کاربرد نمای کامپوزیت.jpg

امروزه در صنعت ساختمان، از آلومینیوم برای استفاده در دیوارهای پردهای، قاب پنجره، دیگر ساختارهای شیشه کاری شده، درها، کرکره، روکش خارجی نما و ... استفاده می شود. یکی از موارد کاربرد آن به شکل ورق کامپوزیت آلومینیوم (ACS4 ) در نمای خارجی ساختمان است.
ورق کامپوزیت آلومینیوم از سه بخش اصلی تشکیل شده است که شامل دو ورق آلومینیوم در دو طرف و یک لایه میانی است که در میان دو ورق آلومینیوم قرار می گیرد و معمولاً از جنس پلیاتیلن، پلیپروپیلن و ... می باشد. این الایه در انعطاف پذیری ورق کامپوزیت آلومینیوم نقش دارد. معمولاً برای افزایش مقاومت در برابر سایش و خوردگی، روی ورقها را با فرآیند الکتروشیمیایی پوشش می دهند. با پوشش دهی، طیف گسترده ای از رنگها و سطوح براق را می توان به دست آورد.
به طور کلی یکی از مهم ترین دالیل استفاده از کامپوزیت نقش آن در زیبایی معماری و استفاده از آن به عنوان نمای ساختمان است. اما دلیل دیگر این است که با توجه به روند رو به رشد قیمت مصالح ساختمانی و با توجه به اینکه در برآورد اقتصادی کامپوزیت هزینه بسیار کمتری را برای ساختمان می تراشد استفاده از این محصول بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ایمنی در برابر آتش سوزی

ایمنی در برابر آتش مصالح سفت کاری و نازک کاری یکی از الزامات مهم طراحی و اجرا در ساختمان است. از جمله موارد حائز اهمیت، مصالح نما می باشد. بنابراین، چنانچه نما استحکام مناسبی در برابر آتش نداشته باشد، یک آتش سوزی احتمالی می تواند به سرعت گسترش یافته، به سایر فضاها و طبقات سرایت کند. یکی از نماهایی که امروزه کاربرد زیادی دارد ورقهای کامپوزیت آلومینیوم با مغزه پلاستیکی است.
آنچه درباره ACS از دیدگاه ایمنی در برابر آتش اهمیت دارد، لایه میانی آن است که در صورت عملکرد ضعیف در برابر آتش، سبب مشارکت این نوع مصالح را در گسترش آتش رسوزی می شود. به علاوه، تجربه نشان داده قرارگیری ACS با مغزه پلاستیک مثل PE در معرض آتش، همراه با ذوب، شره کردن و فروپاشی است، از این رو، ارزیابی عملکرد نمای کامپوزیت آلومینیوم در برابر آتش به منظور دستیابی به سطح مورد انتظار ایمنی در برابر آتش ضروری بوده، آ گاهی از استحکام و مقاومت این نوع مواد در برابر آتش برای مصرف کنندگان این نوع مصالح، تولید کنندگان، واردکنندگان و به ویژه طراحان و مهندسین ساختمان مفید است.

استحکام نمای ساختمان با استفاده از کامپوزیت

ورق کامپوزیت در پوشش نما، بام، سقف های کاذب، نرده ها و حصارها، درب و پنجره، اسکلت ساختمان، دکور و پارتیشن بندی سازه های داخلی و لوازم سرویس بهداشتی مانند وان، سینک و... کاربرد دارد.

اما به طور جزئی تر از موارد مهم مصرف کامپوزیت می توان به کامپوزیت آلومینیومی اشاره کرد که شکل پذیری بالا و پردازش آسانی دارد و در معرض سرما و گرما مسطح باقی می ماند. علاوه بر این، مهم ترین ویژگی کامپوزیت آلومینیومی ضد حریق بودن آن است. میلگردهای کامپوزیتی از دسته کامپوزیت های پلیمری بوده و از جمله مواد غیرفلزی مقاومی هستند که خواص مهمی چون استحکام کششی زیاد و مقاومت دربرابر خوردگی دارند و کاربردشان در مناطق سردسیر بیشتر است. همچنین جایگزین مناسبی برای آرماتورهای فوالدی اند و در بناهای ساحلی کاربرد وسیعی دارند.
تیرها و پانل های کامپوزیتی با زمینه پلیمری ویژگی هایی چون قدرت، استحکام، سبکی، قابلیت چرخش و جابه جایی مناسبی دارند و همین طور در جذب انرژی های داخلی ساختمان نقش مهمی دارند و به عنوان مستحکم ترین مصالح ساختمانی می توانند جایگزین فوالد، بتن و چوب شوند.
همچنین این پانل ها در برابر طوفان و نفوذ حشرات به داخل ساختمان مقاوم اند و از ایجاد شکاف و تیرگی در دیواره خانه های پیش ساخته جلوگیری می کنند، عالوه بر این مواد کامپوزیتی دربرابر ارتعاشات زلزله عملکرد بهتری از سایر مواد و مصالح دارند و بهترین گزینه جهت مقاومت سازه دربرابر لرزه هستند. ستون های کامپوزیتی هم یکی دیگر از این نوع کامپوزیت ها هستند.

مقاوم سازی نمای ساختمان با استفاده از سیستم کامپوزیت FRC

سیستم مقاوم سازی و تقویت موضعی سازه های بتنی با کامپوزیت FRP ( الیاف کربن تقویت شده با پلیمر های رزین اپوکسی) یکی از مصالح مدرن برای مقاوم سازی و تقویت سازه های بتنی می باشد. این نوع کامپوزیت متشکل از دو بخش الیاف تقویتی FRP است که به وسیله یک ماتریس ازجنس رزین اپوکسی احاطه شده است.
فیبرهای الیاف کربن FRP به روش پلی اکریلونیتریل (PAN) ساخته می شوند و میلگردهای کامپوزیت FRP و پروفیل های کامپوزیت FRP به روش پالتروژن (Pultrusion) تولید می گردند. در این روش دسته های الیاف پس از آغشته شدن در رزین پس از عبور از یک قالب در کنار هم قرار گرفته و یک پروفیل دارای مقطع ثابت منشوری را به وجود می آورند.
محصولات پلیمری مورد استفاده در سازه ها به شکل ورق های پلیمری FRP ، میلگرد FRP یا آرماتور FRP ،مش های FRP و پروفیل FRP مشابه تیرآهن اف آرپی ونبشی اف آرپی وناودانی اف آرپی وجود دارند. از این مصالح پلیمری و کامپوزیتهایFRP برای ساخت و تقویت سازه ها استفاده می شود.
از کامپوزیتهای الیاف کربن FRP در تقویت ستون ها، تقویت تیرها، مقاوم سازی دال ها، مقاوم سازی اتصالات، دیوارهای برشی بتنی، دیوارهای آجری، مقاوم سازی پایه و عرشه پل ها و . . . می توان استفاده نمود. تکنیک مقاوم سازی ستون های مسلح بتنی با استفاده از کامپوزیت های FRP به طور گسترده ای به جای پوشش نمودن به وسیله فوالد (Jacketing Steel) اجرا می شود.
در مقایسه با استفاده از تنگ ها و مارپیچ فوالدی، تکنیک محصور سازی با استفاده از FRP قابلیت این را دارد که محصور شدگی را به صورت پیوسته برای تمام مقطع عرضی ستون تامین کنند. همچنین این مواد دارای خواص ذاتی مطلوبی (نسبت زیاد مقاومت به وزن و مقاومت باال در برابر خوردگی و خنثی بودن الکترو مغناطیسی) هستند به گونه ای که می توان در مقاوم سازی یا بازسازی اعضای بتنی
به طور موفقیت آمیزی از آنها بهره گرفت. FRP می تواند در مقاومسازی تیرها و دال های بتنی به عنوان جایگزین بخشی از میلگرد کششی مورد نیاز بکار رود.

منبع: www.aryan.ac.ir

 
آخرین ویرایش:

موضوعات مشابه