چند راهکار هوشمندانه ی بازسازی داخلی، که خانه شما را تغییر میدهد!

با در نظر گرفتن موارد مختلف باید بازسازی داخلی خانه انجام شود. در صورتی که از طرح مناسب برای این کار استفاده نشود، هزینه های زیادی به بار خواهد آمد. بازسازی داخلی خانه شامل بازسازی در قسمت های مختلف مانند بازسازی دیوارها، کف، آشپزخانه، اتاق ها، حمام و سرویس بهداشتی، رنگ آمیزی دیوارها و سقف و ... است. بازسازی با انجام مراحل مختلفی انجام می شود.

بازسازی داخلی ساختمان

از آن جایی که نیازهای خانواده و نیازمندی به تعمیر و نگهداری به یک ساختمان مدام در حال تغییر است، بازسازی و نوسازی داخلی خانه ها صورت می گیرد. در برخی موارد بازسازی که انجام می شود بدون در نظر گرفتن نیازهای مربوط به هزینه کل پروژه و نبود برنامه ریزی درست صورت می گیرد. این گونه اشتباهات باعث به وجود آمدن صدمات و تلفات مالی بسیار زیادی شده و کیفیت کار را پایین می آورند.
در بازسازی ساختمان باید مواردی مانند دکوراسیون داخلی منزل، سقف کاذب ، کف دوبلکس، کمد دیواری، تعویض کابینت آشپزخانه، تغییر در نوع تیغه بندی ها، کف سازی و ... انجام شود. همچنین برای بازسازی داخلی لازم است که در قیمت های مختلف مثل تاسیسات و لوله کشی ها، رفع نم در سرویس ها و سالن ها، سیستم های سرمایش و گرمایش و ... مورد بررسی قرار گیرند. همچنین باید در لمینت، کابینت، نقاشی کاغذ دیواری ،، تعویض درب ها و .. تغییرات لازم اعمال شوند.
برای انجام بازسازی داخلی خانه که به خوبی انجام شود، نیاز است که یک طرح و ایده خوب داشته باشید. برای این کار می توانید از گروه های معماری متخصص کمک بگیرید. چون اگر طرحی در میان نباشد، شما مجبور به هزینه های اضافی خواهید بود.

ball-01.jpg

نحوه چیدمان و طراحی منزل

در مورد هزینه های بازسازی ساختمان منزل باید گفت که هر چقدر هزینه کنید، این هزینه هنگامی سودمند خواهد بود که با نحوه چیدمان هماهنگ باشد و موجب زیباتر شدن خانه شود. پس برای بازسازی داخلی خانه نیاز است که روی طراحی های جدید و دکوراسیون های مدرن توجه شود. به کار بردن طراحی های خلاقانه از اهمیت زیادی در بازسازی برخوردار است. پس نیاز است که روی طراحی تمرکز بیشتری به خرج داد.
از این رو باید سبک های متنوع طراحی را در مقایسه با فضایی که مورد نظر است، به خوبی مورد سنجش قرار داد.

ball-02.jpg

فرق بازسازی با دکوراسیون منزل

مهمترین فرقی که بازسازی داخلی خانه با دکوراسیون خانه دارد، تغییر اصلی فضاها است. چون در دکوراسیون داخلی تلاش می شود که فضا را زیبا کرده و کارایی فضا بدون اینکه در تیغه های اصلی دست برده شود را افزایش داد.
ولی در بازسازی فضا به صورت اساسی تغییر کرده و موقعیت های بیشتری ایجاد می شود و بعد آن فضا دکوراسیون داده می شود. پس در بازسازی داخلی خانه دست طراح بیشتر باز است و می توان هر تغییری که مد نظر است را تا آنجا که از نظر سازه ای با مشکل ایجاد نشود را اجرا کرد.
ولی در دکوراسیون لازم است که طرح را در مقایسه با فضای موجود طراحی کرد و در این حالت محدودیت های بیشتری وجود دارد.

ball-03.jpg

نوسازی کف منزل

یکی از مراحل مهمی که برای بازسازی داخلی خانه باید به کار برده شود، انتخاب یک نوع کف است. در این زمینه باید گفته شود که هر نوع کفی دارای مشتریان مخصوص به خود است.
جهت به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله های بهترین کفپوش برای هر نوع ساختمانی مراجعه کنید. همچنین می توان از مشاورانی کمک گرفت که شما را در انتخاب بهترین کفپوش یاری خواهند کرد. پس از اینکه بهترین کفپوش برای منزل انتخاب شد، باید آن را به بهترین نحو اجرا کنید.

ball-05.jpg

رنگ آمیزی دیوارها و سقف

برای انجام این مرحله لازم است که توجه داشته باشید، به سلیقه شما کدام نوع طراحی و نقاشی بیشتر نزدیک می باشد. در کشور ما معمولا کارفرمایان ترجیح می دهند از رنگ سفید استفاده کنند، چون دارای زیبایی و سادگی بیشتری نسبت به دیگر طرح ها است.
اما در معماری های امروزی بسیاری از کارفرمایان از رنگ هایی مثل سبز، قرمز، آبی و ... استفاده می کنند. به طور کلی برای بازسازی داخلی خانه انتخاب رنگ ساختمان بستگی به سلیقه شخصی دارد.

ball-06.jpg

بازسازی آشپزخانه

از نظر هر معماری آشپزخانه به عنوان قلب خانه در نظر گرفته می شو و خانم های ایرانی در این فضا زمان زیادی را سپری می کنند. آشپزخانه سهم زیادی در دکوراسیون داخلی منزل و زیبایی آن دارد. به خصوص آشپزخانه های امروزی که به شکل اپن ساخته می شوند و در معرض دید قرار دارند.
برای بازسازی آشپزخانه باید مواردی مانند تعویض کابینت ها، تخریب آرک های قدیمی و رابیتس کاری، نوسازی لوله کشی ها، کاشی بین کابینتی، کف سازی، تخریب دیوارها و ... را انجام داد.
در صورتی که شما تصمیم دارید بازسازی آشپزخانه را به صورت کلی انجام دهید، لازم است که برای مواردی مانند کابینت ها، کف، پرده ها، وسایل برقی، وسایل موجود در آشپزخانه و ... هزینه کنید. اما شیوه های دیگری نیز وجود دارند که کمک می کنند تغییر در آشپزخانه را شما با هزینه های کمتر انجام دهید.

برای بازسازی آشپزخانه روش های زیادی وجود دارد که موجب تغییر و تحول و جدیدتر شدن آشپزخانه می شوند. با استفاده از این روش ها شما می توانید محیط آشپزخانه خود را جدید و مدرن کنید. سبک های زیادی برای کابینت وجود دارد که در صورت اینکه طرفدار سبک مدرن یا کلاسیک باشید، هر کدام از این سبک ها را می توانید انتخاب کنید.

ball-07.jpg

نکات مهم در بازسازی آشپزخانه

برای اینکه یک آشپزخانه را به خوبی بتوانید بازسازی کنید لازم است که به موارد زیر دقت کنید:

همخوانی داشتن با دیگر اجزا و قسمت های خانه، نو سازی کف آشپزخانه، نوسازی درب های کابینت، استفاده کردن و به کار بردن ساختار جزیره ای، تعیین مناسب ارتفاع کابینت ها، استفاده از ابزار ها و وسایل جدید و مدرن، ایجاد و ساختن یک کانتر زیبا برای قسمت ورودی آشپزخانه می باشد.

ball-08.jpg

بازسازی داخلی خانه برای حمام و سرویس آشپزخانه

جهت بازسازی در سرویس بهداشتی و حمام در صورتی که پس از بازدید کارشناسان تشخیص دادند که نیاز است که لوله کشی و شیرآلات عوض شوند، شما باید این کار را انجام دهید. با وجودی که جابه جایی شیرآلات و تأسیسات و عوض کردن لوله ها نیازمند هزینه های زیادی است، مخصوصا اگر این جابه جایی نیاز باشد که از یک دیوار به دیوار دیگر صورت گیرد. در صورتی که کارفرما برای این موارد بودجه کافی را نداشته باشد، برای بازسازی آن ها می توان از طریق نگهداری اجسام بزرگ در جای خود اقدام کرد و کار بازسازی را با حداقل امکانات تا آن جایی که می شود، انجام داد.
طراحان و کارشناسانی وجود دارند که با داشتن خلاقیت زیاد بدون نیاز به جابه جایی قادر به اعمال تغییرات زیاد هستند. به عنوان مثال در صورتی که یک وان قدیمی وجود داشته باشد، به جای اینکه برای جابه جایی آن و تغییرات در لوله کشی و همچنین خرابی هایی که ممکن است برای انجام این کار پیش بیاید، هزینه های زیادی را صرف کرد با نو کردن رویه وان از طریق صیقل دادن آن می توان همان وان را بسیار جذاب کرد بدون اینکه نیاز به خرج کردن هزینه های زیادی باشد.
برای بازسازی سرویس بهداشتی و حمام باید اولویت ها را در نظر گرفت. در بازسازی داخلی خانه برای قسمت سرویس بهداشتی و حمام مراحلی مانند تعویض کاشی ها، عایق بندی کردن دیوار و کف ها، تعمیرات مربوط به لوله کشی ها و تاسیسات، بازسازی کردن تهویه حمام و سرویس بهداشتی، تعویض شیرآلات ها، تعویض کردن کاسه توالت با فرنگی، طراحی کردن برای قفسه ها، نقاشی کردن دیوار ها و ... انجام می گیرد.
البته لازم به ذکر است که تزیین این قسمت ها باید تلاش شود که با هزینه اندک انجام شود. مثلا می توان گلدان یا تزیینات دیگری را برای حمام به کار برد و به این طریق این فضا را مرتب و زیبا جلوه داد.

ball-09.jpg

بازسازی داخلی خانه برای اتاق خواب

در بازسازی داخلی خانه برای قسمت اتاق خواب معمولا به نسبت فردی که می خواهد از آن اتاق استفاده کند، در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال برای اتاق خواب کودک به ویژه دختر بچه ها رنگ های شاد و روشن به کار برده می شوند. برای منزل هایی که قدیمی هستند، کمد دیوارها با دیوار کشی و چهار چوب فلزی انجام می شوند که قطر دیوارها و مصالح به کار برده شده موجب می شود تا فضای زیادی از اتاق اشغال گردد.
ولی امروزه برای بازسازی اتاق خواب کمد دیواری هایی استفاده می شوند که ام دی اف بوده و دارای قطر دیوارهای خیلی کم هستند و مقاومت آن ها بسیار بالا خواهد بود.
باید دقت داشته باشید که برای بازسازی داخلی خانه در قسمت اتاق خواب هنگامی که می خواهند بازسازی را انجام دهند، محل قرار گیری و ابعاد کمد دیواری باید مشخص شوند.
در یک اتاق خواب از اصلی ترین عناصر کمد دیواری است که اندازه و متراژ کمد دیواری بستگی به تخت خواب دارد. به عنوان مثال در صورتی که تخت خواب یک نفره باشد، کمد دیواری و متراژی که برای آن در نظر گرفته می شود، بیشتر خواهد بود و اگر تخت خواب دو نفره باشد، کمد دیواری کوچک تری در نظر گرفته خواهد شد.

ball-10.jpg

مراحل بازسازی داخلی خانه

در اینجا مراحل بازسازی داخلی خانه را پس از پروسه طراحی بررسی می کنیم. همان گونه که می دانیم عملیات بازسازی در سه حالت صورت می گیرد.

بنا به سن بالا که دچار فرسودگی شده اما اسکلت آن خوب و مقاوم باشد.

در پلان معماری اجرا شده در فضا مشکلاتی به وجود بیاید.

فضاهای مختلف به تغییر کاربری نیاز داشته باشند.

پس از اینکه درباره بازسازی داخلی خانه تصمیم گیری انجام شد، باید موارد زیر بررسی و انجام شوند.

بررسی، نمی که در اثر فرسودگی متریال عایق سازی به وجود آمده است.

بررسی تاسیسات مانند: سیستم گرمایش و سرمایش، لوله کشی، فاضلاب و تعویض آن ها در صورت نیاز.

تعویض یا ترمیم کابینت و کاشی بین کابینتی

تعویض کردن متریال سرویس مثل شیرآلات و کاشی روشویی

تعویض کف واحد

بررسی جابجایی تیغه های فرعی و پلان موجود در صورت نیاز

اجرا کردن سیستم گرمایش و سرمایش

و…

ball-11.jpg

نقش دکوراسیون در بازسازی داخلی خانه

پس از اینکه طراحی فضاها انجام شد، اصلی ترین مرحله ای که باید برای بازسازی داخلی خانه در نظر گرفته شود، دکوراسیون داخلی فضا است. زیرا در این مرحله تفاوت های زیادی برای فضای جدید با محل قدیمی اتفاق خواهد افتاد. برای دکوراسیون خوب نیاز است که موارد زیر رعایت شوند: انتخاب مبلمان مناسب، اجرای کابینت با توجه به طرح، نوع پوشش کف، انتخاب پرده مناسب، نوع پوشش دیوارها و سقف و ...

نکات مهم در بازسازی داخلی خانه

برای اینکه یک بازسازی داخلی موفق حاصل شود، باید به نکات زیر دقت کرد:

برای یک بازسازی اصولی باید از یک طراح داخلی مطمئن کمک گرفت. زیرا با کمک طراح داخلی شما طرح خود را از قبل از طریق فضای مجازی مشاهده می کنید و بدون نیاز به هزینه های دوباره کاری در بازسازی و با انجام هزینه های معقولانه تغییرات را انجام می دهید. همچنین در پایان طرح می توانید آن را متر کرده و هزینه های لازم برای اجرا را در اختیار خواهید داشت.

شما هر روز نیاز به بازسازی داخلی خانه ندارید، پس باید از میزان بودجه ای که به این کار اختصاص می دهید، مطمئن شوید. زیرا تجربه نشان داده است که فازبندی در اجرای بازسازی منزل فکر خوبی نیست و باید تا پایان کار صبر به خرج دهید که از شروع آن احساس پشیمانی نکنید.

برای انجام دادن عملیات داخلی ساختمانی حوصله کنید. زیرا عملیات بازسازی کاری تیمی بوده و عوامل مختلفی در اجرای آن دخیل هستند. بنابراین در تایم تحویل واحد ممکن است که کمی تاخیر رخ دهد. ولی با برنامه ریزی های درستی که طراح خواهد کرد، این مورد صفر می شود. منظور این است که اجازه داده شود که مجری تایمی که نیاز دارد را درباره اجرا به شما ارائه دهد. زیرا اگر تیم اجرایی تحت فشار قرار گیرند، دقت کار پایین خواهد آمد.
در صورتی که واگذاری طرح به تیم طراحی صورت گیرد، در زمان طراحی باید تمامی نظرات ارائه شوند. زیرا اگر در حین کار تغییرات زیادی اعمال شود، پروسه طراحی بی اثر شده و موجب می شود که در زمان اجرا هزینه ها و سردرگمی بیشتری به وجود آید.‌

انجام دادن بازسازی و کار کردن در مدت زمان تعیین شده و در محوطه حریم هایی که اعلام شده است، به اخذ مجوز کار نیازمند می باشد. چون در صورتی که قوانین رعایت نشود، احتمال دارد که مجبور شوید کار را متوقف کرده یا از آن دست بکشید. یا حتی در برخی موارد مجبور به تخریب می شوید. همه این مواردی که گفته شد، نیاز به هزینه و زمان زیادی خواهد بود و موجب اتلاف هزینه و زمان می شوند.
 

موضوعات مشابه