انواع نمای کامپوزیت ساختمان

کامپوزیت یک ماده ای است که نه تنها در صنعت ساختمان بلکه در صنعت پتروشیمی و حمل و نقل ( اتومبیل، کشتی و هواپیما) نیز کاربرد دارد. از خواص کامپوزیت می توان به سبک بودن، عایق حرارتی و رطوبتی بودن، قابلیت شکل پذیری بالا، مقاومت کششی و فشاری بالا، ضد زنگ بودن، حمل و نقل آسان و قیمت مناسب اشاره کرد . کامپوزیت عموما در صنعت ساختمان به عنوان یک پوشش خارجی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد .

خصوصيات ورق کامپوزيت پنل آلومينيوم نانو

  • وزن کم، مقاومت بالا، پايداری و صلبيت مناسب و همواری سطح پانل
  • مقاومت در برابر شرايط مختلف جوی، مقاومت در برابر اسيدها و مواد قليايی
  • قابليت خودشويی، ميزان گرد و غبار بر روی سطح نما کمتر از پوشش های ديگر بوده و با ريختن آب و يا بارش باران ذرات غبار تا حدود زيادی پاک می شوند.

کامپوزيت پنل آلومينيوم طرح سنگ

ورق کامپوزیت آلومینیومی طرح سنگ به عنوان نمونه پیشرفته از ورق های به بازار عرضه شده است . مزیت این ورق ها نسبت به سنگ بسیار بیشتر است . این ورق ها شامل طرح های متنوع و گوناگونی از انواع سنگ است که بسیار در نمای ساختمان ها به کار می رود و در تولید آنها از سه لایه پوشش رنگی لمینیت شده بروی سطح آلومینیوم استفاده می شود .

کامپوزيت پنل آلومينيوم طرح چوب

این نوع ورق گونه دیگری از کامپوزیت است که همانند طرح فلز هم در داخل و هم در خارج کاربرد وسیعی دارد . رویه این ورق ها از یک لایه لمینیت شده است .

انواع نانو کامپوزیت

نظر به اینکه این محصول جزء مصالح صنعتی و تولید کارخانجات است بسیاری از خواص مصالح طبیعی نظیر سنگ و چوب درآن بهبود بخشیده شده است.
چنانچه این محصول در برابر شرایط جوی و اشعه ماوراء بنفش و همچنین شرایط اسیدی و قلیایی قوی، آلودگی ها و خوردگی و رنگ پریدگی در صورتی که از رزین PVDF مقاومت فوق العاده ای از خود بروز می دهد و سالیان متمادی بدون تغییر، خواص ظاهری و فنی خود را حفظ می کند. همچنین از لحاظ مکانیکی، خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری عالی ورق ها برخلاف مصالح ویژه امکان تغییر شکل به هر فرم دلخواه را می دهد.
همچنین این محصول در رنگ ها و طرح های بسیار بسیار متنوع تولید می شود. به طوری که علاوه بر رنگ های موجود در طبیعت، می تواند به شکل انواع سنگ، چوب و حتی طیف های متفاوت رنگ برحسب زاویه تابش نور و هرآنچه که بتوان تصور نموده باشد.
همانطور که ذکر شد ورق کامپوزیت وزن کمی در حدود ۶-۵کیلوگرم درهر مترمربع دارند که در مقایسه با دیگر مصالح از قبیل سنگ، شیشه و سیمان دارای پایین ترین وزن ممکن است. با بررسی های به عمل آمده نمای کامپوزیت آلومینیوم حدود ۹۰% سبک تر از سنگ گرانیت، ۶۵ درصد سبک تر از سیمان و۵۰ درصد سبک تر از شیشه می باشند که این کاهش وزن در بحث فواید استفاده از این محصول بررسی می شود.
این محصول جزء مصالح آب بند محسوب می شود و همچنین خواص آکوستیکی داشته. ضمناً چنانچه به هر دلیلی نیاز به تعویض آنها باشد این کار به راحتی قابل انجام است که دیگر مصالح عموماً در همه موارد فوق ضعفهای فراوانی دارند. ورق های نانو کامپوزیت به دسته های مختلف تقسیم می شوند که مهم ترین آنها عبارتند از:

1.نانو کامپوزیت های نانو ذره ای
2.نانو کامپوزیت های نانو لوله ای
3.نانو کامپوزیت های خاک رس-پلیمر
4.نانو کامپوزیت های الماس-نانو لوله

ابعادی ورق های کامپوزیت

عرض استاندارد 1220 میلیمتر و عرض حداکثر 1550 میلیمتر طول استاندارد 2440 میلیمتر و طول حداکثر 6000 میلیمتر ضخامت از 3 تا 6 میلیمترهر متر مربع از پانل آلومینیوم فقط 3.5 تا 5.5 کیلوگرم وزن دارد که در خصوص ایمنی در مقابل زلزله و حمل و نقل آسان موثر است.

موارد کاربرد ورق های نانو کامپوزیت

- نمای خارجی ساختمان ها و برج ها با کاربری های گوناگون
- دکوراسیون داخلی ساختمان های تجاری و فروشگاه ها
- جایگاههای عرضه سوخت بنزین و CNG
- بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی
- سقف کاذب
- دیواره های تونل ها و پایانه های مسافربری
- بازسازی نمای ساختمانهای قدیمی

[h4]مصرف سرانه مواد کامپوزیتی در کشور[/h4]
مصرف سرانه مواد کامپوزیتی در کشور یک دهم سرانه مصرف در کشورهای پیشرفته است و سالانه بیش از6 میلیون تن مواد کامپوزیتی به ارزش 145 میلیارد دلار در صنایع مختلف جهان مصرف می‌شود. سرانه مصرف ورق کامپوزیت در کشورهای پیشرفته جهان 3کیلوگرم است در حالی که این سرانه در کشور ما تنها 3/0کیلوگرم است ولی در عین حال ایران از نظر سرانه مصرف مواد کامپوزیتی، هم رده کشورهای آسیایی قرار دارد.
علت پایین بودن سرانه مصرف مواد کامپوزیتی در این قاره وسعت این قاره و نیز وجود کشورهای فقیردر این منطقه است،در عین حال کشور ژاپن با سرانه 5/4 کیلوگرم در سال به عنوان نمونه‌ای از یک کشورآسیایی پیشرفته با مصرف سرانه مواد کامپوزیتی است.

منبع: www.scipost.wikipg.com
 

موضوعات مشابه