گرانترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی ساختمان یکی از روش های متداولی است که سبب شده تا خانه روح تازه ای بگیرد و دوباره زنده شود. اما متاسفانه با اشتباهات رایج در بازسازی خانه گاهی اوقات زحمت و هزینه های انجام این کار چند برابر می شود. اگر کسانی که قصد بازسازی منزلی را دارند با اشتباهات رایج در بازسازی خانه آشنایی پیدا نمایند تا حد چشمگیری می توانند در صرف انرژی و هزینه ها صرفه جویی کنند.
البته این تغییرات تا اندازه ای سلیقه ای می باشد اما کمک گرفتن از افراد ماهر در این زمینه باعث می شود تا مشکلات شما در این مسیر کمتر شود.

اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان

عموما افرادی می توانند بهترین بازسازی را از خانه با کمترین هزینه ها داشته باشند که با اشتباهات رایج در بازسازی خانه آشنایی داشته باشند و آنها را در زمان بازسازی در نظر بگیرند. شاید رایج ترین اشتباهاتی که تا به حال در بازسازی خانه ها رخ داده است عبارتند از: اشتباه کردن در اندازه گرفتن کابینت ها، انتخاب پیمانکارهای ارزان قیمت، در نظر نگرفتن هزینه های لازم، استفاده نمودن از پیشخوان های گرانیتی و اصرار به کاربرد آن در منزل، ترس از تغییر دادن سرویس های بهداشتی، به کار بردن پارکت های چوبی در صورت ناهماهنگ بودن با شرایط زندگی شما، درخواست آشپزخانه ای کاملا مدرن، سطحی دانستن کار بازسازی و در نظر نگرفتن عواقب کار، سفارش ندادن و در نظر نگرفتن کفپوش های اضافه که اشتباه کردن در هر یک از این گزینه ها می تواند صرف هزینه و انرژی زیادی را در پی داشته باشد و فرد را به نتیجه مطلوبی نرساند. پس بنابراین لازم است تا در مورد هر یک از گزینه های قید شده نکاتی ذکر شود.
bazsazi-001.jpg

گرانترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه

شاید گرانترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه درست اندازه گیری نکردن کابینت ها باشد. زیرا دیده شده که برخی از افراد پس از نصب کابینت ها جا برای قرار دادن ماشین لباسشویی و یا یخچال ندارند و یا فضای در نظر گرفته برای آنها کم است و دچار دردسر هایی شده اند.
لذا در زمان اندازه گیری کابینت ها بهتر است اندازه کابینت های قبلی را در نظر گرفته و یا خود کابینت کار را برای اندازه گیری به خانه آورده چرا که تکرار چند بار اندازه گیری خیلی بهتر از صرف هزینه های اضافی و تعویض کابینت ها می باشد. قبل از اندازه گیری کابینت ها، جای دقیق لوازم را مشخص کرده تا بعد از نصب کابینت ها وادار به تغییر نداشته باشند.

bazsazi-002.jpg

انتخاب نمودن پیمانکاران ارزان قیمت

افراد همیشه به دنبال ارزان ترین قیمت ها هستند اما برخی اوقات این ارزانی می تواند خرج های بیشتری را برای فرد به دنبال داشته باشد. بازسازی خانه از جمله مواردی است که نمی توان در انجام آن خساست به خرج داد و ارزان ترین پیمانکار را انتخاب نمود.
پس بنابراین لازم است تا قیمت پیشنهادی چند پیمانکار را با یکدیگر مقایسه کرده و نظرات آنها شنیده شود. البته برخی از پیمانکارها در ابتدای کار قیمت پایینی را پیشنهاد داده سپس در حین کار به هزینه ها اضافه نموده و یا با استفاده از مصالح نامرغوب کیفیت کار را پایین کشیده و بازسازی خانه را دچار اشتباهاتی می کنند.
لذا یک پیمانکار با تجربه و حرفه ای به طور نسبتا دقیق باید مواردی از قبیل طریقه حمل وسایل قدیمی از منزل، بیمه شدن کارکنان اجرایی، مزد پیمانکار، صدور و داشتن مجوز کار، دادن قیمت دقیق مصالحی از قبیل شیرآلات، کاشی و سرامیک، کفپوش ها و کابینت ها را به صاحب کار ارائه نماید در غیر این صورت یا پیمان کار حرفه ای و با تجربه نبوده و یا کار بازسازی را ساده گرفته که این کار می تواند اشتباهات رایج در بازسازی خانه را منجر شود.
bazsazi-003.jpg

در نظر نداشتن هزینه های اضافی

شایع ترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه در نظر نگرفتن هزینه های اضافی، جدید و ناخواسته در بازسازی خانه می باشد. در بیشتر موارد افراد تنها هزینه های اجمالی را تهیه کرده و در وسط کار با کمبود بودجه مواجه شده و مجبور شده اند تا بازسازی خانه را با کمترین هزینه ممکن در ساده ترین حالت اجرا نماید. اما باید دانست که مهمترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه همین نادیده گرفتن هزینه های جدید می باشد.
زیرا ممکن است در حین تعمیرات و یا تعویض های وسایل خانه قسمتی از تاسیسات ساختمان دچار نقصان بوده و لازم باشد تا از نو بازسازی شود که انجام این عمل از قبل جزء برنامه بازسازی نبوده و صاحب کار مجبور است تا از بودجه اصلی کار برای آن هزینه کند.
پس بنابراین لازم است تا 15 درصد از کل هزینه را برای انجام چنین پیامدهایی نادیده بگیرد. همچنین اگر خانه قدیمی باشد می بایست 20 تا 25 درصد از کل هزینه را به انجام این کارها اختصاص داد.

bazsazi-004.jpg

کاربرد گرانیت از اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان

درست است که سنگ های گرانیتی زیبایی و قیمت بالایی دارد و محبوبیت خاصی را در میان مردم پیدا نموده است، اما برخی از افراد در زمان بازسازی منزل اصرار دارند که بعضی از قسمت های آشپزخانه، خصوصا پیشخوان آشپزخانه را با سنگ گرانیت مجهز کنند.
اما باید گفت در بازسازی منزل چون هزینه ها بالا است و بیشتر قسمت های خانه در حال نو شدن و جدید شدن هستند پس بنابراین لازم است تا در بعضی موارد از نمونه های مشابه و همسان استفاده کرد تا بتوان هزینه ها را کاهش داد. لذا مقرون به صرفه است تا در پیشخوان آشپزخانه به جای سنگ گرانیتی چوب های مقاومی به نام بوچر بلاک و یا مصالح دیگر بکار برد.
این نوع از چوب از جنس گردو، ساج و یا افرا می باشد. از طرفی لمینت های زیبا و ورقه های فولادی جایگزین مناسبی برای سنگ های گرانیتی هستند که می توانند زیبایی سنگ های گرانیتی را در قسمت های مختلف آشپزخانه داشته باشند. اگرچه مواردی مانند لمینت های زیبا دوام سنگ های گرانیتی را ندارند اما می توانند تا سال ها کاربرد مفیدی را در آشپزخانه داشته باشند. از این انتخاب مصالح گران قیمت می تواند جزء اشتباهات رایج در بازسازی خانه به حساب آید.

bazsazi-005.jpg

ساده ترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه

تغییر دادن سرویس های بهداشتی و حمام و روشویی در بیشتر مواقع به نظر ساده آمده و بیشتر افراد با در نظر گرفتن کمترین هزینه اقدام به تغییر دادن و بازسازی سرویس های بهداشتی و حمام و روشویی می کنند در صورتی که باید گفت بازسازی چنین مکان هایی در ساختمان مانند آتش خفته زیر خاکستر می باشد و هزینه های اضافی را به دنبال دارند.
زیرا در حین خراب کردن ساخت قبلی سرویس های بهداشتی ممکن است لوله های زیر کار آسیب دیده و نیازمند تعویض باشد. شیر آلات، سنگ دستشویی و سنگ روشویی از جمله مصالح گران قیمتی هستند که در هر سرویس بهداشتی به کار رفته که در حین بازسازی ممکن است دچار آسیب و صدمه های جدی شوند و خرید دوباره آنها به صرف هزینه های جدی نیازمند باشد.
سرویس های بهداشتی جزء مکان هایی هستند که قبل از انتقال دادن به مکان های دیگر لازم است تا زیرسازی های لازم انجام گیرد. بر خلاف اتاق خواب ها بازسازی سرویس های بهداشتی مستلزم عایق کاری است که تمامی اینها خرج های زیادی را بر دوش صاحب کار وارد می نمایند. پس با نادیده گرفتن اشتباهات رایج در بازسازی خانه خصوصا سرویس های بهداشتی صاحب کار وارد صرف هزینه های گزافی خواهد شد.

bazsazi-006.jpg

استفاده نمودن از پارکت های چوبی

عملا برخی از خانواده های پر جمعیت در زمان بازسازی خانه دچار اشتباهاتی شده که جبران آنها هزینه های گزافی را در پی خواهد داشت. پارکت های چوبی در مقابل آب و ضربه بسیار آسیب پذیر هستند و خانواده هایی که حیوان خانگی دارند نمی توانند از این نوع پارکت ها به عنوان کفپوش منزل خود استفاده کنند.
در ضمن خانواده هایی که بچه های کوچک دارند در نگهداری این نوع پارکت ها دچار مشکل شده و آسیب های جدی به پارکت وارد خواهد آمد. پس بنابراین از جمله اشتباهات رایج در بازسازی خانه استفاده نمودن از پارکت های چوبی تنها به منظور ایجاد کردن زیبایی بیشتر در منزل می باشد.
ضمن نادیده گرفتن افراد خانواده و طرز نگهداری از پارکت ها. از این رو در بازسازی خانه بهتر است از لمینت هایی استفاده شود که طرحی شبیه به پارکت های چوبی دارند و در برابر برخورد اشیاء و آب مقاومت بالایی را تا سالیان دراز از خود نشان می دهند. پس لازم است تا ضمن زیبایی مصالح در انتخاب مقاومت آن دقت بالایی وجود داشته باشد.

bazsazi-007.png

آشپزخانه مدرن از جمله اشتباهات در بازسازی خانه

اگرچه داشتن آشپزخانه ای لوکس و مدرن آرزوی هر خانمی می باشد اما باید گفت که اجرا نمودن فضای آشپزخانه به صورت مدرن ترین حالت و جدیدترین آپشن های روز سبب شده تا در کوتاه مدت از مد افتاده و ارزش خانه را به سطح پایینی برساند. لذا در زمان بازسازی آشپزخانه از لوازمات لوکسی مانند یخچال های ساید بای ساید، اجاق گازهایی که دوبله هستند و یا خشک کن استفاده نکنید تا در زمان اندکی از مد نیفتند.
افرادی که تمایل به داشتن آشپزخانه های جزیره ای دارند، باید بدانند که کابینت قرار داده شده در وسط آشپزخانه می بایست از تمامی جهات با سایر کابینت ها به اندازه حداقل یک متر فاصله داشته باشد در غیر این صورت چیزی جزء دردسر برای صاحبخانه نخواهد داشت.
به کار بردن گرانترین کابینت ها در آشپزخانه می تواند جزء اشتباهات رایج در بازسازی خانه به حساب آید زیرا با کمترین هزینه می توان کابینت های زیبایی مطابق با سایر لوازمات منزل در آشپزخانه تعبیه نمود که سال ها بتوانند مد روز باشد و کارایی بالایی داشته باشند.

bazsazi-008.jpg

سطحی قرار دادن بازسازی خانه

بدون شک در زمان بازسازی خانه می بایست از قانون های جدید استفاده نمود تا در پایان کار صاحب کار را با هزینه های پیش بینی نشده روبرو نسازد. به فرض مثال در عایق کاری سرویس های بهداشتی و یا ساخت کمدها لازم است تا توجه ویژه ای شود.
اشتباهات رایج در بازسازی خانه بیشتر در مواردی به کار می رود که پیمانکاران ایمنی را نادیده گرفته و بعد از بازسازی خانه صاحب کار با اشکالات آنها مواجه می شود. مانند نم دادن سرویس های بهداشتی، افت کفپوش های آشپزخانه و سرویس های بهداشتی در اثر شستشو.
یکی از مواردی که در بازسازی منزل آن را سطحی دانسته و عموما اجرا نمی شود به کار بردن پنجره ها و درب های دوجداره می باشد. در انجام کار بازسازی لازم است تا برق کاری ساختمان در جاهای مناسب صورت گرفته تا بعدا از اتصالات برق ها جلوگیری به عمل آید.
به طور کل باید گفت بازسازی خانه از ساختن اولیه ساختمان کاری بس دشوارتر است که اشتباهات رایج در بازسازی خانه می تواند صدمات جدی به پیکره ساختمان وارد نماید.

bazsazi-009.jpg

سفارش ندادن تعداد بیشتری از کفپوش ها

یکی از اشتباهات رایج در بازسازی خانه کمبود مصالحی مانند کاشی و سرامیک و سایر کفپوش ها است که در حین کار ممکن است با خرید دوباره کفپوش هماهنگی وجود نداشته و از زیبایی خانه کاسته شود. لذا توصیه شده تا بیش از حد مورد نیاز کفپوش تهیه شود تا بازسازی خانه با تعطیل شدن و یا ناهماهنگی مواجه نشود.

bazsazi-010.jpg

ناهماهنگی میان بودجه و اجرای برنامه بازسازی خانه

شاید متداول ترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه هماهنگ نبودن بودجه با برنامه بازسازی خانه باشد. معمولا افراد از طرح شکل گرفته در ذهن خود قیمت پایین تری را در بازسازی خانه در نظر می گیرند سپس در زمان اجرا نمودن با کمبود بودجه و مشکلات جدی مواجه می شوند.
در صورتی که لازم است تا همیشه با بررسی دقیق هزینه های بازسازی خانه درصد بیشتری را برای انجام کار تقبل نمود.

bazsazi-011.jpg

استفاده از سلیقه های شخصی

بعضی اوقات اشتباهات رایج در بازسازی خانه در مورد اجرا نمودن سلیقه های شخصی در بازسازی منزل می باشد. شاید این اشتباهات رایج در بازسازی خانه برای افراد زیادی پیش آمده باشد که سنگ و رنگ کابینت و نوع پارکت ها بنا به علاقه و سلیقه فرد انتخاب و کار شده که بعدا در زمان فروش صاحبخانه را با مشکل روبرو ساخته باشد.
لذا بهتر است برای دوری جستن از اشتباهات رایج در بازسازی خانه نظرات پیمانکاران را مهم دانسته و طبق چیزی که در میان مردم و البته در بازارهای کنونی رواج دارد در بازسازی خانه مورد استفاده قرار گیرد.
تغییر دادن دکوراسیون منزل اگرچه می بایست به روز و مدرن باشد اما در بعضی اوقات مطابق با میل همگان نیست و تنها جنبه شخصی پیدا خواهد نمود که در این صورت امکان بازسازی آن به سادگی صورت نپذیرفته و مستلزم صرف هزینه و انرژی بسیاری می باشد.
لذا افرادی که اقدام به بازسازی خانه خود و یا دیگران می کنند بهتر است در انتخاب مصالح و همچنین طرح و رنگ به کار رفته در آنها دقت لازم را به کار بسته تا از دید همگان جذاب، زیبا و دیدنی باشد.
 

پیوست ها

آخرین ویرایش: