استحکام ساختمان با کاغذ دیواری پلیمری

زمانی که زلزله رخ می‌دهد در اکثر موارد ریزش دیوار و سقف ساختمان‌ها باعث تلفات انسانی می‌شود؛ اما یک کاغذ دیواری مخصوص که توسط مشاوران شرکت جابرینا طراحی شده است قادر به جلوگیری از ریزش ساختمان است.

ما برای زیباتر شدن دیوار های شما کاغذ دیواری های سه بعدی را پیشنهاد میکنیم
ویژگی اصلی یک کاغذ دیواری خوب آنست که سفت، محکم و انعطاف‌پذیر باشد. به گفته‌ی موریتس اوربان پژوهشگر مؤسسه فناوری کارلسروهه، کاغذ دیواری حاوی دو عنصر مهم است: یکی الیاف و رشته‌های سفت و محکم شیشه و دیگری ماده مصنوعی پلی پروپیلن.
الیاف شیشه در چهار جهت مختلف بافته می‌شوند تا اینکه بتوانند نیروهای حاصل از زمین لرزه را بر تمامی دیوار تقسیم کنند. اوربان می‌گوید: « چنین ویژگی از ایجاد درز و شکاف در دیوار جلوگیری می‌کند؛ زیرا نیروهای ناشی از زلزله بر سطح بزرگی تقسیم می‌شوند و دیگر نمی‌توانند بخش های ضعیف دیوار را متأثر کنند.»
اگر شدت زلزله زیاد باشد، دیوار شکاف برمی دارد، اما این الیاف شیشه‌ای هستند که از فروپاشی دیوار جلوگیری می‌کنند. ماده مصنوعی پروپیلن که در داخل این کاغذ دیواری وجود دارد، دو طرف درز دیوار را به هم نگه می‌دارد و از این طریق از ریزش سنگ و آجر جلوگیری می‌کند.
کاغذ دیواری ضد زلزله همانند کاغذ دیواری‌های معمولی دیگر بر روی سطح داخلی دیوار ساختمان کشیده می‌شود. این کاغذ ویژه را نیز می‌توان رنگ کرد یا بر روی آن یک کاغذ دیواری معمولی کشید. به گفته طراحان، این کاغذ دیواری به دلیل داشتن روزنه‌های مختلف از شکل‌گیری کپک نیز جلوگیری می‌کند. اما برای چسباندن کاغذ دیواری بر روی دیوار استفاده از چسب معمولی کافی نیست. همانند خود کاغذ دیواری، این چسب هم باید در عین حال سفت و انعطاف‌پذیر باشد.
این چسب مخصوص که توسط شرکت بایر (Bayer Material Science) تولید می‌شود، دارای پلیمر «پلی اورتان» است. با این ماده، چسب مخصوص به هنگام تکان‌های زمین قابلیت خاصی از خود بروز می‌دهد. در چنین وضعیتی ترکیبات هیدروژنی این چسب از هم جدا شده و در جای دیگر دوباره به هم می‌پیوندند. این امر سبب می شود که از گسیختگی سنگ‌ها و آجرهای ساختمان جلوگیری شود.

مراحل نصب و اجرای کاغذدیواری


 1. نصب پوشش دیوار
  توجه به جزئیات در کیفیت نصب پوشش دیوار و کاغذ دیواری تأثیر زیادی دارد. در بسیاری از موارد، یک توپ کاغذ دیواری،( یعنی کمی بیش از3/5 مترمربع) کاغذ دارد. ولی با احتساب بریده‌ها و نیز ضایعاتی ناشی از جور کردن نقش کاغذ، یک توپ کاغذ دیواری اغلب بیش از2/8 متر مربع را نمی‌پوشاند. برای محاسبه تعداد توپ‌هایی که لازم خواهید داشت، طول دیوارها را اندازه‌گیری کنید و این اندازه را در ارتفاع دیوار ضرب کنید.
  از این حاصل‌ضرب، مساحت پنجره ها و درها و دریچه های دیگر را کم کنید. سپس حاصل را بر 2/8 در سیستم متریک تقسیم کنید. اگر مساحت کاغذ دیواری روی هر توپ مقدار استاندارد حدود 3/5 متر مربع باشد، لازم است که در محاسبات خود طبق عوامل موجود تغییراتی بدهید.
  فروشنده می‌تواند شما را راهنمایی کند تا برآورد خود را به رقم دقیق‌تری برسانید. عاقلانه این است که به لحاظ اشتباهاتی که ممکن است در محاسبات و اندازه‌گیری پیش آید و نیز به منظور وصله کردن‌هایی که بعد از نصب وجود دارد، همیشه یک توپ اضافی هم بخرید. هنگامی که سفارش خود را دریافت می‌کنید، مطمئن شوید که رنگ همه توپ ها یکسان است.
 2. آماده‌سازی ديوارها
  برای اینکه کاغذ دیواری به خوبی به دیوار بچسبد، ابتدا دیوار ها را بشویید تا چربی و دوده آن پاک شود، یا این که آنها را به دقت سمباده بزنید پوشش قبلی را در صورتی که از جنس وینیل است، از دیوار بکنید. اگر پوشش جدید از جنس کاغذ است، می‌توانید کاغذ دیوار غیر وینیل قبلی را نکنید، مشروط بر اینکه کاغذ قبلی همچنان چسبندگی خود را حفظ کند و لبه های دو کاغذ همچنان چسبندگی خود را حفظ کند و لبه‌‌های دو کاغذ روی هم قرار نگیرند.
  پیش از چسباندن، سطحی را که باید پوشانده شود، با چسب مخصوص زیرسازی کنید. برای آماده‌سازی دیوار، اگر رنگ دیوار روغنی یا نیمه براق است، سطح دیوار را با کاغذ سمباده، زبر و خش‌دار کنید. با اضافه کردن ملح به چسب محلول در آب که در واقع هم برای بالا بردن غلظت آن و هم در حکم بتونه است، می‌توانید سطح مورد نظر را زیرسازی کنید.
  پیش از نصب کاغذ دیواری روی دیواری که تازه رنگ خورده یا گچ‌کاری شده است، یک هفته صبر کنید. باید یک دور دیوار را بتونه، زیر سازی (sizing) کنید. دیوار چوبی رنگ شده را باید قبلاً با رنگ ستری روغنی بپوشانید و 4 ساعت صبر کنید تا خشک شود. ناصافی یا سوراخ‌های روی دیوار ها را درست همان‌گونه که در رنگ‌کاری معمول است، بتونه کنید. رویه تزئینات چوبی و گچبری ها را رنگ بزنید و بگذارید تا خشک شود.
 3. شروع به کار
  نخستین کار، برنامه‌ریزی برای تطبیق نقش‌ها، جورکردن و به هم انداختن نقش کاغذ دیواری است؛ یا بهتراست بگوییم برنامه‌ریزی در این مورد که عدم انطباق در کدام نقطه از دیوار کمتر به چشم می‌آید. بروز خطای عدم انطباق نقش، اجتناب‌ناپذیر است؛ چرا که وقتی به آخرین تکه کاغذ دیواری می رسیم، اغلب مجبور می‌شویم آن را تا سر اولین تکه کاغذ دیواری کوتاه کنیم.
  برای اینکه تأثیر این خطا به حداقل برسد، همیشه کار را از جایی که دید کمتری دارد، مثل زاویه دیوار و یا کنار در یا پنجره، یعنی جایی که نقش ناجور، امتداد کوتاهتری حتی تنها چندین سانتی‌متر از ارتفاع دیوار را می‌پوشاند، شروع کنید.
  اینک آماده هستید که اولین تکه را بچسبانید اولین تکه بیشترین اهمیت را دارد، زیرا با نصف آن، تکلیف تکه‌های بعدی تعیین می‌شود. اگر تکه اول کاملاً عمودی قرار نگیرد، باقی تکه‌ها از تراز خارج خواهند شد و خطای اولیه بیشتر و بیشتر به چشم عمودی خواهد آمد.
  برای ایجاد یک راستای واقعاً عمودی (شاغولی)، از شاغولی یا از تراز استفاده کنید. بر روی دیوار به اندازه پهنای کاغذ دیواری از نقطه شروع دور شوید، یا 12 میلی‌متر به عقب برگردید و امتداد شاغول را تعیین کنید و علامت بزنی.د اولین تکه کاغذ دیواری از اولین شاغول شروع می‌شود. اگر نقطه شروع، زاویه دیوار است، کاغذ دیواری را کنج دیوار بگذارید و اطراف آن را خوب فشار دهید. دو تکه اول کاغذ دیواری را به گونه‌ای بچینید که نقش روی آن‌‌ها با هم مطابقت داشته باشد. هر تکه باید چند سانتی متر بلند تر از ارتفاع دیوار باشد.
 4. کاغذ ديواری چسبدار
  امروزه اکثر پوشش‌ها به جز وینیل سنگین (vinyl heavy) به صورت چسبدار (prepasted) عرضه می‌شوند. برای نصب اینگونه پوشش، بریده‌های نواری شکل کاغذ را دوباره به گونه‌ای از پایین به بالا لوله کنید که نقش آن رو به تو بیفتد. سپس هر لوله را به گونه‌ای در ظرف آب قرار دهید که قسمت بالای نوار از ظرف بیرون باشد.
  هنگام نصب، ظرف آب را بر روی زمین درست در جایی که نوار کاغذ دیواری قرار است چسبانده شود، بگذارید. سر نوار را بگیرید و به بالا بکشید و در امتداد شاغول بچسبانید. برای از بین بردن حباب‌های هوا، روی کاغذ دیواری را برس یا اسفنج تمیز بکشید. دوباره لبه تکه چسبانده شده را با شاغول بسنجید تا مطمئن شوید که کاغذ عمودی قرار گرفته است. سپس با خط کش و کادر اضافی کاغذ را ببرید. نوار دوم را با دقت کنار اولی بگذارید؛ به گونه‌ای که لب به لب شوند. بعد از 15 دقیقه با استفاده از غلتک لاستیکی (roller seam) لبه‌ها را صاف کنید. چسبی را که از زیر لبه ها بیرون زده است (جز در مورد کاغذ هایی که نقش برجسته دارند) ،با اسفنج تمیز پاک کنید.
  همکاران ما در شرکت جابرینا آماده ارائه خدمات و مشاوره در زمینه نحوه نصب و خرید کاغذ دیواری به شما هستند.