کاربرد و مزایای سقف کاذب کناف

کاربرد و مزایای سقف کاذب کناف

کناف نوعی روکش از جنس گچ است که در ساخت سازه در ایران و سایر کشورهای اروپایی به کار می رود. در حال حاضر سقف کاذب کناف برند شناخته شده در زمینه ساخت و ساز در ایران و جهان است و استفاده از آن با استقبال فراوانی مواجه شده است. یکی از دلایل کاربرد کناف در بازسازی ساختمان، تعمیر آسان و تأثیر آن در افزایش طول عمر ساختمان است. بسیاری از افراد کناف را جایگزین دیوار یا سقف کاذب می‌دانند. از آنجا که کناف طبق سازمان استاندارد کناف ایران طراحی شده است، استفاده از آن سبب کاهش چشمگیر هزینه‌ها، انرژی و زمان می شود. امروزه این محصول به بیش از 11 کشور دیگر صادر می گردد.

سقف کاذب کناف4.jpg


کاربرد و مزایای دیوار جداکننده کناف

 • دیوار کناف بسیار سبک است و در صورت وقع حادثه مانند زلزله یا زمین لرزه خطر جانی برای ساکنین ساختمان به وجود نمی آورد. دیوار کناف ضربه و لرزش ناشی از حوادث غیرمترقبه مانند زلزله را کاهش می دهد.
 • سبکی مصالح دیوار کناف، حمل و نقل آن را آسان می‌کند، در نتیجه پروژه با سرعت بیشتری انجام می شود. از سویی مصالح کناف در بسته بندی های مخصوصی انجام شده که هنگام حمل ، آسیبی به آن وارد نمی شود. سبکی مصالح کناف هزینه های حمل و نقل را نیز کاهش می دهد.
 • یکی دیگر از مزایای استفاده از دیوار کناف، این است که ، در صورتی که تأسیسات ساختمان دچار مشکل یا نقص شود، به عنوان مثال در صورت ترکیدن لوله آب، می توانید به راحتی دیوار کناف را جدا کرده و بخش آسیب دیده لوله را تعمیر کنید. این روش علاوه بر آسان بودن ، سبب افزایش عمر سازه و ساختمان شما می شود.

  اجرای دیوار کناف

اجرای کناف بسیار ساده و آسان است. در اینجا مراحل نصب و اجرای دیوار کناف را به صورت مختصر بیان می‌کنیم:
 • ابتدا ردیف های فولادی سبک تا حدود 10 سانتی متر را بر روی زمین و سقف محکم نصب کنید.
 • پس از محکم کردن رانرهای فولادی ، یک طرف دیوار به وسیله پنل گچی به استاد پیچ می شود.
 • تمامی درزها را با بتونه پر کنید و سطح آن را صاف و یکنواخت کنید.
 • صفحات گچی کناف را به صورت عمودی نصب کنید، زیرا در این حالت مقاومت بیشتری نسبت به حالت عرضی دارد.
 • قبل از نصب و اجرای نهایی، صفحات گچی روکش‌دار را با استفاده از پیچ مخصوص به دیوار یا سقف نصب کنید. پیچ به کار رفته در نصب دیوار کناف باید به گونه‌ای باشد که حداقل 12 میلی‌متر در زیر سازه فرو رفته باشد.
 • صفحات کناف را متناسب با ارتفاع دیوار یا سقف انتخاب کنید.
 • صفحات کناف را به رانرهای فوقانی سقف متصل نکنید.
 • پنل کناف را به گونه‌ای نصب کنید که در امتداد چهارچوب دیوار آن درز ممتد ایجاد نشده باشد، در غیر اینصورت ، درزهای بوجود آمده سبب بوجود آمدن ترک بر روی دیوار می شوند.
 • هنگام نصب کناف به جهت استادها توجه کنید. در نظر گرفتن جهت استاد، سبب می شود که هنگام پیچ زنی از تکان خوردن یا چرخش آن جلوگیری شود.
 • برای اینکه دیوار کناف را راحت تر نصب کنید، صفحات را به اندازه یک سانتی متر از ارتفاع کف تا سقف را برش دهید.
نصب دیوار کناف1 (1).jpg

توجه!

اگر قصد استفاده از کناف با عملکرد صوتی ، حرارتی و... دارید، درزگیری لایه های زیرین آن با بتونه درزگیر الزامی می باشد. در اینجا دیگر استفاده از نوار درزگیر ضرورتی نداد.
عایق صوتی، رطوبتی یا حراراتی را می توانید بین دو طرف دیوار و در نهایت یک طرف آن قرار داده و دیوار را به وسیله پنل گچی محکم کنید.

انواع دیوار پوششی کناف

 • دیوار پوششی کناف بدون سازه
این سازه کناف، از یک لایه روکش گچی ، یک لایه عایق پشم معدنی یا پلی استایرن تشکیل شده است. صفحات آن به وسیله خمیر مخصوص پرلفیکس به دیوار متصل می شوند. درز میان صفحات به وسیله بتونه پوشانده می شود، در نتیجه کار به صورت یکپارچه و تمیز انجام می شود.
از ویژگی‌های دیوار پوششی بدون سازه می توان به سرعت در نصب، آسان بودن نصب، قابلیت رنگ آمیزی و عدم دورریزی مصالح اشاره کرد. در این سازه همچنین فضایی برای قرار دادن لوازم الکتریکی (سیم برق) و مکانیکی فراهم می شود. این امر تأثیر زیادی در زیباسازی دکوراسیون داخلی منزل شما دارد.
 • دیوار پوششی کناف با سازه
این سازه از صفحه‌های روکش دار گچی با زیرساز فلزی ساخته شده اند. در اینجا لایه عایق کناف با فاصله یکسان در میان صفحه روکش دار گچی و دیوار قرار می‌گیرد. اگر دیوار شما ناشاقول است و یا شیارهایی بر روی آن وجود دارد، برای رفع این مشکل می توانید با ایجاد فاصله آزاد عایق کناف را نصب کنید. یکی دیگر از مزیت های این روش ، پوشش سطح تا ارتفاع 10 متر می باشد.

دیوار پوششی کناف با سازه.jpg

عایق آبی کناف

امروزه با رشد و پیشرفت صنعت ساخت و ساز ، به جای عایق های رطوبتی سنتی مانند قیرگونی یا ایزوگام از عایق آبی کناف استفاده می شود. این نوع عایق به دلیل مواد به کار رفته در آن مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد.
ضخامت غشاء عایق آبی کناف بسیار کم است . این عایق را می توان جهت ایزولاسیون رطوبت دیوار، کف، آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و حمام استفاده کرد.
جنس و مواد به کار رفته در عایق آبی کناف به گونه‌ای است که بر روی تمام سطوح، کف و دیوارها قابلیت اجرا و نصب دارد. این عایق قابلیت انعطاف و کشسانی دارد و در مقابل ترک، رطوبت، حرارت بالا ، بارندگی و ... مقاومت بالایی دارد.

1438187.jpg


جابرینا، از جمله شرکت های پیشگام در ساخت و تولید عایق رطوبتی کناف می باشد. با مراجعه به سایت ما می‌توانید مدل ها و نمونه‌های مختلف کناف را ببینید و در صورت هرگونه سؤال با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.

منبع: www.contractorbhai.com/technique-false-ceiling-installation
 

پیوست ها

 • دیوار کناف.jpg
  دیوار کناف.jpg
  97.4 کیلوبایت · بازدیدها: 146
آخرین ویرایش: