انواع سنگ انتیک ، تزئینی پشت تلویزیون و ستون

انواع سنگ آنتیک و تزئینی مناسب پشت تلوزیون و ستون منزل

تولید و مصرف سنگ آنتیک و تزئینی ( Decorative stonesیا Dimensional stones) در ایران دارای تاریخچه ای طولانی است. استفاده از این سنگ‌ها در هزاره‌های نخست شکل‌گیری تمدن در سرزمین ایران، چه بعنوان سنگ ساختمانی و چه سنگ تزئینی داخل بناها مرسوم بوده است.
آثار بجامانده از مصرف چنین سنگ‌هایی در تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان و بسیاری از بناهای ساسانی و بناهای اسلامی تا امروز در سراسر سرزمین ایران پراکنده است. اشیاء زینتی ساخته شده از انواع سنگ‌ مرمر، مرمریت، اونیکس و غیره، اعم از ظروف و زینت آلات زنانه، در موزه‌های ایران و دیگر نقاط جهان وجود دارد. تزئینات داخل بناهای تاریخی نیز که بعضاً سالم از زیرخاک درآمده اند نشان از استفاده سنگ‌های مذکور در تزئینات داخل ساختمان دارد.
سنگ‌ آنتیک به دو دسته تقسیم می شود: سنگ‌ آنتیک طبیعی و سنگ آنتیک مصنوعی. از مزایای سنگ آنتیک مصنوعی نسبت به سنگ آنتیک طبیعی می‌توان به دو مورد اشاره کرد:
سنگ آنتیک مصنوعی به دلیل مقاومت بیشتر در جلوگیری از ایجد قارچ و باکتری در فضاهای خالی موجود در سنگ دوام بیشتری دارد.تخلل سنگ آنتیک مصنوعی نسبت به سنگ آنتیک طبیعی کمتر است. سنگ آنتیک در آشپزخانه، بین دیوارهای کابینت، طراحی دکوراسیون داخلی منزل و محل کار به کار می رود.
مهمترین عوامل مؤثر در انتخاب سنگ برای نمای بیرونی ساختمان به چهار دسته جنبه‌های زیباشناختی، ویژگی‌های فیزیکی، مهندسی و دوام تقسیم می‌شوند. قبل از انتخاب سنگ برای کاربرد در نمای بیرونی ساختمانها ضروری است که این عوامل بررسی شوند و مناسبترین سنگها پیشنهاد شوند.
سنگ آنتیک، سنگی است طبیعی که در اندازه مشخص انتخاب ، تراش و یا برش خورده باشد. به معنای وسیع کلمه ، اصطلاح سنگ آنتیک شامل سنگ‌ها در هر شکل می‌شود که به طور مستقیم و پس از برش، سائیده شدن و صیقل کاری در نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها به کار می‌روند .
سنگ آنتیک از نظر سنگ شناسی، به یکی از گروه های سنگ آذرین ، دگرگونی و یا رسوبی اختصاص دارد و شامل انواع سنگ مرمر، سنگ مرمریت، سنگ چینی، سنگ کنگلومرا ، سنگ تراورتن، ماسه سنگ، سنگ گرانیت، سنگ دیوریت، سنگ سینیت، سنگ گابر و بعضی موارد کم اهمیت تر می‌باشند .

انواع سنگ انتیک خارجی

در این جا شما را با انواع سنگ های ساختمانی آشنا می‌نماییم.سنگ‌هایی که در ساختمان به کارمی‌روند به نام‌های سنگ لاشه‌، سنگ قواره، سنگ بادبر و سنگ پلاک مرسوم می‌باشند.
سنگ انتیک.jpg

 • سنگ لاشه
  سنگی است که شکل خاصی نداشته و به همان صورتی که از معدن آورده می‌شود به کارمی‌رود و کاربرد آن در زیرسازی‌ها، پر کردن فاصله بین سنگ‌ها و کف‌سازی خشن محدود می‌شود.
 • سنگ قواره
  :
  سنگی است که از سنگ لاشه به دست می‌آید و در کارگاه ساختمانی با کمی تیشه‌کاری ابعاد منظمی یافته و دارای گوشه‌های معین می‌گردد. از سنگ قواره برای دیوارهای باربر، جدول‌سازی و کف‌سازی‌هایی که نیاز به کمی نماسازی دارند، استفاده می‌شود.
 • سنگ بادبر (مالون)
  سنگی است که با تیشه‌کاری کاملاً شکل منظمی یافته و به‌ویژه یک طرف آن شکل صاف به خود می‌گیرد. سنگ بادبر را در تونل‌سازی، پل‌سازی، جدول‌سازی، دیوارهای باربر و غیر باربر، سنگفرش و پله استفاده می‌کنند. یکی از عمده‌ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون به‌ویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوس‌های سنگی است که در پل‌ها، درگاه‌ها و طاق زیرین دالان‌های سنگی مورد مصرف قرار می‌گیرد.
 • سنگ پلاک (تزئیناتی)
  برای نماسازی در سطوح از سنگ پلاک استفاده می‌شود. برای تهیه سنگ پلاک، سنگ قله را درکارگاه سنگبری به ضخامت‌های مورد نظر برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آینه شدن ساب می‌دهند. سنگ تزئینی ارزان را از تراورتن و سنگ‌های گران قیمت را از گرانیت و مرمر انتخاب می‌کنند. سنگ پلاک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و در کف، دیوارپله، کف پنجره، کنار و زیر دیوار گچی و وسایل تزئیناتی نظیر گلدان، شمعدان، جدول و جوی و غیره استفاده می‌کنند.
سنگ آنتیک.jpg

انواع سنگ تزئینی ساختمانی ایرانی

عمده‌ترین سنگ‌هایی که در عملیات ساختمانی در ایران به کار می‌روند عبارتند از گرانیت‌، سنگ سبز توف کوارتزیت، سنگ آهک تراورتن، مرمر، سرپانتین، ماسه سنگ و شیست.

 • سنگ گرانیت
  از انواع سنگ‌های آذرین بوده و بسیار سخت و محکم، بادوام، زبر و بسیار جلاپذیر است. ساب زدن و جلاپذیری از ساب معمولی و نمای سنگی تا مرحله آینه‌ای امکان‌پذیر است. گرانیت خرد شده را برای تهیه بتن زیرسازی جاده و راه‌آهن و سنگ ساختمانی آن را برای بناهای یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و کف‌سازی به کار می‌برند. از انواع گرانیت ساختمانی می‌توان گابرو، دیاباز، که اصطلاحاً به آن گرانیت سیاه هم می‌گویند را نام برد.
 • سنگ کوارتزیت
  این نوع سنگ که اغلب با سنگ گرانیت نیز اشتباه می‌شود، دارای ویژگی‌های متفاوت است و از گرانیت سخت‌تر است. این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل شناسایی است. کوارتزیت را به خاطر ظاهر زبر آن بیش‌تر در ساختمان‌های ارزان‌قیمت و روستایی به کار می‌برند. رنگ آن بیشتر قهوه‌ای سوخته، سرخ، خاکستری و قهوه‌ایست.
 • ماسه سنگ
  این سنگ‌ها از نوع رسوبی هستند که از چسبیدن دانه‌های سیلیس به یکدیگر به وجود آمده‌اند. مواد این سنگ ممکن است سیلیس، اکسیدآهن و یا خاک رس باشد. سختی و دوام قطعات این سنگ بستگی به نوع چسب آن دارد. رنگ این سنگ‌ها معمولاً خاکستری، قهوه ای، سرخ و ارغوانی است.
  ماسه سنگ کاملاً سیمانی شده را ممکن است کاملا خرد نموده و در زیرسازی راه‌آهن و جاده‌ها به کار برند. همچنین ماسه سنگ کوارتزی را به عنوان ماسه ریخته‌گری و ماده اولیه شیشه استفاده می‌کنند.
 • سنگ توف
  توف از انواع سنگ‌های خاکستر آتشفشان بوده که به علت چسبندگی کم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می‌شود و به صورت دانه‌های ریز از آن جدا می‌شود. این سنگ را به علت سبزی چشم‌نوازی که دارد در کار دیوارسازی، پارک‌سازی و دیوارهای حایل استفاده می‌کنند.
 • سنگ آهک
  از انواع سنگ‌های رسوبی است و در سطح وسیعی از نظر اندازه، قواره، شکل و رنگ وجود دارد. سنگ آهک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان، دیوار، تزئینات کف، نماسازی، مجسمه‌سازی و ستون‌سازی به کار می‌برند .
 • سنگ تراورتن
  این سنگ حاصل رسوبات جریانات آب گرم زیرزمینی می‌باشد. تراورتن به رنگ‌های سفید، کرم و خاکستری وجود دارد. این سنگ را برای نماسازی داخل و خارج ساختمان به کار می‌برند.
 • سنگ مرمر
  از انواع سنگ‌های دگرگون است که در رنگ‌های سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می‌باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نماسازی داخل ساختمان شامل کف، دیوار و کارهای هنری به کار می‌برند.
 • سنگ شیست
  سنگ‌های لایه لایه سیاه رنگ می‌باشند که از انواع سنگ‌های دگرگون هستند و به مصرف فرش کردن کف، پیاده‌روها، خیابان‌ها، باغ‌ها و پارک‌ها می‌رسند.
 • سنگ کامپوزیت
  پنل کامپوزیت جایگزین خوبی برای سنگ، چوب و آجر است. پنل دکوراتیو کامپوزیت ظاهری طبیعی دارد و قابل شستشو است. عایق رطوبتی قرار گرفته بر روی سنگ، آن را از نور خورشید، رطوبت و ... محافظت می‌کند. عواملی مانند سبک بودن، نصب آسان، ضد حریق بودن، رنگ بندی نامحدود و... از مزایایی است که این نوع سنگ را نسبت به سایر سنگ ها متمایز می‌کند.
  در فضاهای مرطوب مانند حمام و استخر از سنگ کامپوزیت استفاده می شود. سنگ کامپوزیت جز سنگهای دکوراتیو و آنتیک است. این سنگ از قطعات پروفیل ، مرمریت و تراورتن با شکل و طرح های مختلف تولید می شود. سطح خارجی این سنگ صاف است و به وسیله چسب بر روی دیوار چسب می شود. بخش داخلی سنگ نامنظم و ناصاف است که از آن به عنوان نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود.
 • سنگ گیوتن
  این نوع سنگ به دلیل جذابیت و زیبایی، قیمت مناسب می‌تواند در کنار سنگ‌های دیگر و کاغذ دیواری به کار رود. سنگ گیوتن با استفاده از چسب سنگ، ملات ماسه سیمان، به راحتی بر روی کاشی، سیمان و گچ نصب می‌شود. از سنگ گیوتن در نمای خارجی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، محل کار، ویترین اماکن تجاری، دیوار پشت تلویزیون و... استفاده می شود.
 • سنگ پازل
  سنگ پازل ، سنگ آنتیک پرطرفداری است که قطعات آن به صورت منظم برش خورده و شکل و طرح‌های مختلفی دارد. از سنگ پازل معمولا در کف منزل، دیوار آشپزخانه، دیوار بالکن، راهروهای ورودی و کف حیاط استفاده می‌شود.
سنگ انتیک (3).jpg

عوامل مؤثر در عمر مفید قیمت سنگ ساختمانی

بسیاری از سنگهای ساختمانی بر اثر استخراج نادرست هدر می‌روند. استفاده از مواد منفجره یا استفاده نامناسب از مته‌های حفاری ممکن است منجر به ایجاد ترکهایی در سنگ شود. ممکن است برخی از ترکها میکروسکوپی باشند، اما حتی در این مقیاس نیز باعث نفوذ عوامل تخریب و در نتیجه تلاشی سنگ می‌شوند.
- سنگ ساختمان باید از هرگونه درز،ترک، شکاف یا سایر نقاط ضعف عاری باشد.
- سنگ را باید قبل از انتخاب آزمایش کرد. آزمایشهای مورد نیاز بر اساس کاربرد سنگ باید تعیین شوند.
- قبل از انتخاب سنگ باید آن را با مطالعات میکروسکوپی بررسی نمود و در صورت وجود مقادیر بیش از حد کانیهای مضر و ناپایدار به صورت تجمعی از به کار بردن آنها در ساختمان پرهیز نمود.
- تراکم یک سنگ لزوماً تضمین کننده دوام آن نیست.
- سنگهای با مقدار جذب آب زیاد فقط در نواحی خشک استفاده شوند. سنگهای با تخلخل خیلی زیاد نباید در اقلیم‌های سرد و مرطوب استفاده شوند. در شرایط خاص جهت محافظت سنگ می‌توان از پارافین یا مواد مخصوص استفاده نمود.
- آزمایش مقاومت در یخبندان برای سنگهایی که در مناطق سرد به کار می‌روند ضروری است. طراح برای این آزمایش باید تعداد دوره های لازم یخبندان را با توجه به محل کاربرد تعیین نماید.
- در محیط‌هایی که با گازها و مواد شیمیایی سر و کار دارند باید دوام سنگ مورد نظر در برابر این مواد با آزمایش بررسی شود. کلا سنگهای آهکی و ماسه سنگهایی که سیمان آنها از نوع آهکی باشد، نسبت به این محیط ها پایداری کمتری دارند .
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

موضوعات مشابه