بازسازی یا نوسازی ساختمان کاری بسیار پر زحمت و پرهزینه است. اگر در این زمینه تجربه کمی دارید و بار اول است که دست به بازسازی خانه می زنید، ممکن است دچار برخی اشتباهات شوید. در اینجا به برخی از اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان اشاره می کنیم.

خریدمصالح ساختمانی ارزان قیمت

یکی از اشتباهات بزرگ در بازسازی ساختمان این است که افراد سعی می کنند مصالح ساختمانی ارزان قیمت تهیه کنند. به این مسأله دقت کنید که با استفاده از مصالح ارزان قیمت ممکن است در پایان کار به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نکنید. اگر استطاعت مالی کافی برای بازسازی ساختمان دارید این کار را انجام د هید، در غیر اینصورت از این کار خودداری کنید.

اندازه‌گیری‌ غیر دقیق و نامناسب

هر چقدر روی این مسئله تاکید کنیم که برخی اوقات یک سانتی‌متر یا حتی نیم سانتی متر چقدر می‌تواند در نتیجه‌ی نهایی تفاوت ایجاد کند باز هم کم است. اگر اندازه‌گیری‌های‌تان اشتباه، نا برابر و نامتقارن باشد آن تاثیر گذاری و نتیجه‌ی تمام و کمالی که انتظار دارید را بدست نمی‌آورید. اگر مطمئن نیستید که چگونه باید اندازه‌گیری‌ها را انجام دهید و یا قادر نیستید که دستورالعمل‌ها را دنبال نمایید، تردید نکنید و با فردی که در این زمینه مهارت دارد تماس بگیرید و از او بخواهید که به منزل شما بیاید و اندازه گیری‌ها را برای‌تان انجام دهد.

نداشتن برنامه در انجام دادن کار آماده‌سازی

کار آماده سازی را به شکل صحیح انجام دهید. در ابتدا آماده سازی یک فرایند خسته کننده است، اما اگر این مرحله را به درستی انجام دهید در مراحل بعدی بازسازی به میزان زیادی در وقت شما صرفه جویی می شود. انجام صحیح این مرحله علاوه بر صرفه جویی در زمان سبب صرفه جویی در هزینه نیز می شود.
پیش از آن که دست به بازسازی ساختمان بزنید، اطمینان حاصل نمایید که یک برنامه‌ی دقیق و منظم در اختیار دارید. به عنوان مثال اگر تنها قصد بازسازی یک قسمت از اتاق یا ساختمان را دارید نیاز نیست همه وسایل داخل اتاق یا ساختمان را بیرون بریزید.

استفاده بیش از حد داکت

توجه داشته باشید که داکت، یک راه حل دائمی نیست و استفاده از آن صرفا یک تعمیر موقت است. علت استفاده از داکت توسط افراد این است که ارزان قیمت است و در عین حال، یک راه حل سریع و آسان است اما باید توجه داشت که داکت قطعاً یک راه حل موقت است.

استفاده از ابزار نامناسب

وقتی از ابزار نامناسب استفاده می کنید قطعاً با سه مشکل پیش مواجه می شوید:

  • ممکن است ابزار شما بشکند یا خراب شود.
  • پروژه‌ای که در حال انجام دادن آن هستید ممکن است خراب شود.
  • ممکن است به خودتان آسیب برسانید.

ساختن سرویس کوچک

اگر می خواهید سرویس بهداشتی و حمام شما کوچک باشد از تجهیزات مناسب برای ساخت استفاده کنید. به عنوان مثال از یک توالت فرنگی کوچک و یک روشویی با عرض کوچک استفاده کنید. در صورتی که فضای داخلی سرویس بهداشتی شما کوچک است از وسایل بزرگ در آن استفاده نکنید زیرا فضای سرویس بهداشتی شلوغ می شود.
برای سرامیک‌های حمام، از رنگ‌های تند و جاندار و هم‌چنین از نقش‌های درشت و پر جلوه استفاده نمایید زیرا این نوع رنگ‌ها و نقش‌ها باعث می‌شوند که در فضاهای کوچک احساس بهتری به انسان دست دهد.

نادیده گرفتن نورپردازی

یکی از اشتباهاتی که اغلب اوقات افراد هنگام بازسازی ساختمان مرتکب می‌شوند در نظر نگرفتن نورپردازی و روشنایی ساختمان است. روشنایی و نورپردازی می‌تواند رنگ، احساس، نقوش و تزئینات منزل را به طور کامل تغییر دهد. اگر می خواهید دکوراسیون منزل شما زیبا و جذاب شود از نورپردازی های ترکیبی استفاده کنید.

انتخاب وسایل منزل مطابق با آخرین مد روز

اغلب اوقات افراد این اشتباه را مرتکب می‌شوند که سعی می‌کنند با بکارگیری مدرن‌ترین، جالب‌ترین و زیباترین وسایل، منزل‌شان را به صورت کاملا شیک و مطابق با آخرین مد روزدربیاورند. اما نکته‌ای که این افراد در نظر نمی‌گیرند این است عمر هر مد کوتاه است. شما برای منزل‌تان به وسایلی احتیاج دارید که با گذشت زمان، هم‌چنان مرسوم و مورد پسند باشند.

کوچک گرفتن عرض چارچوب درب و پنجره

هنگام طراحی ساختمان به اندازه درب و پنجره توجه کنید. دقت کنید که هر اتاق دارای چندین راه خروجی باشد. اگر درب های اتاق در منطقه ی پر رفت و آمدی از ساختمان قرار دارد، چارچوب درب و پنجره باید عریض باشد. پهن و عریض بودن درب و پنجره سبب می شود که چند نفر بتوانند همزمان از آن عبور کنند.

نگهداری مصالح ساختمانی و ابزار در جای نامناسب

همیشه مصالح و ابزار را در یک جای خشک و خنک نگهداری کنید می توانید مصالح ساختمانی را بیرون از ساختمان بگذارید و روی آن‌ها پلاستیک بکشید. استفاده از پلاستیک موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌شود. ابزار را باید در داخل ساختمان نگهداری کنید.

به کار نبردن مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

به دو دلیل در بازسازی ساختمان از مصالح سبز یا سازگار با محیط زیست استفاده نمی‌کنند:

  • طرز استفاده از این مصالح ساختمانی را نمی‌دانند.
  • تصور می‌کنند که قیمت این نوع مصالح ساختمانی، بیشتر از قیمت مصالح ساختمانی معمولی است.
    اگر در بازسازی منزل‌تان از مصالح ساختمانی سبز و سازگار با محیط استفاده می‌کنید، بدانید که از بازار جلوتر هستید. استفاده از مصالح ساختمانی سبز، یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه است.

استفاده از رنگ نامناسب

اشتباهی که اغلب افراد هنگام بازسازی ساختمان مرتکب می‌شوند این است که از رنگ نامناسبی استفاده می کنند. احتمالاً نمی‌دانید که برای هر سطحی، باید از یک نوع رنگ خاص استفاده نمود. از رنگ‌های مات برای رنگ‌آمیزی سقف‌ و برخی اوقات برای رنگ‌آمیزی دیوارها استفاده می‌شود.
برای ترسیم نوارهای رنگی تزئینی روی دیوار حمام یا دیوار اتاق ناهارخوری از رنگ‌های نیمه براق استفاده می‌شود. استفاده از رنگ‌های براق به اتاق، نمایی زیبا و جذاب می بخشد.

ساختن راهرو راه پله‌ باریک و کم عرض

هنگامی که مشغول بازسازی منزل هستید، همیشه به یاد داشته باشید که هرچه راه‌پله‌ها و راهروها را بزرگ‌تر بسازید بهتر است.

انتخاب پنجره‌ نامناسب

قیمت پنجره در بازار معمولاً زیاد است به همین دلیل، بسیاری از افراد سعی می‌کنند که در هزینه‌های مربوط به خرید پنجره صرفه جویی نمایند. اما این‌جا درست همان جایی است که نباید صرفه جویی کنید. می‌توانید تاکید بیشتر خود را روی پنجره‌هایی معطوف نمایید که به کوچه یا خیابان مشرف هستند. این کار یکی از راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا در هزینه‌ی خرید پنجره‌ها صرفه جویی نمایید اما در رابطه با کیفیت مضایقه نکنید.

فراموش کردن مسائل ایمنی

مهم‌ترین کارهایی که برای حفظ سلامت و ایمنی خود در محیط کار می‌توانید انجام دهید عبارتند از استفاده از عینک ایمنی جهت محافظت از چشم‌ها، استفاده از محافظ گوش، استفاده از دستکش صنعتی جهت محفاظت از دست‌ها در مقابل میخ‌ها، خرده‌های چوب و شیشه، پوشیدن یک جفت چکمه جهت محافظت از پاها. آخرین نکته این‌که شما باید جعبه‌ی کمک‌های اولیه در اختیار داشته باشید.

نداشتن اطلاعات کافی

شما باید بدانید که برای بازسازی منزل چه کارهایی قرار است انجام شود. . شما باید اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید تا بدانید چه سوالاتی را باید از پیمانکار بپرسید.حتی اگر بنا نباشد که این کارها را خودتان انجام دهید، باید بفهمید به‌دنبال چه هستید و پیمانکارتان دارد چه کار می‌کند. در این صورت می‌توانید روی پروژه نظارت داشته باشید و متوجه شوید که چه موقع اوضاع دارد از کنترل خارج می‌شود.

فراموش کردن بازسازی سیم‌کشی‌ها

برخی اوقات هنگام بازسازی، سیم کشی ساختمان فراموش می‌ شود. به دو دلیل بازسازی سیم کشی نادیده گرفته می شود: 1- سیم کشی ها در داخل دیوارها پنهان است. 2- بازسازی سیم کشی داخل ساختمان مستلزم هزینه بیشتری است.
قبل از آن‌که درباره‌ی نوع کلید و پریزها و محل قرار گرفتن آن‌ها با برق‌کار صحبت نمایید، اول سیم‌کشی ساختمان را بررسی کنید و اطمینان حاصل نمایید که همه چیز مطابق با آخرین استاندارد ساخت و ساز و ایمنی است.

نادیده گرفتن سبک مورد علاقه‌ی‌تان

وقتی خانه‌ای را که به سبک سنتی یا مدرن ساخته شده است خریداری می‌نمایید، یعنی حتما آن سبک را دوست داشته‌اید بنابراین فرآیند بازسازی ساختمان را در محدوده‌ی همان سبک حفظ نمایید.

عدم اخذ پروانه‌ تخریب و بازسازی

اگر پروژه‌ی تخریب و بازسازی را بدون اخذ مجوزهای لازم انجام دهید، با بیمه و شهرداری به مشکل خواهید خورد.

استخدام پیمانکار نامناسب

اطمینان حاصل نمایید که پیمانکاری که در نظر گرفته‌اید برای انجام کار مورد نظرتان مناسب است. زیرا پیمانکار به درون منزل شما راه پیدا خواهد کرد و شما نیاز دارید که اطمینان حاصل نمایید که او پیمانکار مناسبی است. با پیمانکاران مختلف صحبت ‌کنید سپس اطلاعاتی که از هریک از پیمانکاران بدست آورده‌اید را با یکدیگر مقایسه ‌نمایید.

بر عهده گرفتن کارها بیش از حد توان

وقتی افراد از محدودیت‌های‌شان بی‌اطلاع باشند، اغلب اوقات در کارها میان‌بر می‌زنند. شما باید بدانید که می‌خواهید چه کار کنید و نمی‌توانید بدون داشتن هیچ گونه نقشه یا برنامه‌ای، به سمت کار خیز بردارید.

عدم رعایت سطح اشغال زیربنا و یا تعداد طبقات مجاز نسبت به خانه‌های اطراف

وقتی افراد در حال محاسبه کردن این موضوع هستند که با ساختن یک طبقه‌ی اضافی و یا افزایش زیربنای ساختمان چه مقدار بر ارزش خانه‌شان افزوده خواهد شد، بزرگ‌ترین اشتباهی که مرتکب می‌شوند این است که مسئله‌ی سطح زباله زیربنا و تعداد طبقات مجاز نسبت به حریم همسایگی را در نظر نمی‌گیرند.

در نظر گرفتن یک بودجه‌ غیرواقعی و تخیلی

اغلب اوقات هزینه‌ای که برای انجام یک بازسازی بزرگ لازم است را کمتر از مقدار واقعی‌اش برآورد می شود. این امر به این دلیل که این افراد از این واقعیت مطلع نیستند که بیشترین بخش هزینه‌ی بازسازی ساختمان را دستمزد کارگران تشکیل می‌دهد.

هنگامی که شروع به تخریب یک ساختمان می‌نمایید، هرگز نمی‌دانید که چه اتفاقاتی پیش خواهد آمد لذا بودجه‌ی مورد نیاز را باید بالاتر در نظر بگیرید و می‌بایست واقع‌گرا باشید.
منبع: www.irangan.com
 
آخرین ویرایش:

موضوعات مشابه