انواع کاغذ دیواری به همراه کاربرد و تاریخچه آن ها

تاریخچه کاغذ دیواری

از قرن هجدهم از کاغذ دیواری به عنوان یک عنصر تزئینی برای پوشش دیوار و فضای داخلی استفاده می‌شده است. معمولاً در میان طبقات غنی و مرفه جامعه از کاغذ دیواری بر روی دیوارهای سنگی مجلل استفاده می‌شد. یکی از مزیت های مهم استفاده از کاغذ دیواری خنک نگه داشتن فضای اتاق بود.
الگوهای به کار رفته در تولید کاغذ دیواری از کشورهای انگلیس و فرانسه گرفته شده است. کشور چین هم در اواخر قرن 17 شروع به تولید کاغذ دیواری در طرح‌های مختلف کرد. در کشور چین بیشتر در قصرها و منازل مجلل از پوشش یا کاغذ دیواری استفاده می‌شده است.
Wallpaper (1).jpg

در قرن بیستم کاغذ دیواری به یک الگویی محبوب برای پوشاندن دیوار خانه‌ها تبدیل شد. در این دوره به جای استفاده از طرح ها یا نقاشی بر روی دیوار از کاغذ دیواری استفاده کردند. تولید کنندگان و شرکت‌های سازنده کاغذ دیواری، کاغذ دیواری‌ ضد زلزله و مقاومی را طراحی کردند که علاوه بر زیباسازی فضای اتاق و دیوار از مزایادی دیگری مانند مسدود کردن امواج وای فای، حفاظت از دیوارها در هنگام سقوط در طول زلزله، نورپردازی با استفاده از LED برخوردار هستند.
همچنین از تکنیک های مدرن برای ساخت کاغذ دیواری استفاده کردند. به عنوان مثال از چاب چوبی، چاپ تکه‌تکه‌ای و چاپ دیجیتال برای تولید و ساخت کاغذ دیواری استفاده کردند.
Wallpaper (2).jpg

کاغذ دیواری‌ها به طور معمول به صورت رول فروخته و عرضه می شوند. اندازه کاغذ دیواری ها با توجه به برند و کاربرد آنها متفاوت است. به عنوان مثال اندازه کاغذ دیواری آمریکایی 27 اینچ (69 سانتی متر) و 27 فوت ( 8.2 متر) است در حالی که کاغذ دیواری اروپایی 21.5 اینچ عرض و 33 فوت (10 متر) طول دارد.
اگر دیوار منزل یا اتاق شما بسیار آسیب دیده است استفاده از کاغذ دیواری ایده خوب و مناسبی برای پوشاندن نقایص آن است. در اینجا ما قصد داریم در مورد بهترین نمونه‌ها و برندهای کاغذ دیواری و موارد استفاده از آنها صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

[2]کاربرد کاغذ دیواری[/h2]
 • ممکن است قیمت کاغذ دیواری نسبت به رنگ گران‌تر و پرهزینه‌تر باشد اما استفاده از کاغذ دیواری به صرفه‌تر است. یکی از مزیت‌های مهم استفاده از کاغذ دیواری این است که به راحتی از سطح دیوار برداشته می‌شود و می‌توانید در هر زمانی طرح و الگوی دیوار اتاق خود را تغییر دهید.
 • برخی کاغذ دیواری‌ها نیز طول عمر و دوام بیشتری دارند و تا حدود 15 سال نیز بر روی دیوار باقی می‌مانند.
 • جنس کاغذ دیواری به گونه‌ای است که قابل شتشو با مواد شوینده است.
 • کاغذ دیواری‌های تولید شده به دلیل اینکه حاوی مواد طبیعی است با محیط زیست سازگاری دارد و هیچ‌گونه آسیبی به محیط وارد نمی‌سازد.
 • اگر دیوار اتاق شما کنده‌کاری، خراش یا پوسیدگی دارد با استفاده از کاغذ دیواری به راحتی می‌توانید این ضایعات را پنهان کنید.
 • اگر از کاغذ دیواری با تصویر زمینه یا الگوی سنتی استفاده می‌کنید، در نصب آن دقت کنید. الگوها باید با یکدیگر هماهنگ باشند زیرا تعویض یا حذف آن کمی دشوارتر است.
 • اگر دیوار شما از گچ یا بتن خام است ممکن است به راحتی کاغذ دیواری بر روی سطح دیوار قرار نگیرد، به همین دلیل بهتر است از چسب مخصوص برای نصب کاغذ دیواری استفاده کنید.
 • اگر دیوار اتاق شما در معرض نور شدید قرار دارد ممکن است به مرور زمان تصاویر کاغذ دیواری از بین بروند، لذا بهتر است کاغذ دیواری را در جایی نصب کنید که نور کمتر و سایه وجود داشته باشد تا مدت زیادی دوام پیدا کند.
 • برخی از کاغذ دیواری های مقاوم تا بیش از 5 سال دوام می یابند.

انواع کاغذ دیواری

1-کاغذ دیواری خطی
جنس این کاغذ دیواری از نوع فایبرگلاس است. این مدل کاغذ دیواری در پنهان کردن نقص‌های دیوار و به حداقل رساندن تعمیرات مؤثر است. در برخی از مدل‌های این نوع کاغذ دیواری طرح‌های ظریفی به‌کار رفته است. کاغذ دیواری خطی به راحتی قابل تعویض است.
Wallpaper (3).jpg

2- کاغذ دیواری چاپی
رنگ ها و الگوهای مختلف به کار رفته در این مدل کاغذ دیواری یکی از دلایل محبوبیت این مدل کاغذ دیواری است. قیمت کاغذ دیواری دیجیتال چاپ شده نسبتاً مناسب‌تر است. از آنجا که جنس کاغذ دیواری چاپی ظریف‌تر است و آب به راحتی داخل آن نفوذ می‌کند، بهتر است در آشپزخانه و حمام استفاده نشود.

 1. کاغذ دیواری وینیل
سطح این مدل کاغذ دیواری با لایه‌ی وینیل پوشش داده شده است. این نوع کاغذ دیواری دوام بسیار بالایی دارد. از این مدل کاغذ دیواری در حمام و آشپزخانه بیشتر استفاده می‌شود زیرا بخار بر روی سطح آن باقی می‌ماند. کاغذ دیواری وینیل به راحتی شسته می‌شود و تعمیر و نگهداری آن نیز آسان است.

 1. کاغذ دیواری فویلی (فلزی)
کاغذ دیواری فویلی بر روی یک فلز براق چاپ می‌شود و به علت مقاومت در برابر رطوبت در آشپزخانه و حمام قابل استفاده هستند. برای نصب آن نیز باید دیوار را آماده‌سازی و تعمیر کرد. کاغذ دیواری فویلی به راحتی قابل شستشو است و سبب برجستگی و زیبایی اتاق ، آشپزخانه و یا حمام می‌شود.

 1. کاغذ دیواری فیبر
این یکی از گران‌ترین انواع کاغذ دیواری است. نگهداری آن مشکل است. طرح و الگوی کاغذ دیواری فیبر، فضایی لوکس و مدرن در منزل یا اتاق شما به وجود می‌آرود. از کاغذ دیواری فیبر برای اتاق‌هایی که رفت و آمد در آنها کمتر است مانند اتاق خواب، اتاق نشیمن و... استفاده می‌شود. از آنجا که این کاغذ دیواری بافت مخملی دارد بهتر است شسته نشود.
Wallpaper (5).jpg

 1. کاغذ دیواری طرح بامبو
این کاغذ دیواری ظاهر مرطوب، روشن و براقی دارد. یک لایه پلی استر سطح کاغذ دیواری را پوشانده است. ضخامت و دوام کاغذ دیواری طرح بامبو سبب شده که به راحتی قابل شستشو و پاک کردن باشد. مواد به کار رفته در کاغذ دیواری طرح بامبو از نوع مواد طبیعی است، به همین دلیل از این کاغذ دیواری بیشتر در آشپزخانه و حمام استفاده می شود. برای نصب این کاغذ دیواری نیاز به استفاده از چسب نیست، زیرا کاغذ دیواری در پشت لعاب و چسب مخصوص دارد که به راحتی بر روی سطح دیوار می چسبد.

در ادامه می توانید چند نمونه از کاغذ دیواری پذیرایی را مشاهده کنید

Wallpaper (4).jpg


Wallpaper (6).jpg


Wallpaper (7).jpg


Wallpaper (8).jpg


Wallpaper (9).jpg


Wallpaper (10).jpg


Wallpaper (11).jpg


Wallpaper (12).jpg


Wallpaper (13).jpg


Wallpaper (14).jpg


Wallpaper (15).jpg


Wallpaper (16).jpg


Wallpaper (17).jpg


Wallpaper (18).jpg


Wallpaper (19).jpg
منبع: arch2o.com
 
آخرین ویرایش توسط مدیر: