جدیدترین مدل سقف کاذب کناف و شیوه کاربرد آن

سقف کاذب

سقف بخش مهمی از فضای منزل را به خود اختصاص می دهد. استفاده از سقف کاذب کناف تأثیر زیادی در زیبایی نمای اتاق شما دارد. استفاده از کناف بسیار آسان است. شرکت کناف توسط کارل و آلفونس (مشهور به برادران کناف) در سال 1932 بنیان گذاری شد. مصالحی که این شرکت تولید کردند شامل سیستم ها و مصالح گچی، عایق های حرارتی و صوتی و مصالح مربوط به گچ و سیمان می باشد.
کناف (Dry Wall) دیواری گچی است که در میان دو صفحه ضخیم و فشرده قرار می گیرد. اگر قصد تغییر دیوار یا سقف اتاق خود را دارید می توانید با استفاده از این فرایند طراحی زیبا در دکوراسیون داخلی منزل خود بوجود بیاورید.
سایز و طرح به کار رفته در کناف استاندارد (4 × 8 و 4 × 12) می باشد. بیشتر افراد از کناف با اندازه 4 × 12 استفاده می کنند. از ویژگی های خوب این نوع سقف مقاومت در برابر حرارت، آتش و رطوبت است. الیاف و مواد به کار رفته در کناف ضد حریق و ضد آب هستند. در مکانهایی که رفت و آمد در آنها زیاد است مانند: آشپزخانه، حمام، توالت و زیر زمین بهتر است از سقف کاذب کناف استفاده شود. طرح به کار رفته کناف در مکانهای مختلف متفاوت است.

سقف کاذب کناف در اتاق خواب3.jpg

طرح سقف کاذب در اتاق خواب

در طراحی دکوراسیون کلاسیک و مدرن متناسب با فضا و نور پردازی از سقف کاذب استفاده می‌‌شود. در این طرح یک هارمونی و تعادل بین طرح ، رنگ و دکوراسیون اتاق ایجاد می شود. استفاده از عناصر تزئینی و نورهای مخفی تأثیر زیادی در زیبایی و جذابیت دکوراسیون اتاق شما دارد.

سقف کاذب کناف آشپزخانه 2.jpg

طرح سقف کاذب در آشپزخانه

در آشپزخانه های مدرن سقف کاذب به صورت طرح و سازه توکار طراحی می شود. در اطراف سقف آشپزخانه می‌توانید از لامپ های تزئینی و دکوراتیو استفاده کنید. رنگ و طرح سقف آشپزخانه را متناسب با فضا و دکوراسیون آشپزخانه انتخاب کنید.

کاربرد سقف کاذب کناف

امروزه از کناف به عنوان سازه‌ای برای افزایش مقاومت در برابر سرما ، گرما ، حریق ، رطوبت و ... استفاده می‌شود. با استفاده از آن می‌توانید یک سیستم جداکننده در فضای اتاق جهت افزایش زیبایی و جذابیت دکوراسیون استفاده کنید.

مزایای استفاده از سقف کاذب کناف

 1. نصب سریع سرعت اجرای آن بسیار بالا می باشد. در کمترین زمان ممکن می توانید تمام سطوح سقف اتاق خود را با کناف پوشش دهید.
 2. قابلیت جابه جایی و تعویض
  اگر پس از مدتی تصمیم به تغییر دکوراسیون اتاق خود گرفتید می توانید به راحتی و با صرف کمترین هزینه و انرژی این کار را انجام دهید.
 3. حمل و نقل آسان
  طرح و سبک آن به گونه‌ای است که به راحتی می توانید آن را حمل و یا جا به جا کنید.
 4. استحکام و مقاومت بالا
  مواد به کار رفته در کناف از نوع مواد مرغوب و مستحکم است، به همین دلیل در برابر رطوبت، نور، حرارت و آتش مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.
 5. زیبایی و جذابیت
  یکی از مهم ترین مزایای استفاده از کناف زیبای و جذابیت طرح آن است. می توانید متناسب با سبک و سلیقه خود سقف کاذب کناف را طراحی کنید. به عنوان مثال اگر به سبک کلاسیک ، هنری یا مدرن علاقه مند هستید ، می‌توانید طرح کناف را به همان سبک طراحی کنید.
 6. تنوع در طرح
  طرح های کناف متنوع است. متناسب با فضا و محیط طرح سقف کاذب کناف را طراحی کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید در آشپزخانه از کناف استفاده کنید، متناسب با فضا طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید برای اتاق کودک خود از این مدل سقف استفاده کنید، می‌توانید از طرح آسمان شب استفاده کنید، این طرح زیبایی و جذابیت خاصی در اتاق کودک شما بوجود می‌‌آورد.
 7. کاهش آثار زیانبار ناشی از زلزله
  سبک بودن کناف سبب کاهش خسارت ناشی از زلزله و سایر حوادث طبیعی می شود. دیوارهای سنگین در برابر زلزله ناپایدار هستند اما کناف با ایجاد سازه محکم و ایمن مقاومت خوبی در برابر زلزله دارد.
مزایای سقف کاذب کناف 6.jpg


در اجرای سقف کاذب کناف لازم است چند نکته را یادآوری کنیم:
 • برای پایین نگه د اشتن وزن سقف از یک لایه صفحه گچی استفاده می شود.
 • ارتفاع آویزها بهتر است کم باشد.
 • اتصال آویزها به گونه‌ای باشد که امکان حرکت در جهت افقی وجود داشته باشد اما در جهت عمودی ثابت باشد.
 • سقف کاذب کناف بهتر است از مصالح سبک و متناسب با فضا و اسکلت‌بندی ساختمان شما ساخته شود.
 • هنگام نصب سقف کاذب کناف، اتصالات باید به گونه‌ای باشد که احتمال سقوط یا افتادگی وجود نداشته باشد.
سقف کاذب رابیتس.jpg

تفاوت سقف کاذب کناف و رابیتس

سازندگان ساختمان کناف را به رابیتس ارجعیت می دهند. علت این امر تفاوت های آشکار موجود در سقف کاذب کناف و رابیتس می باشد. برخی از مهم ترین دلایل استفاده از کناف شامل:
 • مراحل ساخت و نصب سریع و آسان
کناف با استفاده از پیچ و میخ و در مدت زمان بسیار کوتاهی نصب می شود در حالی که در سقف رابیتس ابتدا مرحله برش و بستن صفحات و جوشکاری انجام می شود سپس به مراحل بعد پرداخته می شود.
 • خشک شدن سریع
2-سقف کاذب رابیتس نیاز به زمان بیشتری برای خشک شدن گچ نیاز دارد در حالی که کناف ، سقف پیش ساخته‌ای است که نیاز به خشک شدن ندارد.
 • وزن و حجم
3-وزن و حجم سقف کاذب کناف بسیار سبک تر از سقف کاذب رابیتس است.
 • سهولت در نصب
سرعت ، دقت ، سهولت و مقاومت در برابر زلزله از جمله دلایل دیگر استفاده از سقف کاذب کناف می‌باشد.

مراحل اجرای سقف کاذب کناف2.jpg

مراحل اجرای کناف

برای نصب و اجرای کناف لازم است به چند نکته توجه کنید:
 1. ابتدا اندازه ارتفاع کناف و دیوار یا سقف اتاق را به دقت مشخص کنید.
 2. محل نصب سازه کناف را با استفاده از پیچ، میخ، خطوط رنگی و یا رول پلاک مشخص کنید.
 3. پروفیل ها را متناسب با اندازه سقف کاذب کناف و آویزها نصب کنید.
 4. پانل ها را با رعایت فاصله مناسب و به صورت تراز در کنار یکدیگر قرار دهید.
 5. پس از مشخص کردن اندازه ها، محل قرارگیری پانل و پلان های کناف را مشخص کنید و سازه را در آنجا قرار دهید. فاصله بین پیچ های سازه بین 20 تا 50 سانتیمتر می باشد.
 6. اطراف پانل کناف را بتونه کاری و درزگیری کنید. این روش سبب بالا رفتن مقاومت ، تنظیم دما و رطوبت اطراف اتاق می شود.
 7. پس از بتونه کاری و درزگیری می توانید اطراف سازه را با استفاده از نوارهای درزگیر بپوشانید.
منبع: http://kennygeneralconstruction.com/types-of-drywall-that-you-may-want
 
آخرین ویرایش: