مراحل بازسازی داخل منزل با روش های مقرون به صرفه

با وجود اینکه هزینه بازسازی داخل منزل نسبت به خرید و یا ساخت منزل جدید ارزان تر می باشد مشاهده می‌ شود که امروزه بازسازی داخلی از محبوبیت زیادی برخوردار است. حال لازم است بدانید برای اینکه بازسازی داخل منزل به بهترین نحوه ممکن صورت پذیرد، لازم است نکات مهم در این زمینه را مورد توجه قرار دهید.
در این بین دقت داشته باشید موارد مهم در بازسازی ساختمان که باید تعمیر یا تعویض شوند شامل کمد دیواری ها، تغییر در نوع کف سازی، استفاده از سقف کاذب، تغییر حمام و دستشویی، رنگ دیوارها، تعویض کابینت های آشپزخانه، مورد بررسی قرار دادن تاسیسات و لوله کشی ها، رفع نم در سرویس ها و سالن، تعویض پنجره ها، تعویض درب ها و غیره می باشد.

قوانین بازسازی داخل منزل

در دنیای امروز یکی از موارد مهم که برای خانواده ها اهمیت ویژه ای دارد نیاز به تغییر دکوراسیون و بازسازی داخل منزل می باشد. حال برای اینکه بتوان این امر را با هزینه کمتری انجام داد طبیعتا رعایت قوانین بازسازی داخل منزل می‌تواند بسیار مهم باشد.
با این وجود لازم است که قبل از شروع به بازسازی داخل منزل قوانین مهم بازسازی را مورد بررسی قرار دهید. برای این امر می توانید با معماران یا پیمانکاران متخصص در این زمینه گفت و گو داشته که این امر موجب می شود فرایند بازسازی داخل منزل راحت تر انجام شود؛ همچنین دقت داشته باشید با رعایت این قوانین می ‌توانید اشتباهات رایج در بازسازی خانه را به حداقل برسانید. مثلا لازم است که در اولین اقدام دلایل بازسازی داخل منزل را مشخص کنید.
0-1-1.jpg

مشخص کردن فضاهای قابل بازسازی خانه

در هنگام شروع به تخریب فضا جهت بازسازی داخل منزل به طور حتم توجه به نکات و قوانین بازسازی بسیار حائز اهمیت می باشد. در این بین توجه به اینکه کدام فضاها قابل بازسازی است و کاربری فضاها چگونه می باشد به طور کلی اهمیت ویژه‌ای دارد. با این حال مثلا اگر فردی فقط بخواهد آشپزخانه ی منزل خود را بازسازی کند باید از خود سوال بپرسد که آیا بعد از بازسازی، محل غذاخوری منزل و آشپزخانه با یکدیگر هارمونی دارد یا خیر و در صورت ناهماهنگ بودن این دو فضا به طور حتم لازم است بعد از بازسازی آشپزخانه فضای غذاخوری در منزل نیز تعمیر و بازسازی شود.

پوشش دیوارها در بازسازی داخل منزل

یکی از گزینه های بسیار مهم در بازسازی داخل منزل توجه به نوع پوشش دیواره ها می باشد. با این حال لازم است بدانید در طراحی دکوراسیون داخلی گزینه های بسیاری پیش روی شما وجود دارد که باید بنا به سلیقه ی خود یکی از آنها را برای پوشش دیوار انتخاب نمایید. امروزه با وجود تنوع سلیقه ها مشاهده می شود که انواع مختلفی از پوشش ها از جمله دیوار پوش، پوستر سه بعدی، دکوراتیو سه بعدی، سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، کاغذ دیواری، تایل آلومینیومی و بسیاری از موارد دیگر در بازار موجود بوده که همه آنها برای استفاده در پوشش دیوارها مناسب می باشد.
افراد می‌توانند بنا به شرایط خود بهترین نوع پوشش برای دیوار منزل خود را انتخاب نمایند. با این وجود بهتر است قبل از انتخاب هر کدام از این متریال ها نمونه کارهای اجرا شده را مشاهده نموده و با دقت بررسی کنید و سپس با چشمی باز اقدام به انتخاب نمایید.
0-1-2.jpg

رنگ آمیزی دیوارها و سقف

انتخاب رنگ آمیزی درست و مناسب برای دیوارها و سقف یکی دیگر از موارد مهم در بازسازی داخل منزل می باشد. برای این امر لازم است که ابتدا رنگ های ترجیحی خود را به طراح اعلام کرده تا طراح بتواند متناسب با سلیقه ی شما و فضای مورد نظر، رنگ مناسب را انتخاب نماید. به طوری که اگر در مرحله بازسازی داخل منزل شما به طراحی و نقاشی که بیشتر به سلیقه تان نزدیک است دقت کنید می‌توانید علیرغم انتخاب آنچه که می‌خواهید رنگ مناسبی نیز برای فضای منزلتان انتخاب کنید.
با این حال لازم است بدانید معمولاً اغلب کارفرمایان در ایران، رنگ های زیبا و ساده ای همچون کرم و سفید را انتخاب می کنند اما رنگ های قرمز، آبی و سبز نیز در معماری امروزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و این امر کاملاً بستگی به سلیقه ی شخصی شما دارد. البته لازم به ذکر است که در این زمینه طراح می تواند شما را راهنمایی کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.
0-1-3.jpg

چگونگی چیدمان در بازسازی داخل منزل

یکی از مهمترین نکات در بازسازی داخل منزل چگونگی چیدمان می باشد زیرا هر چقدر هم که شما برای بازسازی دکوراسیون منزل خود هزینه کنید اما اگر چیدمان آن را به درستی انجام ندهید هارمونی نامناسبی به وجود آمده که موجب عدم جذابیت فضا می شود.
برای این منظور بهتر است که از طراحان با تجربه استفاده کنید تا با طراحی مبتکرانه ی آن ها، بازسازی داخل منزل شما به بهترین نحو ممکن صورت بگیرد. با این حال دقت داشته باشید که هنگام انتخاب نحوه چیدمان می توانید آنچه که مد نظرتان است را انتخاب کرده و سپس با راهنمایی های طراح، فضای بسیار شیک و جذابی را به وجود آورید.

تعمیر کف سازی در بازسازی ساختمان

مهمترین دلیل اهمیت انتخاب کف سازی مناسب برای منزل همانند اهمیت کفش های شما می باشد که ظاهری زیبا و حسی راحت به شما القا می نماید. با این حال برای نوسازی کف منزل نیز همانند دیوار پوش ها، امروز متریال های متنوعی وجود دارد و می ‌توانید با استفاده از تخصص مشاورین در این زمینه بهترین نوع کفپوش را انتخاب نمایید.
می توان گفت کفپوش پارکت و کفپوش لمینت یکی از بهترین و محبوب ترین انواع کفپوش ها می باشد به طوری که کفپوش پارکت دارای طرح های بسیار متنوع بوده و با توجه به جذابیت ظاهری که به فضا می دهد زیبایی دکوراسیون داخلی شما را چند برابر می کند.
همچنین این نوع کفپوش ها دارای طول عمر طولانی بوده اما لازم است بدانید که بعد از مدتی ممکن است که تاب بر دارد. کفپوش لمینت که دیگر کفپوش مناسب برای بازسازی آپارتمان و خانه است حدود ۳۰ سال است که توسط شرکت های مختلفی وارد بازار شده و برای از بین بردن معایب کفپوش پارکت مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت می توان گفت این نوع کفپوش چوب فرآوری شده است که با یک لایه ی نازک طرح چوب پوشش داده می‌شود.
0-1-4.jpg

نوسازی آشپزخانه در بازسازی داخل منزل

دیگر مکان مهم در بازسازی داخل منزل که از دید معماران قلب خانه است و به خصوص برای خانم ها مهم به شمار می رود، آشپزخانه می باشد. به طوری که زیبایی آشپزخانه می تواند در جذابیت دکوراسیون داخلی سهم به سزایی داشته باشد.
این امر در عصر امروز که آشپزخانه های اپن دار باب شده است بسیار بیشتر به چشم می‌آید به طوری که آشپزخانه ‌های اُپن معمولاً بیشتر در معرض دید هستند. حال لازم است بدانید در نوسازی داخل منزل، آشپزخانه به گونه ایست که باید به بازسازی کابینت ها، کف، وسایل برقی و پرده ها بپردازید. حال افرادی که تمایل دارند آشپزخانه شان را به سادگی و بدون صرف هزینه های زیاد بازسازی و نوسازی کنند می توانند اقدام به رنگ آمیزی دیوارها و اثاثیه آشپزخانه با رنگ های براق و نیمه شفاف نموده که این امر موجب می شود نظافت وسایل آشپزخانه آسان تر شود.
همچنین تعویض درب های کابینت ها از جمله مواردی است که با هزینه کم موجب نوسازی آشپزخانه می شود. کف آشپزخانه نیز همانند دیگر اتاق ها باید تعویض شود به طوری که می‌توان گفت پوشش لمینت گزینه های به صرفه برای کف و سطح آشپزخانه می باشد. البته اگر سطح آشپزخانه از جنس چوب طبیعی یا پارکت بود می توانید آن را با رنگ های مرغوب و با دوام رنگ کرده تا نمایی تازه به آن داده شود.
0-1-5.jpg

تعمیر اتاق خواب ها

یکی دیگر از قسمت های مهم در هر خانه، اتاق خواب می باشد که لازم است جهت بازسازی داخل منزل به نوسازی و تعمیر اتاق ها نیز پرداخته شود. این قسمت ها معمولا بنا به سلیقه و احساسات افرادی که از اتاق ها استفاده می کنند طراحی و تعمیر می شوند؛ به طوری که معمولاً برای بازسازی اتاق خواب کودک از رنگ های روشن و تزئینات کودکانه استفاده می شود. همچنین نورپردازی یکی دیگر از موارد مهم برای بازسازی این محیط ها می باشد.
با این حال لازم است بدانید استفاده از رنگ دیوار مناسب و کاغذ دیواری می تواند از جمله نکات مهم در بازسازی اتاق باشد که در اینجا لازم است بدانید رنگ های سبز و صورتی به دلیل آرامش بخش بودن، جزء پرطرفدارترین رنگ ها برای دیوار اتاق خواب می باشد. همچنین رنگ سفید نیز به گونه ایست که موجب روشن تر شدن فضا شده و با این حال بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
لازم است بدانید تعمیر و تعویض کمد دیواری نیز در بازسازی اتاق خواب بسیار مهم می باشد به گونه ای که در گذشته معمولاً کمد دیواری ها از طریق چهارچوب فلزی و دیوار کشی انجام می‌شده است اما امروزه کمدهای دیواری ام دی اف که مقاومت بسیار بالایی دارند و جای کمی را می گیرند مورد استفاده قرار می گیرد.
با این حال مهمترین نکته در فرایند بازسازی اتاق خواب مشخص کردن محل قرارگیری و ابعاد کمد دیواری می باشد زیرا یکی از مهمترین عناصر هر اتاق خواب، کمد دیواری آن است.

بازسازی حمام و دستشویی

با وجود اینکه سرویس بهداشتی همچون حمام و دستشویی بسیار زیاد در معرض آب و رطوبت قرار دارد به طور حتم بازسازی آن در زیبایی دکوراسیون منزل می تواند اهمیت ویژه ای داشته باشد. اگر معمار تشخیص بدهد که لازم به تعویض شیر آلات و تاسیسات می باشد بهتر است که اقدام به تعویض لوله ها، شیر آلات و تاسیسات کرده که با این کار علی رغم جلوگیری از نمور شدن دیوارها می توانید فضای زیبایی نیز به وجود بیاورد.
در این بین لازم به ذکر است که سادگی و زیبایی یکی از موارد مهم در بازسازی داخلی منزل و در تمامی محیط ها از جمله حمام و سرویس بهداشتی می باشد. با این حال از جمله مهمترین مراحلی که در فرایند بازسازی حمام و سرویس بهداشتی باید به آن توجه شود تعمیر لوله کشی ها، نقاشی دیوارها، تعویض کاشی، عایق کاری دیوارها، بازسازی تهویه، تعویض شیر آلات، جابجایی کاسه توالت، طراحی قفسه و غیره است.
0-1-6.jpg

انتخاب سبک دکوراسیون داخلی منزل

با وجود اینکه زیبایی دکوراسیون خانه تنها به صرف هزینه و خرید لوازم گران قیمت نمی باشد؛ لازم است بدانید انتخاب مناسب سبک دکوراسیون یکی از موارد مهم در بازسازی داخلی منزل می باشد. با این حال اگر تمایل دارید که یک تغییر اساسی در فضای زندگی خود بدهید بهتر است ابتدا با سبک های متداول دکوراسیون آشنا شده و بهترین نوع آن را انتخاب نمایید. مثلا استفاده از سبک های دکوراسیون مدرن، کلاسیک، مینیمال، اروپایی و ... از جمله مواردی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و کمتر کسی به سراغ انتخاب دکوراسیون داخلی سنتی می رود.
با این حال لازم است در هنگام انتخاب سبک دکوراسیون منزل توجه داشته باشید که اگر شما فردی با روحیات شاد و پرهیجان هستید حتما باید سبکی انتخاب کنید که با این تصویر شما همخوانی داشته باشد و اما اگر فردی آرام و مدرن هستید و به دنبال دکوراسیون با رنگ های آرام و ملایم می باشید به طور حتم انتخاب سبک مینیمال برای شما مناسب‌تر خواهد بود.
0-1-10.jpg

برآورد هزینه بازسازی دکوراسیون منزل

علاوه بر آنچه بیان شد یکی از مهمترین موارد دیگری که در بازسازی داخل منزل باید به آن دقت شود برآورد هزینه می باشد. به طوری که تجربیات نشان داده که یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج در بازسازی داخل منزل برآورد اشتباه هزینه پروژه می باشد. با این حال لازم است قبل از شروع به کار فهرستی از متریال و مصالح و مورد نیاز تهیه کرده تا بتوانید با استفاده از کمک های مشاورین، این هزینه را برآورد نمایید.
برآورد هزینه نیاز به دانش و تجربه خاصی داشته و هر کسی نمی‌تواند از عهده ی آن برآید. لازم به ذکر است که با وجود متریال های گوناگون و فضاهای مورد توجه برای بازسازی، هزینه های متفاوتی جهت بازسازی نیاز می باشد.

انتخاب نوع مصالح برای بازسازی خانه

همانطور که پیش‌تر هم ذکر شد با وجود اینکه امروزه متریال های بسیار گوناگونی در بازار موجود است، به طور حتم لازم است که برای هر قسمت از خانه که قرار است بازسازی شود متریال خاصی در نظر گرفته شود. با این حال نیاز است که این متریال ها را با معماران در میان بگذارید تا بتوان هماهنگی مناسبی بین اجزای مختلف خانه به وجود آورید. به طوری که عدم هماهنگی در فضای منزل می تواند موجب نارضایتی شما شود.
حال علیرغم آنچه بیان شد نکته ی بسیار مهمی که در مورد بازسازی داخل خانه وجود دارد این است که کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه می‌ تواند برای شما بسیار حائز اهمیت باشد.
 

پیوست ها

  • 44.7 کیلوبایت بازدیدها: 12
آخرین ویرایش: