اصول و مراحل نقاشی ساختمان به همراه قیمت و معرفی بهترین نقاش

اصول نقاشی ساختمان

نقاشی نمای ساختمان به عنوان اولین عنصر تأثیرگذار بر مخاطب است و باید فکر شده و طبق اصول طراحی شود. از آنجا که نمای ساختمان، نخستین جلوه از ساختمان است که در ذهن و حافظه بیننده باقی می ماند، توجه به آن ضروری است.
در کشور ما عمده رنگهای استفاده شده در نمای ساختمانها، خاکستری، سفید و رنگهای ماتی است که به دلیل آلودگی، چرکین و خاکستری می شوند و بر دل مردگی می افزاید. این در حالی است که سیاه، سفید و خاکستری دارای پایین ترین حد اطلاعات برای مغز هستند و از آنها فقط برای طراحی نمای ساختمان به عنوان اولین عنصر تأثیرگذار بر مخاطب باید فکر شده و طبق اصول طراحی شود.
نما صورت ظاهری و منظره خارجی هر ساختمان است و پوششی مخفی و به دور از انتظار عموم نیست. نما همواره مورد توجه عموم قرار می گیرد، لذا زیبایی جزء جدایی ناپذیر هر نما است؛ همچنین زیبایی و چگونگی نما معرف هنر و کیفیت کار مهندس معمار و طراح ساختمان نیز می باشد.
ازآنجاکه جداره ساختمان، نخستین جلوه از ساختمان است که در ذهن و حافظه بیننده باقی می ماند، توجه به ابعاد طراحی آنها در جهت پاسخگویی به نیازهای روحی و روانی خصوصاً در جهان امروزی به جهت تغییر شیوه های زندگی و ظهور نیازهای جدید، بیش از گذشته به نظر می رسد.

نقاشی ساختمان.jpg

نمای ساختمان

نما به عنوان پل ارتباطی بین فضای داخلی و خارجی مهمترین عامل برای معرفی تمام ویژگیهای یک ساختمان است. عوامل مؤثر در نمای ساختمان، مخصوصاً در نمای اصلی ، جنس و رنگ مصالح، شکل و ابعاد بازشوها، بزرگی یا کوچکی نما که ابعاد خود را از ارتفاع و حجم ساختمان می گیرد.
هر بدنه متشکل از سطوحی است که هر یک با مصالح خاص در آن جلوه گر شده اند. مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان از سه جهت مورد توجه می باشند: جنس، رنگ و بافت مصالح تشکیل دهنده نما.
جنس مصالح نما با توجه به اقلیمی که ساختمان در آن قرارگرفته شده و محل کاربرد آن، انتخاب و مورداستفاده قرار میگیرد. رنگ و بافت هر دو جزء عناصر طراحی محسوب می شوند و با توجه به تأثیر بصری فراوان آنها در بیننده باید در به کارگیری نوع و مقدار آن دقت بسیار نمود.
رنگ نشان دهنده شخصیت مکان می باشد و باید با نمای طراحی شده هماهنگ باشد. رنگ معمولاً وظیفه مرتبط ساختن اجزاء نما را با یکدیگر ایفا می نماید.
برای جلوگیری از اغتشاش و هماهنگی بیشتر بین نماها در بدنهی شهری، موارد زیر در مورد رنگ توصیه می شود:
الف) استفاده حداکثر از سه نوع رنگ
ب)اجتناب از استفاده از رنگهای براق (انعکاسی) بویژه آنهایی که باعث خیره شدن چشم می شوند، مگر برای ایجاد حس تأکید بر روی قسمت خاصی از بنا
ج) استفاده از رنگهای مات برای قسمتهای وسیع و زمینه و استفاده از رنگهای روشن برای قسمتهای کوچک و خاص

2.jpg

انتخاب رنگ

رنگ یکی از مهمترین عناصری است که می تواند به سادگی و با هزینه ای کمتر از ساخت وساز برای تعریف فضاها، در ایجاد خوانایی، حس وحدت و حس مکان مؤثر باشد. استفاده از نقشه رنگی صحیح و به جا می تواند به تقویت حس وحدت که منجر به حس مکان و هویت بخشی به فضا میگ ردد، کمک کند.
شناسایی هویتهای رنگی می تواند در خوانا کردن فضا به معماران کمک کند. طراحی رنگ در نما از دیدگاه روانشناسی و تأثیر آنها بر انسان می تواند در هویت بخشی فضاها تأثیر بگذارد. رنگ به کاهش خستگی و برانگیختن چشم نیز کمک می کند. رنگها زمینه متنوعی از تضادها را در ساعات مختلف روز پدید آورده و در هر ساعت سایهروشنهای جدیدی به وجود می آورند و فضا را متنوع و سر زنده می کنند.

مراحل نقاشی ساختمان.jpg

مراحل نقاشی ساختمان

مرحله اول
بررسی عوامل محیطی طبیعی که محیط طبیعی خود شامل ویژگیهای جغرافیایی و اقلیمی منطقه بوده و از مهمترین عوامل تأثیرگذار در انتخاب رنگ نماها می باشد.
مرحله دوم
بررسی عوامل محیطی مصنوع شامل انعکاس تاثیرشاخص های فرهنگی، سنتی و تاریخی بستر و همجواریها و غیره می باشد که با بررسی مشخصات مناطق شهری و تخصیص رنگهای موردنیاز ارزیابی صورت می پذیرد.
مرحله سوم
پس از طراحی رنگهای مناسب برای هر ساختمان، ساختار متقابل رنگها مورد ارزیابی قرار می گیرد. دریافت اطلاعات دقیق و مشخص در مورد محیط، از طریق چشم ما حاصل می شود. انتقال این قبیل اطلاعات و ساختارهای بصری در ابعاد معنی دار از طریق مجموعه ای از فرآیندها حاصل می گردد که رنگها یک نوع از این اطلاعات هستند که مستقیماً به چشم ما منتقل می شوند و درک رنگها یکی از بخشهای معنی دار ساختارهای بصری است.
به طور کلی نقاشی نمای داخلی و بیرونی ساختمان می تواند سبب ایجاد حس تازگی در زندگی شما شود. گروه نقاشی ساختمان جابرینا با کادر مجرب و سابقه کار طولانی مدت در این زمینه آماده ارائه بهترین خدمات در زمینه مشاوره و نقاشی ساختمان به شما می باشد.

منبع: www.homedit.com
 
آخرین ویرایش:

موضوعات مشابه