کاربرد نمای کامپوزیت فلزی ( MCM )

نمای کامپوزیت فلزی.jpg

نمای کامپوزیت فلزی اولین بار در دهه 1960 طراحی شد و به عنوان روکش دیوار، سابان و اتصال مصالح ساختمانی به یکدیگر مانند شیشه و پانل های از پیش ساخته به کار رفت.
در پوشش داخلی ساختمان های مسکونی و اداری معمولا از نمای کامپوزیت فلزی استفاده می شود. مدل های به کار رفته در این نوع نمای کامپوزیت متفاوت است، می توان به شکل خمیده، منحنی و.. آنها را به یکدیگر پیوند داد. معماران و مهندسان امروزه سازه های متنوع و گوناگونی را طراحی می کنند.
در نمای کامپوزیت فلزی ، پوسته فلزی به یک هسته عایق پیوند داده می شود. بخش فلزی می تواند از جنس آلومینیوم، روی ، استیل، تیتانیوم و... باشد که در رنگ های مختلف طراحی می شود. هسته عایق طراحی شده در نمای کامپوزیت فلزی به دلیل مواد به کار رفته در آن مانند پلی اتیلن و ضخامت در برابر آتش مقاومت بالایی دارد.
پانل کامپوزیت در مقایسه با ورق کامپوزیت تک لایه چند مزیت دارد:

مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
  1. دارای عایق صوتی و حرارتی
  2. به نگهداری زیادی احتیاج ندارد.
  3. ورق کامپوزیت فلزی چروک نمی شود یا خش نمی گیرد زیرا پوسته خارجی آن با فشار به هسته متصل می شود.
  4. وزن آن سبک است.
  5. نصب سریع و آسان
امروزه با پیشرفت در فن آوری ساخت و تکنیک های نصب، نمای کامپوزیت فلزی در مقایسه با سایر سیستم ها بسیار مقرون به صرفه هستند.

ساندویچ پانل

پانل های ساندویچی از ترکیب هسته با چگالی و مقاومت پایین و رویه ای با استحکام بالا تشکیل شده است. سازه های ساندویچی در صنایع گوناگون مانند هوا فضا ، اتومبیل و دریانوردی، ساختمان و... به کار می رود. یکی از مزیت های این سازه مقاومت و استحکام بالا با وجود وزن کم است.
قیمت ساندویچ پانل(پنل) ها بر اساس نوع ورق به کار رفته، نوع عایق مورد استفاده، ضخامت و میزان فشردگی عایق تعیین می گردد.عایق مورد استفاده در تولید ساندویچ پانل(پنل) ها پشم سنگ، پلی استایرن و پلی اورتان می باشد. امروزه در صنعت ساخت و ساز، عایق پلی اورتان به دلیل سبک بودن، مقاومت در برابر صدا، سرما و گرما،حرارت و برودت بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.
ورق های به کار رفته در ساندویچ پنل از جنس گالوانیزه(فولاد مبارکه)، آلومینیوم و آلوزینگ(آلیاژ آلومینیوم و روی) می باشد. ورق گالوانیزه به دلیل قدرت رنگ پذیری پایین، و ورق آلومینیوم به دلیل مقاومت کم و نرم بودن جنس فلز، در برابر ورق آلوزینک از کیفیت پایین تری برخوردار می باشد.


منبع: www.designingbuildings.co.uk/wiki/Metal_composite_panels
 

موضوعات مشابه