کاربرد و مزایای انواع عایق رطوبتی مایع

moisture-resistant-insulation.jpg


کاربرد عایق رطوبتی مایع

از این نوع عایق در استخرها، مخازن آب آشامیدنی، مجاری و کانال های انتقال آب فاضلاب ، محیط های مرطوب مانند حمام ها ، آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی ،تمامی انواع بام ها، تراس ها، بالکن ها و باغچه های روی تراس ها و غيره استفاده می شود.
زیرسازی فونداسیون، پل ، تونل ، کانال و لوله‌های فلزی و بتنی انتقال آب که در حال کار با ترک خوردگی ناگهانی مواجه می شوند، به وسیله عایق رطوبتی مایع انجام می شود. از عایق رطوبتی مایع به صورت رنگ برای نمای ساختمان ها نیز استفاده می شود.

مزایای عایق رطوبتی مایع

 • چسبندگي بالا به سطوح زيرين از قبيل بتن، ملات، آجر، كاشي، سطوح فلزي و غيره
 • كاربرد آسان بدون نياز به نصاب‌هاي ماهر
 • مقاوم در برابر اشعه UVو تغييرات آب و هوايي
 • بدون تغيير رنگ
 • انعطاف‌پذيري بالا
 • پوششي يكپارچه و بدون درز بدون نياز به درزگير براي پركردن شكافها
 • غير سمي و غيرقابل اشتعال، بدون حلال و دوستدار محيط زيست
 • هزينه پايين
 • تنوع رنگ
 • ‌مقاوم در دمای بین c ◦ 130+ -c ◦ 40
 • هیچ نوع بخاری از آن متصاعد نمی شود(بوی بدی ندارد، استشمام آن خطرناک نیست و هیچ سیستم تهویه خاصی نیاز ندار)
 • سمی نیست و تماس فیزیکی با آن خطرناک نیست.
 • تجهیزات به راحتی با آب تمیز می شود.
 • سازگار با قیر و پلاستیک است.
 • هم روی سطوح خشک و هم مرطوب قابل استفاده است.
در ادامه انواع عایق های مایع را به طول خلاصه شرح میدهیم

عایق ورقه‌ای ( پیش ساخته )

عایق ورقه‌ای(پیش ساخته)، ضخامت تضمین شده ای را ارائه می دهد که به مهارت استفاده کننده بستگی ندارد. اما اگر لبه این عایق ها به شیوه ای مناسب روی هم قرار نگیرد می تواند موجب نفوذ آب شود.
عایق های مایع یک پوشش بدون درز و یکنواختی را ایجاد می‌کنند. ضخامت و میزان کاربرد این عایق ها متفاوت است و به آسانی به وسیله برس، تی، غلتک یا اسپری به کار می رود. انتخاب عایق ورقه‌ای یا مایع به ترجیحات فردی بستگی دارد. به طوری که هر دو برای استفاده های مشابه به کار می رود و هر دو در صورتیکه به طور صحیح به کار روند، عایق مناسبی را ایجاد خواهند کرد .

عايق سفید

ترکیب به کار رفته در عایق سفید بصورت خمیری است و کاربرد آن با غلظت و یا قلم مو و یا دستگاه اسپری انجام می شود. قبل از اجرای عایق سفید ترکیب سطوح مورد نظر باید تمیز و خشک باشد. سطوح ناصاف و شیبدار باید آماده سازی شوند. برای این منظور می‌توان امولسین را با آب رقیق و استفاده نمود .
قبل از کاربرد ترکیب بر روی سطوح فلزی باید از مواد ضد خورندگی روی سطوح آهن استفاده نمود. برای گرفتن درزه و پر کردن سوراخها ، مخلوط امولسیون پوشش کف با خاک سنگ به نسبت 3 و 1 مورد استفاه قرار می‌گیرد.

اجرای عایق سفید بام

ابتد كليه سطوح بايد عاري از هر گونه چربي و غبار باشد.بعد تمامي سطوح لبه اجرا را با چسب كاغذي ماسكه مي‌كنند. سپس پوشش عایق پرایمر بوسیله قلم مو و یا پیستوله در سطح ساختمانی اجراء می شود. پس از گذشت یک ساعت پوشش یا اندود عایق را به کمک ماله یا کاردک بصورت یکنواخت روی سطح اجراء می‌کنیم.
ضخامت نهایی عایق باید حدود 1 میلیمتر باشد.برای روان کردن ماستیک می‌توان از مقدار اندکی آب و یا نفت استفاده کرد .زمان خشک شدن عایق سفید بستگی به ماده ، درجه حرارت هوا ، حرارت سطح مورد نظر ، رطوبت و ضخامت پوشش دارد . به عنوان مثال در هوای با درجه حرارت 25 درجه سانتی گراد و رطوبت 65 % زمان مورد نیاز برای خشک شدن لایه حدود 3 ساعت خواهد بود.
عایق سفید قابل اجرا بر روي بتن – موزائيك – فلز- ايزوگام و حتي آسفالت است. حداكثر رطوبت مجاز در زمان اجراي عايق تا اتمام نصب 5% است. پس از اجراي لايه اول و قبل از خشك شدن دانه هاي سيليس 135 روي سطح پاشيده ، به نحوي كه سطح بصورت يكنواخت با ذرات سيليس پوشانده شود.
بعد از خشك شدن لايه اول ذرات سيليس اظافي از روي سطح جمع آوري شده تا تنها ذرات چسبيده به سطح باقي بماند. لايه نهايي همانند لايه اول روي سطح اجرا مي‌گردد تا در نهايت سطح يكپارچه و عايق با خواص برجسته ايجاد گردد .

مزایای استفاده از عایق سفید

مقاومت در برابر سرمای بسیار شدید که در نیمی از این میزان ایزوگام معمولی پودر می شود.
مقاومت در برابر فشار متمرکز اجسام و عدم تغییر شکل و سوراخ شدن
به دلیل تنوع رنگ و مخصوصاً رنگ روشن درصد بالایی از انرژی دریافتی از نور خورشید را در تابستان بازتاب داده و در نتیجه دمایی به مراتب پایین تر و در حد دمای محیط دارد .
مقاومت در برابر شکستگی و خورد شدگی وکش آمدگی سطح زیرین

منبع: www.irima.ir
 

موضوعات مشابه