مزایای استفاده از سقف کاذب

بهترین مزایای استفاده از سقف کاذب کنافسقف کاذب کناف در حالی که انرژی مورد نیاز و کارآمدی را در فضای اتاق فراهم می‌کند، می‌تواند سبب زیبایی فضای خانه شما نیز بشود. سقف کاذب کناف تنظیم‌کننده هوا نیز می‌باشد. از سقف کاذب کناف عمدتاً برای پنهان کردن سیم، کم کردن صدای محیط، ایمنی در برابر آتش‌سوزی، کمک به حفظ رطوبت و مقاومت در سیل یا زلزله و بهره‌وری انرژی مطلوب استفاده می‌شود.
کناف معمولاً از تخته‌های گچ ساخته می‌شود امروزه از چوب، شیشه، فیبر و پلاستیک نیز برای ساخت کناف استفاده می‌شود. کناف امروزه جنبه تزئینی دارد و از آن به عنوان ابزاری تزئینی برای نصب چراغ، آویزهای تزئینی، لامپ و ایجاد سطوح سازمان یافته در سقف استفاده می‌شود.
رادش شتی، می‌گوید: «کناف و سقف کاذب یکی از مهمترین عناصر تزئینی منزل شماست زیرا حداقلی از هر فضای داخلی را به نمایش می‌گذارد. مزیت بزرگ نصب سقف کاذب کناف این است که به جای قرار دادن یک چراغ می‌توانید از چند چراغ با کیفیت بالا استفاده کنید که انرژی کمتری نیز مصرف می‌کنند. می‌توانید درون کناف یا سقف کاذب از چراغ های LED استفاده کنید و گوشه‌های منزل خود را به هر اندازه که نیاز دارید روشن کنید.
از کناف به عنوان عایق حرارتی نیز استفاده می‌شود. شکاف بین لایه‌های موجود در سقف کاذب کناف هوای اتاق را خنک نگه می‌دارد. جنس به کار رفته در سقف کاذب کناف می‌تواند چوب، گچ پاریس یا تخته سه لا باشد. کناف بر روی یک چارچوب فلزی در زیر سقف اصلی نصب می‌شود.
شکاف بین لایه های کناف سبب جریان هوا در فضای اتاق می‌شود و اجازه نمی‌دهد گرما به داخل اتاق نفوذ کند. این امر به نوبه خود علاوه بر خنک نگه داشتن فضای اتاق سبب افزایش نور و روشنایی و در نتیجه کاهش مصرف برق می‌شود.
بسیاری از ما از مزایای کناف اطلاعی نداریم. استفاده از کناف باعث تهویه مطبوع هوا می‌شود. فضای سقف را کاهش می‌دهد و در نتیجه عملکرد تهویه را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال فرض کنید بزرگی اتاق شما به اندازه 10 فوت مربع است، اگر سقف کاذب کناف شما یک پا پایین تر از سقف واقعی است، در میان سقف کاذب کناف و سقف اصلی به اندازه 10 متر مربع فاصله ایجاد کنید. با استفاده از این روش در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود.در نصب کناف چندین چالش وجود دارد :

  1. شکل ساختمان: در شکل و نمای ساختمان شما باید نظم وجود داشته باشد. به عنوان مثال اگر در یک قسمت فاصله کناف به اندازه یک تیر اختلاف داشته باشد در نصب کناف مشکل بوجود می‌آید.
  2. اگر در ساختمان شما نشتی وجود داشته باشد بر روی کناف ساختمان شما نیز تأثیر می‌گذارد.
  3. اگر در ساختمان یا سقف شما رطوبت وجود دارد باید صبر کنید تا خشک شود و سپس کناف را نصب کنید، در غیر اینصورت کناف شما خیس می‌شود و زمان زیادی طول می‌کشد تا خشک شود.
  4. برای نصب سقف کاذب کناف حتما از نیروی متخصص و ماهر استفاده کنید.
  5. ابتدا سطح سقف یا ساختمان را هموار و صاف کنید و سپس کناف را نصب کنید. در صورتی که سطح ناهموار باشد سبب افزایشکنید. کار تعمیر و نگهداری باید به صورت دوره ای انجام شود.در اینجا چند نوع کناف را به شما معرفی می‌کنیم :


1 - کناف گچی مشبک

محبوب‌ترین نوع کناف، کناف گچی مشبک ساخته شده از گچ پاریس است. برای اینکه کناف زیباتر به چشم بیاید می‌توانید دیوار اتاق را با کاغذ دیواری همرنگ و هم طرح کناف انتخاب کنید.

2 - کناف با روکش چوبی

می توانید از تخته یا روکش چوبی برای سقف استفاده کنید. این نوع کناف سبب افزایش و تقویت نور در فضای اتاق شما می‌شود. می توانید در چند گوشه کناف سوراخ‌هایی ایجاد کنید و در زیر آن لامپ قرار دهید تا روشنایی اتاق شما افزایش یابد.

3- سقف کاذب شیشه با کناف پارچه‌ای

استفاده از سقف کاذب شیشه‌ای و کناف پارچه ای فضای منزل شما را شیک و زیبا می‌کند. این می‌تواند راهی خلاقانه برای افزایش جذابیت سقف باشد. ترکیب سقف کاذب شیشه‌ای و کناف پارچه‌ای می‌تواند روشنایی و رنگ کل اتاق را تغییر دهد.

4 - افزایش نور و ظرافت اتاق

استفاده از کناف علاوه بر زیبایی نور و روشنایی اتاق شما را نیز افزایش می‌دهد. می‌توانید از لامپ‌های کوچک در اندازه‌ها و حالت‌های مختلف برای تنظیم نور اتاق خود استفاده کنید.

5 - سقف کاذب کناف چند سطحی

سقف کاذب کناف چند سطحی به این صورت است که می‌توانید شما یکی لایه کناف سقف را با چوب، یک لایه را با آینه و یا پارچه ایجاد کنید. استفاده از این روش در طراحی سقف می‌تواند چشم انداز زیبایی در فضای اتاق شما به وجود بیاورد.

در طراحی کناف یا سقف کاذب سعی کنید از رنگ‌های روشن مانند سفید، بژ، آبی روشن استفاده کنید. زیرا رنگ‌های تاریک فضای سنگینی در اتاق یا منزل شما بوجود می‌آورند. هزینه‌های پروژه شما می‌شود.
6-ارتفاع اتاق شما برای نصب کناف یا سقف کاذب با حداقل 11 فوت یا بیشتر باشد تا به راحتی بتوانید آن را نصب کنید.
7-انتخاب نوع ترکیب به کار رفته برای کناف نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال مواد به کار رفته در کناف یا سقف کاذب اتاق نشیمن، اتاق خواب و سرویس بهداشتی متفاوت است. از آنجا که در آشپزخانه گرما و حرارت بیشتری وجود دارد، از کنافی استفاده می‌شود که رطوبت و گرما را به خود جذب کند.
8- دقت که کناف‌ها به صورت هم تراز نصب شوند. سعی کنید به صورت دوره ای کناف ِ سقف را تعمیر و به صورت منظم نیز تمیز

منبع : انبوه سازان

 
آخرین ویرایش:

موضوعات مشابه