با استفاده از کاغذ دیواری، فضای منزل شما به محیطی جذاب و دراماتیک تبدیل می شود. با توجه به رنگ وسایل و دکوراسیون می توانید طرح و رنگ کاغذ دیواری را انتخاب کنید. اگر فضای اتاق شما بزرگ است می توانید از کاغذ دیواری با طرح تیره و اگر فضای اتاق شما کوچکتر است می توانید از کاغذ دیواری با طرح روشن استفاده کنید.
بسیاری از افراد تنوع در طرح و رنگ دیوار منزل خود را دوست دارند. کاغذ دیواری محصولی است که قابلیت تغییر و جابجایی آسان تری نسبت به رنگ دارد. یکی دیگر از مزایای استفاده از کاغذ دیواری این است که طرح آن را می توانید خودتان انتخاب کنید و متناسب با دکوراسیون منزل خود سفارش دهید.

برخی از افراد نیز از هر دو طرح هم رنگ و هم کاغذ دیواری در طراحی فضای منزل خود استفاده می کنند. برخی افراد نیز در طراحی دیوار منزل خود از تصویر شخصیت های مورد علاقه خود استفاده می کنند که جذابیت خاص خود را دارد.
برخی افراد سطح کاغذ دیواری اتاق خود را با استفاده از عناصر تزئینی مانند چوب تزئین می کنند و می پوشانند و فضای جذابی در اتاق خود به وجود می آورند.

الگوی مناسب انتخاب کنید

اینکه چه مدل الگو یا طرح کاغذ دیواری را انتخاب کنید بستگی و محیط و فضای دکوراسیون شما دارد. اگر فضای اتاق شما بزرگ است از کاغذ دیواری با رنگ های روشن و گرم استفاده کنید. معمولاً در سالن های پذیرایی از طرح های روشن و برجسته استفاده می شود. البته انتخاب رنگ بستگی به سلیقه خوتان دارد.
رنگ های سرد و نسبتا تیره فضای آرام و دراماتیک در منزل شما بوجود می آورد. رنگ های گرم، قرمز، زرد و پرتقالی فضای گرم و آرام بخشی در فضای اتاق شما بوجود می آورند، این رنگ ها معمولاً انرژی و هیجان بیشتری در فضای اتاق شما بوجود می آورند. در اتاق خواب کودک یا بزرگسال معمولاً از این طرح استفاده می شود.
در محیط های رسمی از کاغذ دیواری با طرح و الگوهای ساده و روشن با نقوش کوچک استفاده می شود. در سالن های ورزشی معمولا از کاغذ دیواری با موتیف ها و سبک های ورزشی و تصاویر شخصیت های ورزشی استفاده می شود.

فاکتورهای مؤثر در قیمت کاغذ دیواری

برای بررسی قیمت نهایی لازم است طرح، جنس، کیفیت ، نوع رنگ به کار رفته در کاغذ دیواری و هزینه نصب آن را در نظر بگیرید. برخی کاغذ دیواری ها قیمت کمتر و در عین حال کیفیت پایین تری دارند اما برخی از آنها با اینکه قیمت کمتری دارند از کیفیت مناسب تری برخوردار هستند.
در انتخاب کاغذ دیواری فاکتورهای مهمی تأثیر دارد که مهم ترین آنها عبارتند از : سهولت نصب، هزینه، کیفیت و طرح کاغذ دیواری و متراژ منزل .

آماده سازی دیوار

هنگام نصب کاغذ دیواری از قبل دیوار را آماده کنید در غیر اینصورت ممکن است کار شما مشکل تر شود. برای اینکه کاغذ دیواری به خوبی به دیوار بچسبد با مواد شوینده مناسب سطح دیوار را تمیز و یکدست کنید. اگر دیوار شما از قبل کاغذ دیواری شده است در صورتی که پوشش جدید دیوار شما از جنس کاغذ است می توانید کاغذ دیواری غیروینیل قبل را نکنید.
اگر رنگ دیوار روغنی یا نیمه براق است سطح دیوار را با سمباده بزنید و با اضافه کردن محلول چسب در آب که در حکم بتونه

کیفیت نصب کاغذ د یواری

یکی از فاکتورهای مهم تعیین قیمت کیفیت نصب کاغذ دیواری است، اگر نصاب شما فرد مبتدی و غیرحرفه ای باشد ممکن است قیمت کمتری از شما دریافت کند اما کاغذ دیواری شما خوب نصب نشده باشد، اما اگر یک فرد حرفه ای کاغذ دیواری شما را نصب کنید کیفیت کار شما بالاتر می رود.

طرح و بافت کاغذ دیواری

سبک کلاسیک ، سبک مدرن ، کاغذ دیواری اسپرت ، کاغذ دیواری سه بعدی و کاغذ دیواری گل برجسته و ... تولید و به بازار عرضه می شوند. و یکی از پر فروش ترین محصولات دکوراسیون داخلی و دکوراسیون منزل به حساب می رود. طرح و بافت به کار رفته در کاغذ دیواری نیز اهمیت دارد.هرچقدر بافت و کیفیت کاغذ دیواری شما بهتر باشد ممکن است تاحدودی قیمت آن نیز بیشتر باشد.

متراژ دیوار

یکی از مهم ترین فاکتورهای مؤثر در قیمت کاغذ دیواری متراژ منزل شماست. هرچقدر متراژ منزل شما بزرگتر باشد به تعداد رول های بیشتری نیاز دارید. اگر سقف اتاق شما کوتاه باشد به کاغذ دیواری کمتری نیاز دارید. اگر اتاق شما کوچک است بهتر است از کاغذ دیواری با خطوط عمودی و راه راه استفاده کنید تا فضای شما بزرگتر جلوه کند. در سالن های پذیرایی بزرگ معمولا از کاغذ دیواری با طرح تیره و افقی استفاده می شود.

محاسبه تعداد رول های مورد نیاز و خرید رول اضافه

برای محاسبه تعداد رول های مورد نیاز ، از سقف تا کف را به صورت افقی و گوشه به گوشه اندازه بگیرید. این رقم را به تعداد دیوارها چند برابر کنید. برای نصب کاغذ دیواری در اطراف پنجره و درب هریک را به اندازه یک نیم رول حساب کنید.
از یک گوشه اندازه گیری را شروع کنید و دورتا دور اتاق را متر بزنید. به عنوان مثال یک اتاق 12 متری دارای دو دیوار 4 متری و دو دیوار 3 متری است (3+3+4+4) =14 که عدد بدست آمده محیط کل اتاق ما می شود. عدد 14 را بر 1.59 تقسیم کنید، زیرا هر رول کاغذ دیواری 53 سانتیمتر است. عدد بدست آمده 8.80 است. به طور کلی به 9 رول کاغذ دیواری نیاز دارید. البته این تعداد بدون در نظر گرفتن دیوارها، پنجره ها و کمدها است. به طور معمول برای یک اتاق 15 متری به 8 رول کاغذ دیواری با عرض 53 سانتیمتر نیاز دارید.

نور و روشنایی

هنگام انتخاب کاغذ دیواری نور و روشنایی فضای اتاق را نیز در نظر بگیرید ، اگر نور کافی در اتاق شما وجود دارد می توانید از طرح شلوغ و رنگارنگ استفاده کنید اما اگر نور اتاق شما کم است از طرح های خلوت و روشن استفاده کنید.
سعی کنید تنها برای یک یا دوقسمت از دیوار اتاق از کاغذ دیواری استفاده کنید و دیوار اتاق خود را خیلی شلوغ نکنید. با این کار زیبایی اتاق شما بیشتر دیده می شود.

منبع: https://freshome.com/2010/12/29/the-pros-of-cons-of-painting-vs-wallpapering/
https://www.bhg.com/decorating/home-accessories/wall-art/select-the-perfect-wallpaper/

 

موضوعات مشابه