوع پلی اتیلن یا همان لایه میانی، ضخامت لایه خارجی یا لایه میانی، پوشش سطح ورق، نوع طرح و رنگ همه از جمله عواملی است که قیمت ورق کامپوزیت بر اساس آنها بالا و پایین می شود.

6 (1) (1).jpg

انواع ورق آلومینیوم کامپوزیت

پوشش سطح آلومینیوم با در نظر گرفتن نوع کاربرد ورق و محل نصب آن، با استفاده از تکنولوژی های مختلف اجرا می شود. انواع این پوشش ها عبارتند از:

پلی استر.jpg

 • پلی استر
  ساده ترین روش اجرای رنگ روی ورق آلومینیوم است. در این روش رنگ بدون هیچ لایه محافظی روی لایه آلومینیوم اجرا می شود. این نوع ورق در تماس با شرایط جوی،اسیدی و یا قلیایی آسیب پذیر است. اگر ورق پلی استر در نمای خارجی ساختمان استفاده شود، ممکن است کیفیت مطلوب را نداشته باشد. بنابراین توصیه می شود در نمای خارجی از آن استفاده نشود اما در نمای داخل ساختمان و اجرای دکوراسیون داخلی قابل استفاده است زیرا در تماس با آفتاب و شرایط جوی نیست در نتیجه از آسیب های آنها در امان است.
pvdf.jpg

 • پی وی دی اف (PVDF)
  نام کامل این پوشش (پلی وینیل دین فلوراید) است. نوعی رزین که به دلیل داشتن لایه پلیمری و همچنین عنصر فلوئور از رنگ سطح ورق محافظت می کند. این نوع ورق در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی،اشعه ماوراء بنفش، شرایط اسیدی و قلیایی دوام بالایی دارد.
  کارشناسان ما استحکام و دوام پوشش پی وی دی اف را تا 20 سال تضمین می کنند. رنگی که با رزین بر روی سطح پوشش آن اجرا می شود، به طور مستقیم بر روی آلومینیوم اعمال نمی شود، بلکه قبل از آن یک لایه رنگ آستر از نوع پلی اورتان بر روی آلومینیوم زده شده سپس لایه رنگ به آن اضافه می شود. بنابراین ورق های پی وی دی اف دولایه رنگ دارند.
nano.jpg

 • نانو پی دی اف (Nano-PDF)
  این پوشش همانند پی وی دی اف اجرا می شود، اما یک لایه سوم هم روی رزین پی وی دی اف می خورد که از نظر ساختار با رزین های عادی متفاوت است. فاصله میان آنها به وسیله تکنولوژی نانو کم می شود. در نتیجه ورق آلودگی های محیطی از قبیل گرد و غبار و ذرات روغنی معلق در فضا را جذب نمی کند.
  در صورتی که قصد خرید، طراحی و نصب نمای کامپوزیت دارید، می توانید قبل از انتخاب طرح مورد نظر خود، با مشاورین ما در گروه جابرینا مشورت کرده و طرح و سبک مورد نظر خود را سفارش دهید.

  منبع: http://www.steelconstruction.info/Composite_construction