عایق رطوبتی نانو و روش اجرا ی آن

انواع و اقسام عایق های رطوبتی نانو

عایق رطوبتی نانو.jpg

عایق رطوبتی و حرارتی

بيشتر عايقهاي ساختماني كه اخيراً استفاده مي شوند، پنل‌هاي نسبتاً ضخيم يا فومهاي ساخته شده از مواد متخلخل آلي و معدني مثل فايبرگلاس، الياف معدني، پلي‌يورتان و پلي استايرن هستند. عايقهاي جديدتر شامل پنلهاي عايق خلأ(VIPS) و هواژل ها هستند كه بهترين عملكرد در زمينه ي عايقهاي ساختماني با عملكرد عايقي بسيار بالا را دارند، اما محدوديتهايي از جمله قيمت بالا را دارا هستند.
براي عايق كردن ساختمان با استانداردهاي بالا با استفاده از مواد مرسوم عايقبندي، لایه هااي ضخيمي از اين مواد نياز است. براي مثال، يك خانه كه مطابق با استاندارد ساخته شده است، مجهز به تجهيزاتي است كه كل مصرف انرژي آن را كمتر می کند. براي اين منظور به عايقهاي معمولي با ضخامت بيش از 30 سانتيمتر براي ديوارها و 50 سانتيمتر براي سقف، و نيز شيشه هاي سه جداره با هوا و چارچوبهاي خاص براي پنجره ها نياز خواهد داشت.
اين راه حلهاي عايقبندي ممكن است براي ساختمانهاي جديد نسبتاً عملي باشند، ولي در مورد ساختمانهاي موجود جنبه هايي مثل اصلاح نماي خارجي و كاهش متراژ داخلي امكان پذيري آنها را محدود مي‌كند. فناوري نانو قادر است مواد عايق جديدي با عملكرد عايقي خاص توليد كند كه با اين مواد مي توان به نتايجي معادل با محصولات سنتي و با ضخامت كمتر رسيد.

عایق رطوبتی نانو

عایق رطوبتی نانو نسل جدید مواد ضد رطوبت است که بر پایه اصول فناوری نانو ابداع شده است. مواد به کار رفته در آن در وهله نخست مانع جذب رطوبت به داخل می شود. دوم اینکه، بر طبیعت و محیط زیست اثر مخرب ندارد چرا که حلال آن آب است.
این نوع عایق رطوبتی قابل استفاده به صورت خالص و یا ترکیب در ملات است. به عنوان جایگزین ایزوگام و هر محصول آب‌بندی کننده دیگر می‌توان از آن استفاده نمود. محلول بر خلاف دیگر محصولات آب بندی کاملاً با اجزای سطح زیرین پیوستگی ایجاد می نماید و بخشی از سطح اولیه خواهد شد. مهم‌ترین هدف استفاده از عایق رطوبتی نانو حفظ زیبایی ظاهر و نمای ساختمان و مصالح به کار رفته در آن است.
استفاده از عایق رطوبتی نانو بسیار مقرون به صرفه ا ست. عایق نانو و محلول آن غیر قابل اشتعال است و اعمال آن به راحتی با برس، غلطک و اسپری بدون فشار امکان پذیر است. هیچ وسیله یا ا قدام ایمنی خاصی برای کاربرد این عایق لازم نیست. از عایق رطوبتی نانو جهت ایزولاسیون استخر، مخازن بتنی آب، پشت بام ها، سرویس های بهداشتی و کلیه مکان های در تماس با آب و رطوبت، قابل استفاده می شود.
نسل جدید عایق رطوبتی و حرارتی نانو در فونداسیون و پی ساختمان ،سرویس بهداشتی ،آشپزخانه ،لوله‌های آب و فاضلاب ،استخرها، دیوارهای باران گیر،درز گیری و آب بندی شکافها و ترکها، عایق کاری پشت بام‌های چوبی ، فلزی ، سفالی ، بتنی ، گچی ، سنتی ،چسباندن و آب بندی کاشی و سرامیک کف و دیوار، سروی سهای بهداشتی ، استخر ، آشپزخانه و نمای ساختمان ،کف کولرهای آبی، پوشش نمای اصلی و جانبی ساختمان، پوشش دیوارهای پیش ساخته ، ضد زنگ جهت سازه‌های فلزی و... استفاده می شود.

مزایای عایق رطوبتی و حرارتی نانو

 • این نوع عایق کاری دارای مزایای مختلفی است که مهمترین آنها شامل:
 • قیمت مناسب و وزن سبک
 • سهولت و سرعت بالای اجرا و زمان خشک شدن سریع
 • دوام بسیار زیاد (عمر طولانی)
 • سازگاری با محیط زیست
 • غیر سمی و غیر آتش‌زا بودن
 • پو سته پوسته نشدن و ترک نخوردن بدلیل کشسانی بالا
 • قابل اجرا بوسیله قلم مو، غلطک ، کاردک و اسپری
 • قابل اجرا بر روی سطوح عمودی ، افقی و شیب دار با پوشش یکنواخت
 • یکپارچه و بدون درز با قابلیت اجرادر تمام زوایا
 • قابلیت ایجاد لایه با ضخامتهای مختلف
 • عدم نیاز به تخریب و بر داشتتن لایه های موجود قدیمی
 • قابل ترمیم و لکه گیری فوری وآستان در هر زمان
 • مقاوم در برابر اسیدها ، بازها و روغنهای صنعتی
 • دافع نور و حرارت خورشید بدلیل رنگ سفید آن
 • تنوع در رنگ و قابل اجرا به صورت طرح دار مانند کنیکس

عایق رطوبتی ایزوپلاست

ایزوپلاست یکی از انواع جدید عایق رطوبتی نانو می باشد. عایق رطوبتی ایزوپلاست مقاوم و یکپارچه است و جایگزین مناسبی برای عایق‌های ستنتی نظیر ایزوگام و قیرگونی جهت ایزولاسیون پشت بام، سطوح بتنی، ایرانیت، سطوح گچی، سیمانی ، سطوح پلاست وفوم ، یونولیتی و کلیه فضاهایی که نیاز به آب‌بندی دارد، می‌باشد.
مواد به کار رفته در عایق رطوبتی ایزوپلاست ترکیبی از نانو ساختارهای ضدآب ، مقاوم در برابر سایش ، ضد اشعه ماوراء بنفش، ضد حریق و با مقاومت دمایی بالا می باشد. علاوه بر این انعطاف پذیری بالای این ماده پس از خشک شدن قابلیت اجرای آسانی را فراهم ساخته است. لازم به ذکر است که این محصول را در رنگ‌های متنوع به کار برد.

روش اجرای عایق رطوبتی ایزوپلاست

ابتدا سطح از هر گونه گرد و غبار و آلودگی پاک شود. یک واحد ایزوپلاست را با ا سپری کردن روی سطح کاملاً آغشته شود تا تمام درز و ترک های سطحی (سطوح سیمانی و بتنی) پر شود. سپس با استفاده از توری مخصوص ایزوپلاست را به طور یکنواخت روی سطح اعمال کنید.
از عایق رطوبتی ایزوپلاست در پشت بام ، دیوار جانبی، دیوار حایل ،ایزولاسیون سرویس‌های بهدا شتی ، حمام و آشپزخانه ،ایزولاسیون آب نما ، حوضچه و استخر استفاده می‌شود.

منبع: www.articlepaper.famha.ir
 
آخرین ویرایش: