برآورد قیمت انواع پله گرد

بررسی قیمت انواع پله گردها

امروزه در طراحی داخلی فضای ویلاهای دوبلکس و خانه های لوکس از پله گرد استفاده می شود. یکی از مهمترین دلایل استفاده از پله گرد علاوه بر زیبایی آن، این است که فضای کمتری را اشغال می کنند. در واقع پله گرد فضای بسیار کمتری نسبت به پله عادی اشغال می کند و با استفاد از آن می توان به راحتی به طبقات و اتاق های دیگر صعود کرد و در حداقل فضای ممکن از آن استفاده نمود.

طراحی فضای داخلی ساختمان یکی از مهمترین مکانهایی است که با انتخاب متریال مناسب و شیک و استفاده از ابزاری مانند پله پیچ یا پله اسپیرال باعث جذابیت و زیبایی دو چندان ساختمان شما می شود و آن را مانند مروارید درخشان می کند. یکی از این فضاها که نوع اجرا و انتخاب متریال آن بسیار مهم است، راه پله می باشد.
با استفاده از یک دیزاین عالی و شیک طراحی منحصر به فردی را به آپارتمان خویش ارائه دهید. استفاده از پله مارپیچ با جنس شیشه که با نام پله پیچ(پله گرد) شناخته می شود، پیشنهاد عالی برای ایجاد فضای مدرن و شیک در سالن پذیرایی و تفکیک قسمت های مختلف منزل از یکدیگر است.

استفاده از راه پله اسپیرال یا پله گرد (پله پیچ) تنها در خانه ها و فضاهای مسکونی کاربرد ندارد. شما میتوانید فضای مغازه ها یا رستوران خویش را با کمک یک راه پله گرد و مارپیچ کاملا شیشه ای طراحی نمایید. از مهمترین دلایل استفاده از پله گرد یا پله مارپیچ تأثیر شگفت انگیز آن در طراحی داخلی ساختمان و محیط آن است. در طراحی داخلی اکثر عمارت ها ، برج ها و منازل بزرگ از این نوع پله استفاده می شود.
به منظور راه اندازی راه پله گرد یا اسپیرال معیارهای مختلفی باید در نظر گرفته شود. یک قانون کلی برای این مساله همیشه صادق است. با استفاده از روش زیر راحت تر میتوان یک برآورد از فضای مورد نیاز احداث راه پله گرد یا همان پله اسپیرال به دست آورد.

قیمت پله گرد بر اساس میزان فلز به کار رفته و نوع آن (مارپیچ، زیر محور، دو محور ورقی، دو محور باکس، محور مرکزی و ...) تعیین می شود. معمولا قیمت پله گرد بر اساس هر متر ارتفاع پله محاسبه می شود و پس از نصب قیمت نهایی مشخص می شود.

پارامتر های اندازه گیری راه پله و پله گرد

 • ارتفاع پله ها
 • قطر بیرونی
 • قطر داخلی
 • تعدادپله
 • ضخامت هر پله
 • چرخش زاویه نردبان

انواع پله گردهای مارپیچ

 1. دو محور باکس
 2. این نوع پله گرد شعاع زیادی دارد و معمولاً در مکان ها تجاری، مسکونی، ساختمان های بزرگ استفاده می شود. شعاع داخلی پله بهتر است از 55 سانتی متر کمتر نباشد.

 3. دو محور ورق
  این نوع پله گرد عموماً کاربرد مسکونی دارد. شعاع پله زیاد است. ابعاد این پله گرد معملا 55 سانتی متر است.
 4. زیر محور
  این پله گرد بسیار شیک و مدرن است. در محیط های مختلف و با اندازه های مختلف پله گرد زیر محور به راحتی نصب می شود. شعاع داخلی پله گرد نباید از 85 سانتی متر کمتر باشد.
 5. تک محور کنسولی
  شعاع پله گرد کم و عرض پله هم کم است. این نوع پله گرد جایگزین مناسبی برای پله های محور مرکزی ساده و محور مرکزی برش خورده هستند. ابعاد پله گرد نباید کمتر از 70 سانتی متر باشد. عرض پله نباید از 90 سانتی متر کمتر باشد.
 6. محور مرکزی ساده (مارپیچ یا پله فرار)
  پله گرد محور مرکزی ساده شعاع بسیار کم دارد. این نوع پله گرد کاربرد تجاری یا مسکونی دارد. معمولا از این نوع پله گرد برای رفتن به بهارخواب یا نشیمن گاه استفاده می شود. شعاع خارجی پله گرد نباید از 75 سانتی متر کمتر باشد.
 7. محور مرکزی برش خورده
  شعاع این پله گرد کم و عموماً با کاربرد تجاری دارد. ابعاد خارجی این پله گرد نباید از 95 سانتی متر کمتر شود.
 8. تیرآهنی (طاق ضربی یا بنایی)
  این نوع پله گرد معمولاً کاربرد دکوراتیو ندارد. ابعاد داخلی پله گرد نباید از 55 سانتی متر کمتر باشد.

هنگام طراحی پلان پله گرد به نکات زیر توجه کنید :
 • طول گام ها را در راه پله مارپیچی نباید کمتر از ۸۰ سانتی متر باشد.
 • عرض گام در بخش مرکزی پله گرد باید کمتر از ۲۰-۲۵ سانتی متر و در وسیع ترین بخش بیش از ۴۰ سانتی متر اسپیرال پله ارتفاع گام می تواند بزرگتر از قد توصیه می شود .
 • در جایی که پا آغاز می شود ، گام به راه پله مارپیچ در حدود ۲۵-۳۰ سانتی متر است.

منبع: www.metabenlding.ir و anboh-sazan.com
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

موضوعات مشابه