اجرای نمای کامپوزیت هوشمند در ساختمان های مدرن

نمای کامپوزیت هوشمند

طراحان و معماران برای اولین بار در دنیا با استفاده از مواد هوشمند (تغییر فاز دهنده) در صنعت ساختمان موفق به تولید نمای ساختمانی سوپر کامپوزیت هوشمند شدند که با بهره گیری از انرژی خورشیدی به طور متوسط موجب کاهش 30 درصدی مصرف انرژی در ساختمان می شود.
این مواد که به (Change Phase Materials ) یا (PCM) معروف هستند، هوشمند عمل می کنند. بدین شکل که انرژی حرارتی را در خود ذخیره می کنند و هنگام نیاز، آن را به محیط برمی گردانند و بدین طریق دمای محیط اطراف خود را در دمای ثابتی موسوم به (دمای پافشاری) که 24 درجه سانتیگراد است، نگه می دارند. در زمستان هم این مواد هوشمند اجازه نمی دهد که دمای اطراف آن از 24 درجه سانتیگراد پایین تر بیاید.
در ساختمانی که نمای آن با مواد هوشمند کامپوزیت PCM پوشش داده شده، 30 درصد است اما شاخص های مختلفی مانند مکان ساختمان و میزان اختلاف دما در شبانه روز در میزان صرفه جویی انرژی دخالت دارد. این محصول در شرایط آب و هوایی مختلف کشور آزمایش شده و در برخی نقاط حداکثر تا 40 درصد و در بعضی نقاط تا 20 درصد موجب کاهش مصرف انرژی شده است.

اجرای نمای کامپوزیت2 (1).jpg


میزان صرفه جویی مصرف انرژی ورق کامپوزیت، 3.1 کیلووات ساعت (معادل 4550 ساعت) در هر مترمربع از نمای ساختمان است. به عبارتی به ازای پوشش هر 2 مترمربع از نمای ساختمان با مواد PCM ،نیاز به استفاده از یک کولر با توان 9 هزار بی تی یو در ساعات اوج گرمای تابستان رفع می شود. به عنوان نمونه اگر 100 مترمربع از نمای ساختمان با این مواد پوشش داده شده باشد، مانند این است که به مدت 5 ساعت در ساعات اوج گرمای تابستان، نیاز نباشد از 5 کولر گازی هر یک با ظرفیت 1۸ هزار بی تی یو استفاده شود.
فناوری مواد PCM کاربردهای مختلف دارد و با بهره گیری از آن می توان انرژی حرارتی مورد نیاز را ذخیره و سپس از آن استفاده کرد. به عنوان نمونه می توان از این مواد در تأمین آب گرم مصرفی ساختمان، اطفای حریق و... استفاده کرد. با تلفیق مواد PCM با جدار پیرامونی ساختمان محصولی به نام نمای ساختمانی سوپر کامپوزیت ابداع کرده ایم که اگر دمای محیط اطراف این ماده از 24 درجه سانتی گراد بالاتر رود، به شدت شروع به جذب انرژی می کند و دمای محیط اطراف را روی دمای (پافشاری) که 24 درجه سانتیگراد است، ثابت نگه می دارد و زمانی که دما به زیر 24 درجه سانتیگراد برسد، انرژی را که در خود ذخیره کرده است، به محیط پس می دهد و باعث افزایش دما می شود.
عملکرد آن نیز بدین شکل است که در فصل گرم سال، انرژی حرارتی را در طول روز در خود ذخیره می کند و مانع انتقال گرما به داخل ساختمان می شود. در نیمه سرد سال نیز برعکس عمل می کند. در طول روز انرژی را در خود ذخیره می کند و هنگام شب به محیط باز می گرداند و باعث ثابت نگه داشتن دمای محیط روی 24 درجه سانتیگراد می شود. هوشمند بودن از ویژگیهای مواد به کار رفته در کامپوزیت است و این فرآیند بر پایه گرمای نهان انجام می شود.
استفاده از آخرین تکنولوژی مواد کامپوزیت از جمله GFRP به همراه کادری مجرب که شامل مهندسین معمار، معمار داخلی، مهندسین عمران، سازه، مواد و نیز متخصصان رنگ و دکوراسیون داخلی است، شرکتها را قادر می سازد محصولات متنوعی در صنعت ساختمان تولید کنند که با تلفیق فرمولاسیون جدید مانند سنگ، چوب و ...محدودیت ها را از میان بردارد و طراحی ماهرانه و زیبا را به نمایش بگذارند.

مزایای نمای کامپوزیت (1).jpg

مهم ترین مزایای استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان

 • تنوع در طرح و رنگ
 • مقاوم در برابر آتش و اشعه ماوراء بنفش
 • عدم نیاز به زیرسازی استراگچر
 • با دوام
 • قابلیت فرم دهی و کار بر روی کلیه سطوح
 • ضد حشرات
 • تمیز کردن راحت و آسان
 • قابلیت تلفیق با مصالح دیگر
 • قیمت مناسب
 • مقاوم در برابر ضربه و آسیب
 • دارای حداقل انقباض و انبساط
 • وزن سبک (3 تا 4کیلوگرم)
 • ضد آب و رطوبت
 • ضخامت کم
 • حمل و نقل آسان
 • مقاوم در برابر حرارت
اجرای نمای کامپوزیت 3.jpg

روش اجرای نمای کامپوزیت

1) ابتدا متراژ مکان مورد نظر را تعیین کنید.
2) طراحی نقشه ، در این مرحله نقشه ها به صورت شاپ دراوینگ به کارفرما تحویل داده می شود.
3) پس از تأیید نقشه مرحله اجرایی کار آغاز می شود.
4) برای اجرای نمای کامپوزیت لازم است ابتدا مراحل نصب (زیرسازی، شاسی کشی،شیت بندی، مونتاژ پنل های آلومینیومی را انجام دهید.
5)در این مرحله ورق های کامپوزیت برش می خوند و شیارزنی بر روی آن ها انجام می شود. مونتاژ آن به وسیله دستگاه های CNC و یا تکنسین کار انجام می شود.
6) پس از اینکه عملیات تولید و مونتاژ ورق ها به اتمام رسید آنها را با توجه به نوع روش اجرایی توسط پیچ و یا پرچ در محل نصب می کنیم .
7) در این مرحله آب بندی به وسیله نوارها و یا چسب های سیلیکونی مخصوص انجام می شود.
8) در مرحله آخر روکش پلاستیکی از سطح آن جدا می شود.
اگر قصد طراحی و اجرای نمای کامپوزیت با کیفیت عالی را دارید، می توانید با مشاورین متخصص ما در شرکت جابرینا تماس حاصل نمایید. مشاورین و متخصصین ما با در اختیار داشتن بهترین امکانات، به شما در طراحی و اجرای بهترین و با کیفیت ترین نمای کامپوزیت کمک خواهند نمود.

منبع: www.architectmagazine.com
 

موضوعات مشابه