لمبه چوبی چیست و انواع آن و مزایای استفاده از لمبه در سقف خانه

یکی از انتخاب های مناسب برای پوشش سقف های کاذب لمبه چوبی بوده که دارای مزایای منحصر به فردی می باشد. لمبه های چوبی که به آن دامپای چوبی نیز گفته می شود کاربردهای زیادی داشته و از چوب های مختلفی ساخته شده است که هر کدام از آن خصوصیات مختص به خود را دارند.
علاوه بر این که از این متریال در پوشش سقف استفاده می شود لازم است بدانید که از آن جهت پوشش دیوار و کف نیز استفاده شده و با این حال کاربرد های زیادی دارد.

لمبه چوبی چیست؟

در عصر امروز با وجود پیشرفت تکنولوژی مشاهده می شود که در ساخت و ساز بناهای مختلف متریال های گوناگونی به کار برده می شود که هر کدام از آنها زیبایی و شکوه خاصی داشته و دارای مزایای مختلفی می باشند. در این بین استفاده از لمبه چوبی به عنوان یکی از محبوب ترین دیوار پوش های ساختمان های ایرانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی می‌توان گفت دامپای چوبی به گونه ای بوده که از برش های چوب درختان مختلف ساخته می شود.
این نوع لمبه برای سقف های کاذب بسیار مناسب بوده و دارای مزایای منحصر به فردی می باشد. اگر تاکنون سفری به شمال کشور ایران داشته باشید به طور حتم دریافته اید که اکثر سقف های خانه ها در این منطقه از لمبه تشکیل شده و زیبایی بسیار خاصی دارد.

lambe-01.jpg


لمبه ها از چه چوبی ساخته می شود؟

با وجود اینکه برای ساخت لمبه چوبی می توان از چوب های مختلف استفاده نمود به طور حتم لازم است در هنگام تهیه این متریال به چوب انتخابی دقت ویژه ای داشته باشید. می‌ توان گفت یکی از مناسب ترین گونه های چوب برای ساخت لمبه چوبی، چوب کاج بوده که علیرغم ارزان بودن در برابر رطوبت و حشرات بسیار مقاوم بوده و می توان گفت انتخاب مناسب جهت ساخت لمبه می باشد. البته لازم به ذکر است که لمبه ها را می توان با هر نوع چوبی ساخت و محدودیتی در این کار وجود ندارد. چوب های موسوم به روسی از جمله چوبهای یولکا، ساسنا و... نیز از دیگر چوب های مناسب برای ساخت لمبه می باشد.
از طرفی لازم است بدانید چوب راش نیز از دیگر موارد مورد استفاده در ساخت لمبه چوبی می باشد. با این وجود هر کدام از این چوب ها خصوصیات مختص به خود را داشته به طوری که لمبه های روسی وزن بسیار پایین تری از لمبه های راش داشته اما مقاومت لمبه های راش در برابر عوامل جوی بسیار بالا می باشد. با این حال به طور حتم در فضا هایی که نیاز به مقاومت بالا باشد بهتر است از لمبه هایی که از چوب راش ساخته شده است استفاده نمود.

lambe-02.jpg

مزایای استفاده از لمبه در ساختمان سازی

از سال های گذشته تاکنون لمبه چوبی در معماری ایران و حتی جهان جایگاه ویژه ای داشته است به طوری که این متریال در گذشته بسیار مورد پسند معماران واقع شده و در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. در حال حاضر نیز مشاهده می‌شود که در بسیاری از موارد از جمله ساخت و ساز شاهد بازگشت به گذشته و به شکل و شمایل مدرن هستیم که این امر موجب شده است چوب هایی با طرح های جدیدتر تولید شده و در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. به طوری که مشاهده می شود لمبه ها در اندازه ها و طرح های مختلفی قابل ساخت بوده و مشتری می تواند بنا به نیاز خود آن را سفارش بدهد.
حال لازم است بدانید یکی از مهم‌ترین مزایای لمبه عایق حرارتی بودن آن بوده که افراد می توانند جهت جلوگیری و از دست دادن انرژی از سقف منزل از ترفند استفاده از لمبه استفاده نمایند. با وجود اینکه چوب خاصیت کاهش انعکاس امواج در فضا را دارد به طور حتم می توان با استفاده از لمبه از امواج مضر جلوگیری کرد زیرا با پیشرفت تکنولوژی که دکل های مخابراتی و ارتباطی در شهرهای بزرگ تعدادشان بسیار است طبیعتاً استفاده از این پوشش می تواند تا حد زیادی ضررهای این دکل ها را کاهش دهد.
نکته دیگری که در مورد مزایای استفاده از لمبه وجود دارد این است که عمر این قطعه ها بسیار بالا بوده و به سادگی خراب نمی شود و با وجود ساخته شدن این قطعات از چوب طبیعی به طور حتم با محیط زیست سازگار بوده و استفاده از آن به عنوان یک متریال قابل بازیافت برای دوستداران محیط زیست پیشنهاد می شود.

lambe-03.jpg

قیمت دامپای چوبی در بازار

در مورد قیمت دامپایی چوبی لازم است بدانید با وجود اینکه این قطعات از چوب های مختلف ساخته می شود طبیعتاً در قیمت خرید و فروش آن تفاوت هایی دیده می شود. از طرفی با توجه به نوسانات شدید ارز در بازار به طور حتم در قیمت روز این قطعات نیز تفاوت هایی وجود داشته که افراد می توانند جهت اطلاع از قیمت روز آن با مشاوران فروش که در فروشگاه های آنلاین به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمت هستند ارتباط برقرار کرده و از قیمت آن اطلاع پیدا کنند.
همچنین لازم به ذکر است که در این فروشگاه ها امکان ثبت سفارش با توجه به نیاز مشتری نیز وجود داشته و کار را برای مشتریان بسیار آسان می نماید.

lambe-04.jpg

موارد مصرف دامپای چوب

لمبه چوبی به عنوان یک متریال قابل بازیافت امروزه در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال ابعاد و ضخامت مختلفی جهت ساخت آن به کار رفته که افراد می توانند آن را به آسانی در فضاهای مختلف نصب کنند.
یکی از مهمترین موارد مصرف لمبه چوبی در پوشش سقف کاذب می باشد. همچنین برای سونای خشک، پوشش داخلی آلاچیق ها، پوشش سقف ویلا به عنوان دکوراتیو، پوشش ساختمان و ویلا ها از آن استفاده می شود. لازم به ذکر است که برای ساخت دیگر لوازم چوبی همچنان در دیوارکوب، جالباسی، کمد و سرویس خواب نیز می‌توان از این لمبه ها استفاده نمود. دقت داشته باشید با وجود این که قابلیت ساخت پانل و صفحات بزرگ وجود دارد طبیعتا می‌توان از این صفحات برای ساخت در هر فضایی استفاده کرد.

lambe-05.jpg

زیر ساخت مناسب لمبه چوبی

در هنگام نصب لوله چوبی یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه شود داشتن زیر کار مناسب می باشد، زیرا فضایی که زیر کار مناسب نباشد نمی توان با چیدن لبه ها دیگر سطح صاف و یکنواخت به دست آورد. لازم است جهت نصب لمبه آن را به دیوار یا سقف میخ نمود و استفاده از پیچ برای نصب آن مناسب نمی باشد.
با این حال لازم است بدانید اگر نیاز به استفاده از پیچ بر روی لمبه باشد باید قبل از پیچ نمودن چوب با استفاده از مته روی آن را سوراخ نموده تا با این کار از عدم ترک خوردگی چوب در هنگام چرخش پیچ روی چوب جلوگیری نمود. لازم به ذکر است که اگر در زیر کار لمبه گچ وجود داشته باشد نصب آن به آسانی انجام می گیرد اما اگر زیر کار سیمانی باشد بهتر است که از چوب هایی در زیر کار استفاده نمود تا بتوان لمبه ها را نصب کرد.
با این حال در مورد تهیه زیر کار مشکلی وجود نداشته زیرا بیشتر فروشنده های لمبه چوبی زیر کار آن را هم موجود داشته که می‌توانید آن را به آسانی تهیه نمایید.

lambe-06.jpg

پوشش لمبه با رنگ های مناسب

با وجود این که گفته شد از لمبه چوبی در فضاهای مختلف استفاده می شود طبیعتا تولید کنندگان این محصول سعی کردند آن را با رنگ های متفاوتی ارائه داده تا افراد بتوانند به راحتی آن را مورد استفاده قرار دهند.
حال لازم است بدانید معمولاً در صنعت چوب ایران برای پوشش لمبه از رنگ هایی چون سیلر و کیلر و نیم پلی استر استفاده می شود که البته امروزه با ورود نسل جدید رنگ های گیاهی به طور حتم استفاده از این رنگ ها جهت پوشش لمبه چوبی مناسب‌تر خواهد بود زیرا با این کار می‌توانید از آلوده کردن فضای سکون به مواد شیمیایی و سرطان زا در امان باشید. همچنین اجرای رنگ با استفاده از روغن های گیاهی سریع تر از رنگ های شیمیایی صورت می گیرد در حالی که هزینه اجرا تفاوت چندانی ندارد.
برای مراحل رنگ آمیزی لمبه لازم است ابتدا سطح را کاملا سنباده کاری کرده و پس از بتونه کردن چوب به رنگ آمیزی آن پرداخت.

lambe-07.jpg

انواع لمبه چوبی

همانطور که ذکر شد از لمبه در فضاهای مختلفی استفاده می شود و با این حال به طور حتم ابعاد این لمبه ها نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند. به طوری که ۱۶ میلیمتری آن یکی از انواع لمبه چوبی می باشد بسیار ایده آل برای ساخت سونا و سقف کاذب و دیوارکوب بوده و به طور کلی می‌توان گفت در واقع ضخامت این نوع ۱۷ میلیمتر است با این حال بیشترین مصرفی که انواع لمبه در بین معماران و دکوراتور های ماهر دارد این نوع می باشد.
دیگر نوع این محصول لمبه ۲۰ میل بوده که معمولاً از لمبه های بالای ۲۰ میلیمتر می توان به عنوان کفپوش استفاده نمود. لمبه ۲۵ میلی متر نیز به گونه ای بوده که بیشترین استفاده را در محیط های سرد و کوهستانی دارد زیرا دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و در برابر انقباض و انبساط به راحتی ترک نمی خورد.

lambe-08.jpg

سقف کاذب دامپای چوبی

سقف کاذب که سقف های زیبا و جذابی هستند که جهت پوشاندن نواقص سقف اصلی مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه با استفاده از متریال های متفاوت ساخته می شود که یکی از مهمترین و جذاب ترین موارد برای ساخت سقف کاذب لمبه بوده که در طراحی فضای داخلی جذابیت زیادی دارد. جهت ساخت سقف کاذب چوبی از پنل های چوبی و ورقه های یکپارچه استفاده می شود که به خودی خود زیبا بوده و نیاز به تزیین خاصی ندارد زیرا طبیعتاً یکی از موارد مهم و خواسته های افراد در هنگام نصب سقف کاذب چوبی به وجود آوردن فضای مدرن می باشد که طبیعتاً سادگی یکی از مهم ترین موارد در چنین فضاهایی خواهد بود.
lambe-09.jpg

نحوه نصب لمبه چوبی در سقف

جذابیت استفاده از سقف کاذب چوبی موجب شده است که امروزه همانند گذشته استفاده از این طرح ها بسیار رواج پیدا کرده و در فضاهای مدرن بسیار مورد توجه قرار بگیرد. لازم است بدانید جهت نصب لمبه چوبی لازم است که سقف را با چهار تراش چوبی کلاف کشی و تراز کرده و بدل ها را روی آن بگذارید. این نوع سقف کاذب نیز همانند دیگر سقف ها به خوبی تاسیسات لوله ها و سیم کشی های زیرین را پوشانده و گزینه ای مناسب جهت رفع نواقص سقف اصلی می باشد. با این حال می توان گفت متر و برآورد کردن چوب مورد نیاز جهت زیرسازی محل اولین اقدام جهت نصب می باشد. همچنین باید قبل از نصب لمبه آن را رنگ آمیزی نمود و سنباده کاری کرد.
از طرفی در مرحله آخر نیز برای یک دست کردن تمامی سطوح بهتر است که به لکه گیری آن پرداخت. ابزار مورد نیاز برای نصب لمبه چوبی اره قطع کن، اره افقی بر، اره فارسی بر، سمباده باده برای رنگ کاری، قلم مو یا پیستوله، پیچ گوشتی و دریل می باشد.

lambe-10.jpg

چوب لمبه های روسی و سوئیسی

یکی از انواع لمبه های تولید شده در ایران که در کارخانه‌های متعددی به دست می‌آیند از کاج سوئیس می باشد. این لمبه چوبی که از کاج سوئیس به دست آمده یکی از برترین گونه های چوب در جهان را دارد که کیفیت بالایی داشته و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. لمبه روسی نیز از دیگر انواع لمبه موجود در ایران بوده که در ضخامت ۱۳ میلیمتر و ۱۶ میلیمتر وجود دارد.
lambe-11.jpg

نکات مهم در هنگام خرید لمبه

در هنگام خرید لمبه چوبی و نصب آن به طور حتم نیاز است که با وجود انواع متعدد آن با متخصصین در این زمینه مشورت نموده تا بتوان بهترین نوع آن را که از چوبی مقاوم و مناسب ساخته شده است خریداری نمود. همچنین اندازه گیری صحیح محل نصب از دیگر مواردی بوده که باید به آن دقت داشته باشید. نکته دیگر که پیشتر هم به آن اشاره شد توجه به زیرسازی مناسب می باشد. همچنین بهتر است جهت چوب زیرساخت از چوب دو در سه استفاده نمود.
نکته حائز اهمیت دیگری که وجود دارد محاسبه پرت می باشد به طوری که اگر سازه شما سقف یا دیوار بوده که ستون و تیر چوبی ندارد می توانید به صورت دو تکه کارکرده و پرت در اینجا فقط اتصال فاق و زبانه می باشد اما در صورتی که بخواهید در سقف و ستون کار نمایید باید هر بخش را محاسبه کنید. همچنین دقت داشته باشید با وجود این که ضخامت های متفاوتی برای لمبه چوبی وجود دارد باید بنا به فضای که می خواهید این لمبه را نصب کنید ضخامت آن را در نظر داشته باشید.
 
نویسنده موضوعات مشابه دسته بندی پاسخ ها تاریخ انتشار
سعید محمد سقف کاذب 0

موضوعات مشابه

ی زحمت بکش شماره دفتر یا همراهت رابفرست برام
 
آخرین ویرایش توسط مدیر: