سقف کاذب لوور آلومینیوم چیست‎ در کجا استفاده می شود + ابعاد قابل سفارش

نمونه ای از سقف های Expose یا باز، سقف کاذب لوور آلومینیوم است که به عنوان سقف های تیغه ای هم شهرت دارند. سقف کاذب لوور آلومینیوم در مدل های قوسی، متحرک، دکوراتیو، نواری و ترکیبی با مدل سقف های دیگر اجرا شده که می توانند تنوع رنگ بالایی را داشته باشند.
سقف های آکوستیک لوور آلومینیوم به دو صورت پروفیلی و تیغه ای بوده که بیشتر برای پوشش دهی سقف های کاذب در اماکن تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.
صنعت ساخت و ساز امروزه به روش های جدید و کارآمد نسبت به روش های قدیمی تر روی آورده است. سقف های کاذب یا سقف ثانویه که در زیر سقف اولیه نصب می شود از جمله این امکانات است.
سقف کاذب لوور آلومینیوم از جمله پیشرفته ترین سیستم های اجرای سقف برای اماکن عمومی و تجاری است که در به روز ترین اماکن عمومی دنیا در حال استفاده است. این نوع سقف ها طرفداران زیادی در میان طراحان و معماران دارند.

سقف کاذب لوور آلومینیوم چیست

سقف کاذب در واقع پوشش داخلی برای سقف اصلی است که به زیبایی داخلی فضا کمک زیادی می کند. همچنین با کمک سقف کاذب می توان به خوبی تاسیسات داخلی مورد نیاز برای ساختمان که بهتر است از دید خارج شوند را پنهان کرد. علاوه بر پنهان بودن این تاسیسات در صورت نیاز به دسترسی، تعمیرات یا تغییرات هم می توان به راحتی به آن ها دسترسی پیدا کرد.
سقف های کاذب غیر باربر هستند و به دلایل فنی و معماری در ساختمان استفاده می شوند. عبور لوله ها و کانال های تاسیساتی و همچنین کمک به افزایش مقاومت حرارتی ساختمان از جمله دلایل کاربرد سقف کاذب در بنا هستند. سقف های کاذب نواری در صنعت ساختمان سازی بیشتر به خاطر باز و بسته شدن پانل ها از پایین شناخته شده هستند که به کاربر این امکان را می دهد که در ارتفاعات مختلف بتواند تاسیسات پشت سقف را بپوشاند.
سقف کاذب لوور آلومینیوم نمای خطی زیبایی را برای فضا فراهم می کنند. سقف های نواری انواع باز و بسته و ثابت و متحرک دارند. سقف های لوور یا تیغه ای یک نوع از سقف های کاذب نواری هستند. دو مدل دیگر این سقف ها سقف های لوکسالون یا دامپا می باشند.

سقف های لوور Louver Ceiling System، اگر از ورق های با ضخامت بالا، آلیاژ مناسب، سختی بالا و مقطع مناسب استفاده شود از سقف های لوکسالون استحکام بالاتری خواهند داشت. لوور در واقع نوعی تابش بند است و در نمای ساختمان به شکل منقطع کار می شود و از این طریق دید از بیرون و تابش اشعه آفتاب را کاهش می دهد.
ph-12.jpg

آشنایی بیشتر با سقف کاذب لوور آلومینیوم

امروزه برای پوشش دهی فضاهای داخلی مکان های تجاری از ورقه هایی آلومینیومی استفاده شده که با نام سقف کاذب لوور آلومینیوم شهرت گرفته اند. در واقع لوور جزء سقف های کاذبی بوده که به صورت نواری به کار گرفته می شوند. مانند مدل های لوور پروفیلی، لوکسالون و دامپا که از قابلیت اصلی این نوع سقف های کاذب کم بودن وزن ورقه های اجرایی سقف کاذب لوور آلومینیوم می باشد.
این ورقه های آلومینیومی در طول های متفاوت وجود داشته و بنا به دلخواه مشتری در مکان های مختلف قابل اجرا و نصب می باشند. سقف های کاذب لوور آلومینیوم در دو نمونه ی تیغه ای و پروفیلی وجود داشته که بنا به کاربردشان در موارد متعددی قابل نصب و اجرا هستند.
ph-01.jpg

سقف کاذب لوور آلومینیوم پروفیلی

از جمله سقف های کاذبی که به صورت نواری بوده سقف لوور آلومینیوم است .با توجه به ویژگی های بارز این سقف ها که می توانند حجم کمی را در برداشته و سبب شکست صوت در فضا شوند و البته تنوع بالایی که در رنگ بندی و نوع پوشش آنها وجود دارد باعث شده تا قابلیت های بی نظیری مانند قوسی بودن، اجرای سه بعدی و نورپردازی از سطوح مختلف را داشته و بهترین گزینه برای انتخاب سقف های کاذب در مکان های تجاری و عمومی باشد. سقف کاذب لوور آلومینیوم پروفیلی جزء سقف های کاذب نواری بوده که به صورت نوارهای موازی در گام های مختلف در ساختمان های گوناگون به کار برده می شوند.
در واقع سقف کاذب لوور آلومینیوم به دلیل ویژگی های بارزی همچون وزن کم، ضد زنگ بودن و ضد خوردگی، ضد حریق و البته ضد قارچ بودن، قابل نصب آسان، تسریع در حمل برای نصاب ها، قابل بازیافت بودن، در تنوع رنگی بالا و داشتن ابعاد مختلف برای کاربردهای متنوع توانسته امروزه جزء سقف های کاذب مدرنی باشد که علاوه بر مزایای بالا تزئینات زیبایی را به سقف ها می دهد.
اگر چه سقف کاذب لوور آلومینیوم نسبت به سقف های دیگر گرانتر بوده اما دوام بالایی داشته و سال ها بدون بروز هیچ آسیبی قابل استفاده می باشد. این گونه سقف های کاذب در مکان های عمومی و تجاری کاربردهای گوناگونی داشته و فضاهایی تمیز و زیبایی را به فضا ها می دهد.
ph-02.jpg

جنس و رنگ سقف های لوور آلومینیوم پروفیلی

همانطور که سقف کاذب لوور آلومینیوم از نامشان پیداست تشکیل شده از ورق های آلومینیومی و گالوانیزه یا همان پروفیل های اختصاصی آلومینیومی هستند، که در بردارنده ی ضخامت هایی به میزان ۱/۵ تا ۲/۵ میلی متر را می باشند که در این سقف های کاذب به صورت موازی و با فاصله های مشخص به کار گرفته می شوند.
رنگ های پودری الکترواستاتیک به صورت تمام اتوماتیک رنگ پوشش دهی ورقه های آلومینیوم را انجام داده که طبق استانداردهای رئال اروپا ضخامتی به اندازه ۶۰ الی ۸۰ میکرون را شامل می شوند. البته انتخاب رنگ می تواند به دلخواه مشتری بوده و رضایتمندی مشتری را به همراه داشته باشد.
ph-03.jpg

ابعاد و سیستم سقف لوور آلومینیوم

سقف کاذب لوور آلومینیوم در استانداردهای ۵۵*۳۵ میلیمتر ، ۲۵*۹۵ میلیمتر، ۶۰*۴۰ میلیمتر و ۱۰۰*۵۰ میلیمتر تولید شده و قابل نصب می باشند. البته گفتی است که شرکت های سازنده سقف های کاذب لوور آلومینیوم این قابلیت را داشته تا ابعادی را به دلخواه مشتری تولید نمایند.
سیستم این نوع سقف های کاذب به این صورت است که ورق های گالوانیزه به شکل سازه های طولی شکل کنار یکدیگر قرار می گیرند و این قابلیت را دارند تا فاصله زیر سازی میان سیستم های آویز مانند رزوه ای، قوطی آهنی، ناودانی گالوانیزه و باکس ها را تنظیم کنند. از مهمترین قابلیت هایی که سقف کاذب لوور آلومینیوم از خود نشان داده ترکیب شدن با نمونه سقف های کاذب دیگر بوده که با نورپردازی مدولار سازگاری بالایی دارند.
ph-04.jpg

سقف کاذب لوور آلومینیوم تیغه ای

از جمله سقف های متحرک، دکوراتیو و باز سقف های کاذبی بوده که با نام سقف های آکوستیک لوور آلومینیوم یا همان لوور تیغه ای شهرت دارند. این نمونه سقف های کاذب از باکس ها و یا تیغه های ایستاده ای با ابعاد مختلف تشکیل شده که در نصب می بایست به صورت موازی در مقابل هم با حد فاصل مشخصی نصب گردند البته لازم است تا مابین تیغه ها فضای خالی حتما وجود داشته باشد.
نور پردازی در پشت و سطح سقف کاذب لوور آلومینیوم می تواند یک آپشن برای مکان های تجاری به عنوان بازاریابی و رونق کسب و کار به حساب آید. سقف کاذب لوور آلومینیوم تیغه ای جزء سقف های نواری بوده که وزن کمی داشته و به عنوان عایق صوتی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع سقف ها به دلیل کاربرد ورق های آلومینیومی یا گالوانیزه بسیار دوام بالا داشته و پس از سال ها استفاده قابل بازیافت می باشند.
در برابر آتش سوزی به عنوان مصالحی ضد حریق عمل کرده و از تاسیسات زیر پوشش دهی خود محافظت لازم را انجام می دهد. سقف کاذب لوور آلومینیوم از جمله سقف های کاذب مدرنی بوده که امروزه با توجه به مزایای بالا و ویژگی های منحصر به فردشان طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب نموده اند.
ph-05.jpg

جنس و رنگ سقف های لوور آلومینیوم تیغه ای

سقف کاذب لوور آلومینیوم همان طور که از نامش پیداست ساخته شده از تیغه هایی آلومینیومی و گالوانیزه ای هستند که به صورت نواری در کنار هم چیده شده و یک سقف را پوشش دهی می دهند. سقف های آکوستیک لوور آلومینیوم از ورقه های آلومینیومی تهیه شده که ضخامت آنها به ۰/۵تا ۰/۷ میلیمتر می رسد. رنگ های پوشش دهی ورقه ها از نوع رنگ های پودری الکترواستاتیک و تایل های فلزی بوده که طبق استاندارد های رئال اروپا ضخامتی به میزان ۶۰الی ۸۰ میکرون را شامل می شوند. البته رنگ ورق ها می تواند به دلخواه مشتری باشد.
در سقف های کاذب لوور آلومینیوم تیغه ای ارتفاع تیغه ها موضوع بسیار مهمی می باشد که معمولا ارتفاع استاندارد ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیمتر را به ورق ها اختصاص داده البته این ارتفاع به سفارش مشتری می تواند ابعاد دیگری را در برداشته باشد.
ph-06.jpg

سیستم و قابلیت های سقف های لوور آلومینیوم تیغه ای

در واقع سیستم سقف های کاذب زیبایی و دو جداره کردن سقف ها را ایجاد می کند که بسته به نوع مصالح کار رفته در آنها انواع متعددی را شامل می شوند. در واقع سیستم هر یک از سقف ها متفاوت بوده و هر نوع سقف کاذبی ساز و کاری متنوع دارند.
سیستم سقف های لوور تیغه ای که به صورت سازه های طولی از جنس گالوانیزه تعبیه شده اند از نوع رزوه ای و آویز تسمه ای می باشند. مهمترین قابلیت ورق های به کار رفته شده در سقف های لوور آلومینیوم تیغه ای ترکیب شدن با سایر سقف های کاذب بوده که این توانایی را داشته تا با نورپردازی مدولار سازگاری داشته باشد.
ph-07.jpg

ویژگی های سقف کاذب لوور آلومینیوم

در واقع به دلیل اینکه سقف های کاذب به اسکلت اصلی ساختمان متصل شده و فضایی در میان ساختمان و سقف کاذب ایجاد می شود می توان گفت سقف های لوور آلومینیوم عایق صوتی و حرارتی بسیار خوبی هستند که ضمن آکوستیک بودن شاید مهمترین ویژگی آنها این بوده که سال ها پس از استفاده قابل بازیافت هستند در برابر حریق مقاومت نشان داده قابل شستشو می باشند. گرد و خاک را به طرز فوق العاده ای از خود دور کرده و ضد هر گونه خراشیدگی هستند.
این نمونه سقف های کاذب در برابر قارچ و خوردگی مقاومت بالایی را دارند. گام ها که فاصله ی میان تیغه ها می باشند می توانند در فاصله های متغیری از ۸ تا اندازه ی ۴۰ سانتیمتر تنظیم گردد. امروزه تنوع رنگ و نحوه نورپردازی مدرن و زیبا در سقف کاذب لوور آلومینیوم سبب شده تا تقاضا و نصب این گونه سقف های کاذب رونق گرمی را داشته باشد. بیشترین مزیتی که سبب شده تا افراد زیادی متقاضی استفاده از سقف های کاذب لوور آلومینیوم بشوند قابل تغییر یافتن رنگ ابعاد ورق های آلومینیوم و گالوانیزه می باشد.
اگر چه از لوور های آلومینیوم بیشتر برای ساخت سقف های کاذب استفاده می شود اما در برخی موارد مانند منازل جنوبی به عنوان نورگیر در بالای پنجره ها و در مواردی جهت نمای ساختمان ها برای جلوگیری از دیده شدن فضای داخلی ساختمان و البته کاهش دادن شدت تابش آفتاب به داخل فضای ساختمان قابلیت هایی را از خود نشان می دهند.
ph-08.jpg

کاربردهای سقف کاذب لوور آلومینیوم

معمولا سقف کاذب لوور آلومینیوم در مقاطعی نصب شده که دسترسی هایی با عرض کوتاه داشته باشند و جزء راهروها به حساب می آیند مانند فضاهای مختلفی در مراکز درمانی، مسافربری، صنعتی، پتروشیمی، آموزشی، تجاری، اداری، ورزشی، متروها و....البته از لوور آلومینیوم ها می توان در نمای ساختمان ها استفاده نمود که خود به تنهایی سبب شده تا ساختمان مزایای بالایی را شامل شوند. در به کار بردن سقف کاذب لوور آلومینیوم در ساختمان ها سبب شده تا کارهای تاسیساتی در ساختمان ها پوشیده شده و فضای مدرن تر و شکیل تری به ساختمان داده شود.
معمولا مجریان سقف کاذب لوور آلومینیوم این مصالح را در زیر سقف ها، بر روی نورگیرها و البته پنهان نمودن برخی تاسیسات به کار می گیرند. زمانی که سقف کاذب لوور آلومینیوم به عنوان پیش آمدگی به کار برده شوند ایجاد سایه کرده و بیشتر در منازل جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد.
ph-09.jpg

مزایای سقف های کاذب لوور آلومینیوم

سقف های کاذب معمولا بسیار شکیل و زیبا بوده و فضایی مدرن را ایجاد می کنند. در زمان بهره برداری به آسانی فضای زیر سقف قابل دسترسی بوده و پروفیل ها به راحتی قابل بستن و باز شدن هستند. نسبت به سفارش مشتری قابلیت این را داشته تا در ابعاد مختلف تهیه و نصب شوند، سقف نهایی ضد حریق بوده و قابلیت این را داشته تا بر اساس پایه ی کد رال اروپا به صورت پاودر کوتینگ و همچنین دکورال رنگ آمیزی شوند. سقف ها ی کاذب لوور آلومینیوم در نهایت استحکام و ایستایی بالایی را از خود نشان می دهند. ورق های گالوانیزه بسیار سریع مونتاژ شده و به درز انقطاع نیازی نمی باشد.
با توجه به اینکه ساختاری خطی دارند بسیار آکوستیک هستند. به دلیل وجود گام های زیاد در این سقف ها عایق بسیار خوبی برای نوسانات حرارتی و صوتی به حساب آمده، حجم و وزن کمی داشته و در ساختمان ها ایجاد وزن مرده نخواهند کرد، ارتفاع سقف را کوتاه تر کرده و نورپردازی را در فضا بیشتر نشان می دهد، تاسیسات اجرا شده در سقف را پوشش دار کرده و نمای زیباتری را به سقف مکان های مختلف می دهد، در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و ضد حریق می باشد، در زمان های بروز زلزله آسیب کمتری دیده و یا در زمان ریزش صدمات کمتری را به افراد وارد می نماید، به صورت پیش آمدگی بوده و می تواند در برخی از مکان ها به عنوان نورگیر مورد استفاده قرار گیرند تنها عیب سقف های لوور آلومینیوم این بوده که نمی توان در سقف ایجاد فضای آب بند نمود همچنین نسبت به سایر سقف های کاذب دیگر قیمت بالاتری را به خود اختصاص داده اند.
ph-10.jpg

نحوه نگهداری و تعمیر سقف های لوور آلومینیوم

با توجه به پره بودن و ورقه بودن سقف کاذب لوور آلومینیوم به راحتی این امکان وجود داشته تا مورد نظافت قرار گیرند. البته به همین دلیل در صورت ایجاد آسیب دیدگی و یا هر نقصی در قسمتی از سقف به راحتی قسمت صدمه دیده جدا شده تعمیر یا تعویض می گردد. برای نمود بیشتر و زیبا جلوه دادن سطح سقف بهتر است سطح پشت به کمک رنگ سیاه رنگ آمیزی شود.
ph-11.jpg

کاربرد انواع لوور آلومینیوم

معمولا لوورها در چند نمونه ورق آلومینیومی، پروفیل آلومینیومی و همچنین چوب های ترموود تهیه و بنا به خواست مشتری در مکان های مختلف به کار برده می شوند. شاید شایع ترین کاربرد لوور آلومینیوم ها استفاده کردن از آنها در سقف های کاذب باشد اما در واقع باید گفت.
لوور آلومینیوم ها می توانند در نمای ساختمان ها به صورت منقطع کار شده و به عنوان تابش بند عمل کنند. که البته در به کار گرفتن لوور آلومینیوم ها در نمای ساختمان این قابلیت وجود داشته که فضای داخلی ساختمان از دیده شدن مصون مانده و داخل ساختمان از فضای بیرون کمتر دیده شود، لوور آلومینیوم ها از تابش نور خورشید به صورت شدید جلوگیری می کنند.

مشخصات سقف کاذب لوور آلومینیوم

سقف های لوور آلومینیوم از نوع سقف های باز هستند. سقف های باز یا گریلیوم به نحوی اجرا می شوند که در داخل و پشت آن ها هیچ پوششی قرار نگیرد.
سقف های لوور آلومینیوم به صورت نواری اجرا می شوند. این سقف ها نیاز به زیرسازی مخصوص این محصول دارند و از پروفیل های آلومینیومی با مقطع مستطیل شکل تشکیل شده اند.
ظاهر سقف های لوور به صورت پره هایی همراستا است که مابین آن ها فضاهای خالی وجود دارد.

مشخصات فنی سقف کاذب لوور آلومینیومی

متریال: پروفیل آلومینیوم با آلیاژ 3105 سختی 16/14 به ضخامت 1/5 mm تا 2/5 mm
رنگ: سقف کاذب لوور آلومینیوم طیف رنگ بندی وسیعی دارد. رنگ پودری الکترواستاتیک (Powder Coating) رباتیک به ضخامت 60 µm تا 80 µm مطابق با رال استاندارد اروپا است و می تواند به انتخاب مشتری صورت گیرد. همچنین از رنگ های آنادایز هم می توان استفاده کرد اما این رنگ ها نسبت به رنگ پودری ترکیبات کمتری برای انتخاب دارند.
رنگ های انادایز ماندگاری، سختی و دوام بیشتری دارند چون در این روش یک لایه اکسید آلومینیوم را با سطح آلومینیوم ممزوج می کنند و چون به صورت الکتروشیمیایی صورت گرفته است مانند رنگ های معمول کنده و پوسته نمی شود.
ph-13.jpg

وزن و ابعاد سقف کاذب لوور آلومینیومی

ابعاد استاندارد: 100×50 mm – 100×40 mm – 95×25 mm – 60×40 mm – 55×35 mm – 50×50 mm – 50×30 mm اندازه‏ ی گام میان باکس ‏ها متغیر بوده و سفارش مقاطع با ابعاد دیگر امکان‏پذیر است و بستگی به درخواست مشتری دارد.
وزن: حداکثر وزن در هر متر مربع: 16/75 kgمیزان وزن در هر متر مربع با توجه به ابعاد لووِر و فاصله ‏ی گام متغیر است.
ph-14.jpg

ویژگی‌های سقف کاذب لوور آلومینیوم

سقف های لوور در سه جنس آهنی، آلومینیومی و چوبی اجرا می شوند که لوور آلومینیومی سبک ترینشان است. جنس این نوع سقف های کاذب آلومینیوم است که فلزی نرم و سبک می باشد و بعد از آهن دومین فلز پرکاربرد در جهان است. آلومینیوم وزن کمی دارد و از این رو این نوع سقف ها سبک هستند. نسبت استحکام به وزن آلومینیوم بسیار بالا است. آلومینیوم مقاومت به خوردگی نسبتا خوبی نیز دارد.
قابلیت تولید در طول های متفاوت: سقف های لوور به شکل باکس های طولی و نواری اجرا می شوند. سایز ارتفاع نیز بر اساس نیاز مشتری قابل سفارش است.
سقف کاذب لوور آلومینیومی که قابلیت تعمیر و دسترسی به فضای پشت آن ها وجود دارد، به طور کلی با استفاده از تایل های آلومینیومی ایجاد می شوند. تایل ها نیازی به پیچ کردن به سپری ندارند.
سقف های لوور قابلیت حرکت و تعمیر و تعویض موضعی دارند. در میان انواع سقف های کاذب مکانیزم ساده تری برای باز و بسته کردن دارد و نصب مجدد هر یک از باکس ها در آن ساده تر است. البته به شرط اینکه اصولی و صحیح کار گذاشته شوند به راحتی می تواند باز و بسته شود.
ph-15.jpg

مزایای سقف کاذب لوور آلومینیوم

سهولت دسترسی به پشت سقف: چون باز و بست کردن پروفیل ها آسان است، در طول بهره برداری به سادگی می توان به فضاهای زیر سقف کاذب دسترسی داشت.
پایایی طولانی: ایستایی و استحکام سقف کاذب لوور آلومینیومی بسیار بالاست و مدت عمر آن ها طولانی است.
ساده بودن تعمیر و نگهداری: برای تعمیر و نگهداری نیاز به نیروی آموزش دیده نیست و در صورت نیاز می توان به سادگی سقف را باز کرد و تعمیرات لازم را انجام داد.
مقاومت در برابر حریق: این مورد خصوصا در جاهایی که احتمال حریق وجود دارد نظیر کارگاه های تولیدی اهمیت اساسی پیدا می کند.
ضد خوردگی و اکسید: هرچه میزان خوردگی کمتر باشد عمر مفید سقف بیشتر خواهد شد و مدت زمانی که نمای نو بودن دارد افزایش پیدا می کند.
ضد خش: در سقف های کاذب خصوصا در ارتفاعات کم ممکن است برخورد اجسام گوناگون موجب خسارت دیدن سقف و ایجاد خش و فرسایش شود. با وجود نرم بودن آلومینیوم، اما در اثر پوشش های به کار رفته، این نوع سقف ها در مقابل خش دیدن مقاومت خوبی دارند.
دفع گرد و خاک: میزان گرد و خاک وارد شده به ساختمان از مجاری مختلف خصوصا در محیط های گسترده و وسیع کم است.
عدم نیاز به درز انقطاع: از مزیت های کاربردی این سقف ها محسوب می شود.
مونتاژ سریع: در پروژه هایی که زمان اهمیت دارد می تواند مهم باشد. این سقف ها از نوع سقف های Expose یا باز هستند و به همین دلیل مونتاژ سریعی دارند.
قابلیت تولید در شکل های مختلف: دست مشتری و طراحان و معماران را در انتخاب باز می گذارد تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.
ph-16.jpg

امکانات سقف کاذب لوور آلومینیوم

زیبایی و دکوراتیو بودن: سقف کاذب لوور آلومینیوم بسیار شکیل است و در شکل دهی فضاهای مدرن بسیار موثر هستند. می توان آن ها را با سلیقه مد نظر و متناسب با دکوراسیون رنگ آمیزی کرد. همچنین سقف کاذب لوور آلومینیوم قابلیت اجرای سه بعدی و نیز قوسی دارد. از این نوع سقف های کاذب برای نورپردازی های خاص و فرم های خاص معماری استفاده می شود.
سازگار با سیستم روشنایی خطی: سقف کاذب لوور آلومینیوم قابلیت نورپردازی مدولار دارد. همچنین می توان آن ها را از سطح و از پشت نورپردازی کرد.
آکوستیک بودن به علت ساختار خطی: سقف کاذب لوور آلومینیوم جلوی سر و صدای مزاحم را می گیرد. در سینماها و استودیوها این نکته اهمیت بیشتری دارد.
امکان ترکیب با سقف های دیگر: سقف های ترکیبی نوعی از سقف ها هستند که با توجه به معماری مورد نیاز استفاده می شوند. سقف های لوور را می توان با انواع دیگر سقف های باز ترکیب کرد و ساختار زیبایی به دست آورد.
سبک وزن بودن سقف: بار اضافی ندارد و دیرتر دفرمه می شود.
قابلیت شستشو: به راحتی می توان بعد از گذشت مدت زمانی که آلودگی هایی مانند دوده، غبار، چربی و... روی سقف نشست آن ها را شستشو داد. برای شستشوی سقف های کاذب روش های مختلفی وجود دارد که شرکت های شستشو دهنده بهترین روش را با توجه به موقعیت شما انتخاب می کنند.
ph-18.jpg

زیرسازی و نصب سقف لوور آلومینیوم

قبل از نصب سقف کاذب باید زیر سازی و شاسی کشی صورت بگیرد. به این منظور باید فاصله ها میان آویزها از جداول مربوطه تعیین شود. فاصله سازه های باربر نیز به همین نحو مشخص می شود. جداول اندازه ها و مقیاس ها بر مبنای وزن سقف کاذب، مقاومت پوشش سقف تنظیم می شود.
سقف کاذب به سقف اصلی و دیواره های بنا متصل می شود. آویزها عملیات اتصال سقف کاذب به سقف سازه ای را انجام می دهند. عملیات نصب سقف های لوور با سرعت بالا انجام می شود. ابتدا مهارهای اصلی نصب شده و کریر روی آن ها قرار می گیرد و بعد از آن تیغه ها نصب می شوند. به فاصله ‏ی تیغه ‏ها گام گفته می‏ شود، این اندازه از 8 تا 40 سانتی ‏متر قابل تنظیم است.
آویز ها با در نظر گرفتن میزان وزن سقف های کاذب و جنس آن ها تعیین می شوند و مصالح متفاوتی دارند. آویز مناسب سقف کاذب لوور آلومینیوم شامل قوطی آهنی یا ناودانی گالوانیزه یا مفتول رزوه ای با ابعاد مد نظر است. فاصله میان آویزها را بر اساس جدول بارگذاری سقف تعیین می کنند.

چند نکته در نصب سقف کاذب لوور

کریر اصلی از سقف اصلی به صورت مستقیم آویزگیری می شود. رعایت تراز سقف در نصب پروفیل ها بسیار مهم است و باید مدنظر قرار بگیرد. خط تراز سقف کاذب، روی دیواره های کناری به وسیله ریسمان رنگ پاش مشخص می شود. سازه تراز سقف بایستی در ارتفاع مناسب در سطح تراز نصب شود. عوامل اتصال سازه به سطح زیر با فاصله حداکثر ۶۰ سانتی متر از هم اجرا می شود. فاصله اولین عامل اتصال از یک سر سازه ۵۰ میلیمتر است. سازه های زیرسازی طولی گالوانیزه هستند که قابلیت تنظیم فاصله زیرسازی بین باکس ها هم وجود دارد.
برای زیبایی و نمود بیشتر بایستی سطح پشت سقف توسط رنگ سیاه گردد. مقاطع را به انتخاب مشتری می توان از چوب و یا مواد دیگر استفاده کرد. این کار کمک می کند نمای متفاوتی هم به سقف اجرا شده داده شود. در صورتی که در طول یا در عرض بیشتر از ده متر سقف اجرا شده باشد از سازه مخصوص کنترل درز انبساط یا انقباض استفاده می شود.
ارتفاع استاندارد شامل دو سایز ارتفاعی 10 و 20 سانتی‏ متر می باشد و با فواصل آکس ۷۵ ، ۱۵۰ ، ۲۲۵ میلیمتر است. (تولید ارتفاع خاص و فواصل آکس خاص نیز مقدور است.)

ابعاد قابل سفارش سقف کاذب لوور آلومینیوم

۳۵×۵۵ میلیمتری که کوچکترین ابعاد است. ۴۰×۶۰ میلیمتری و ۱۰۰×۵۰ میلیمتری و ۲۵×۹۵ میلیمتری دیگر ابعاد مورد استفاده هستند. سقف های لوور را در دو شکل تیغه ای و پروفیلی اجرا می کنند.
ابعاد دیگر نیز در صورت درخواست مشتری و با توجه به معماری و نوع کاربری مورد نیاز، قابل تهیه است.

برخی معایب استفاده از سقف کاذب لوور

سقف کاذب لوور آلومینیوم آب بندی نمی شود و نفوذ آب می تواند صدمات به سقف وارد کند که البته با روش های محافظتی باید از این صدمات جلوگیری کرد.
نکته دوم اینکه آلومینیوم از فولاد و برخی دیگر از متریال ها گرانتر است. به علت بالاتر بودن قیمت آلومینیوم از جنس های دیگر میزان هزینه سقف تمام شده بالاتر از مدل های دیگر است. باید از نظر اقتصادی محل به کار بردن سقف کاذب را سنجید و اگر با آن تناسب داشت از سقف کاذب لوور آلومینیوم استفاده کرد.
ph-19.jpg

مکانهای مناسب برای استفاده از سقف کاذب لوور

به طور کلی در اماکن عمومی می توان از این نوع سقف های کاذب استفاده کرد. در محلی که می خواهد سقف کاذب لوور آلومینیوم نصب شود باید به ارتفاع، نوع کاربری و نوع معماری توجه کرد. در مراکز اداری و تجاری، خانه ها و ویلاها، راهروها و محل های عبور و مرور، مجتمع های ورزشی مانند سالن های تمرینی و باشگاه های بدنسازی، کارگاه های صنعتی که سازگاری لازم را با این نوع سقف ها داشته باشند، مراکز آموزشی مانند دانشگاه ها، مراکز درمانی، ترمینال ها و فرودگاه ها و پایانه های مسافربری، بیمارستان ها، مترو، تفریحگاه ها می توان از این نوع سقف ها استفاده کرد. سقف کاذب لوور آلومینیوم می تواند به این نوع فضا ها جلوه و نمای جدید و زیبایی بدهد.
در مراکز صنعتی که موادی به کار می روند که در آلومینیوم خوردگی ایجاد می کنند نباید از سقف کاذب لوور آلومینیوم استفاده کرد. سقف های لوور آلومینیوم به شما کمک می کند تا از زیبایی و مدرن بودن فضای خود لذت ببرید.
 

پیوست ها

  • ph-15.jpg
    ph-15.jpg
    150.2 کیلوبایت · بازدیدها: 224
آخرین ویرایش:

موضوعات مشابه