اصول اولیه نوسازی ساختمان

اصول اولیه بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان علاوه بر اینکه سبب تعمیر و بهبود وضعیت آن می شود، از روش‌هایی است که از قدیم برای تغییر دکوراسیون نیز از آن استفاده می‌کردند. امروزه نیز به دلیل هزینه‌های بالای ساخت و ساز بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از بازسازی و نوسازی به جای ساخت و ساز استفاده کنند.
برای شروع، بودجه‌ای که قرار است به این کار اختصاص یابد باید مشخص باشد و بر اساس بودجه اولویت ها مشخص گردد.در این صورت قسمت‌هایی از ساختمان که به بازسازی نیاز دارند مشخص خواهند شد و با توجه به بودجه هر کدام که ضروری تر هستند در اولویت قرار خواهند گرفت. مثلاً مقاوم سازی ساختمان و سفت کاری جاهایی که ترک برداشته اند جز اقدامات ضروری محسوب می‌شوند. در اینجا به اصول اولیه و مهم در بازسازی ساختمان اشاره می کنیم.

ایمن کردن ساختمان با خدمات جوشکاری و آهنگری

فرقی نمی‌کند ساختمان شما نوساز باشد یا قدیمی چون در هر صورت ایمن کردن ساختمان یکی از نکات ضروریی محسوب می شود. خدمات جوشکاری برای ساخت و نصب سازه‌های فلزی کاربرد دارد. ساخت نرده و حفاظ، درب و پنجره با حفاظ، ساخت و نصب درب‌های آکاردئونی توسط جوشکار و آهنگر انجام می شود که به این وسیله امنیت خانه و ساکنین آن تضمین می شود. برای این کار می توان از یک آهنگری و جوشکاری سیار خواست تا به ساختمان مراجعه کند و با بررسی های لازم موارد مورد نیاز را به شما اعلام کند.

گچکاری و گچ بری

در ساخت و ساز ساختمان چه در مرحله سفت کاری و چه در مرحله نازک کاری، گچ کاری یکی از خدمات پرکاربرد محسوب می‌شود. گچ به دلیل شکل پذیری مناسب، در دسترس بودن، عایق صدا بودن و… یکی از پوشش‌های مناسب برای سقف محسوب می‌شود.
همچنین در مرحله نازک کاری برای زیرسازی دیوارها استفاده می‌شود. همچنین برای تزئین سقف می توان از گچ‌بری و ابزارهای گچی استفاده کرد. برا گچ کاری و گچبری ساختمان از یک گچ کار خوب و مطمئن کمک بگیرید.

خدمات کاشی کاری و سرامیک کاری

یکی دیگر از خدماتی که در بازسازی و نوسازی ساختمان بسیار پرکاربرد است کاشی کاری ساختمان و سرامیک کاری است. فضاهایی مثل سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه بدلیل آب‌ریزی نسبت به فضاهای دیگر ساختمان بیشتر در معرض آسیب هستند.
یکی از بهترین اقدامات در بازسازی و یا تغییر دکوراسیون این فضاها تعویض کاشی ها و سرامیک‌هاست. همچنین به مرور زمان توالت ایرانی و توالت فرنگی به دلایل مختلف مثل شکستگی و … خراب می‌شوند و نیاز به تعویض دارد. قبل از هر اقدامی در این زمینه باید از سالم بودن لوله‌ها مطمئن شد و سپس اقدامات بعدی را لحاظ کرد.

استفاده از منبع نور مناسب

نور در معماری همواره جایگاه رفیعی داشته است. بسیاری از معماران بزرگ دنیا، گذشته از کارکرد روشنایی، بخشی از زیبایی طرح خود را با استفاده از تابش نور تأمین می‌کردند. نور به دو دسته تقسیم می شود:

نور طبیعی

نور طبیعی یکی از عناصری است که در تغییر ماهیت فضای داخلی ساختمان تأثیر بسزایی دارد. یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های نور طبیعی توالی و دگرگونی آن در طول روز است که باعث حرکت و تغییر حالت در ساعات مختلف می‌شود.
در ساختمان‌ها نور جنوبی و شمالی بر نور شرقی و غربی ارجحیت دارد و در مواقع ناچاری نور شرقی از نور غربی بهتر است.
مؤثرترین روش استفاده از نور خورشید تأمین روشنایی با نور طبیعی است. حتی بهترین لامپ‌های رشته‌ای در مقایسه با نور خورشید برای تأمین میزان معینی روشنایی به میزان بیشتری انرژی الکتریکی برای هر مترمربع نیاز دارد و میزان بیشتری گرما تولید می‌کند. مشارکت نور طبیعی در تأمین روشنایی هر ساختمان باید در عین توجه به مقابله با جذب حرارت نامطلوب صورت پذیرد.

نور مصنوعی

نور مصنوعی در زمینه‌های مختلف ازجمله شناساندن، لبه‌ها، مرز مناطق، نواحی و میراث طبیعی، فضاهای شهری (مراکز خرید، پیاده‌راه‌ها، میادین) بافت کالبدی ارزشمند و … در هنگام شب ممکن است استفاده شود.
در استفاده از نورهای مصنوعی باید به مسئله مهم رنگ توجه کرد زیرا رنگ است که به فضا روح و جان می‌دهد و برای <em>طراحی داخلی</em> باید روان‌شناسی رنگ را لحاظ کرد. نباید فقط بنا به سلیقه انتخاب کرد زیرا نور بایستی با روحیه کاربران خانه سازگار باشد.

منبع: www.dhes.ir
 

موضوعات مشابه