هر آنچه که باید درباره کاغذ دیواری منزل خود بدانید

تاریخچه‌ی کاغذ دیواری ، نحوه اندازه گیری و روش محاسبه اندازه کاغذ دیواری

بر اساس کتاب ژنویوبرونه با عنوان کتابچه‌ی کاغذدیواری، خود کاغذ را یکی از درباریان چین به نام تسای لون در سال ۱۰۵ قم با ترکیبی از پوست درخت توت، الیاف گیاهی، کتان و کنف اختراع کرد. تقریبا بلافاصله پس از اختراع این ماده‌ی جدید، مردم شروع کردند به نقاشی کردن روی آن به منظور نمایش روی دیوارها. برخی از اولین نمونه های کاغذدیواری صحنه‌هایی از شجره‌نامه‌ها یا خدایان را به تصویر می‌‌کشیدند یا بهشت طبیعی کاذبی به فضای داخلی ساختمان می‌آوردند.
کاغذ دیواری پارچه‌نما نوعی کاغذ دیواری بود که شبیه مخمل ساخته می‌شد. این نوع از کاغذ دیواری در اوایل دهه۱۶۰۰ به شهرت و محبوبیتی گسترده رسید. در آن دوره کاغذها را به دیوار نمی‌چسباندند؛ بلکه به صورت ورقه ورقه با پونزهای مسی از دیوار آویزان می‌کردند. این روش تا پاسی از قرن هجدهم دوام داشت. در این حالت، دیوارهای پشت کاغذ، هرچند از دید پنهان می‌شدند، به نحوی وسوسه‌انگیز دسترس‌پذیر بودن.د حاشیه‌های کاغذ دیواری باعث افزایش فریب بصری می‌شد. حاشیه ها که در ابتدا به منظور استتار پونزهای بدمنظر به کار می‌رفتند، در اواخر دهۀ ۱۷۰۰ به عنوان روشی برای تغییر تناسبهای بصری اتاقها اهمیت زیادی پیدا کردند.
کاغذ دیواری (2).jpg

کاغذ دیواری مناسب ساختمان

انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب می‌تواند اتاق شما را بزرگتر، گرمتر و روشن‌تر جلوه دهد و خوردگی‌ها و زدگی‌ها را پنهان کند.
در یک بخش از دیوار اتاق می توانید ترکیبی از رنگ‌های متفاوت را به کار ببرید. اگر فضای اتاق شما بزرگ و سقف اتاق بلند است می‌توانید از رنگ‌های سبز مانند آبی یا بنفش استفاده کنید. رنگ سرد ِ روشن مانند آبی آسمانی فضایی آرام و دراماتیک در اتاق شما به وجود می‌آورد. رنگ‌های گرم مانند قرمز، زرد، پرتقالی محیطی پرنشاط و گرم در فضای اتاق شما بوجود می‌آورند.
اگر اتاق شما، شمالی (یا به سمت حیاط) است از رنگ گرم استفاده کنید، زیرا هیجان و نشاط بیشتری در فضای اتاق شما به وجود می‌آورد.

تنظیم نور و روشنایی با استفاده از کاغذ دیواری

اگر فضای اطراف اتاق شما بسته است، می‌توانید از کاغذ دیواری با الگوی رنگ روشن، یا طرح برجسته روشن استفاده کنید. کاغذ دیواری با الگوی سطح صاف، نور بیشتری را در فضای اتاق منعکس می‌کند.
اگر اتاق شما بزرگ است، می‌توانید از طرح تیره با الگوهای برجسته استفاده کنید. در این طرح دیوارها نزدیک جلوه می‌کند و فضای اتاق را کوچکتر نشان می‌دهد.
امروزه طرح‌های مختلفی در کاغذ دیواری وجود دارد. می توانید نقایص یا زدگی دیوار یا اطراف اتاق یا آشپزخانه را با استفاده از کاغذ دیواری بپوشانید. برای این کار طرح های جالبی وجود دارد. مانند: طرح چمن، فویل ، پارچه‌ای، وینیل، سنگ مرمر، چوب و طرح پوست حیوانات. می‌توانید طرح کاغذ دیواری را ساده انتخاب کنید و بر روی آن طرح‌های مختلف مانند یک گلدان یا یک گل را طراحی کنید.

سبک مناسب کاغذ دیواری

الگوی دراماتیک در مقیاس بزرگ از الگوهای مورد استفاده رایج کاغذ دیواری است. معمولاً از رنگ گرم، روشن با نقوش کوچک استفاده می‌شود. می‌توانید با توجه به موضوع مورد علاقه خود طرح کاغذ دیواری را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر به موضوعات ورزشی علاقه‌مند هستید، می‌توانید از کاغذ دیواری با الگوی ورزشی استفاده کنید. و اگر به حیات وحش علاقه‌مند هستید می‌توانید از کاغذ با طرح حیوانات استفاده کنید.
از کاغذ دیواری با خطوط افقی و عمودی استفاده کنید. خطوط افقی و عمودی با رنگ روشن ، گرمی و انرژی مثبت را به اتاق شما القا می‌کند. همچنین می‌توانید از الگوی گلهای رنگی و یا موتیف V یا U شکل استفاده کنید، این الگو ها سقف را بالاتر و اتاق را بزرگتر نشان می‌دهند و فضای آرامی در اتاق شما به وجود می‌آورند.
استفاده از کاغذ دیواری با طرح‌های کوچک، طرح های بزرگ در مقیاس بزرگ باعث می‌شود که فضای اتاق شما گرم‌تر و بزرگتر به نظر برسد. الگوی با مقیاس بزرگ، رنگ روشن، فضای اتاق و تخت را بزگتر جلوه می دهد. می‌توانید از الگوهای برجسته با طرح بزرگ نیز برای بزرگتر نشان دادن فضای اتاق استفاده کنید.
سعی کنید در اتاق نشیمن یا اتاق خواب از یک مدل الگوی کاغذ دیواری استفاده کنید. ترکیب الگوهای مختلف با طرح‌های مختلف باعث بی‌نظمی و بی‌توجهی به اتاق می شود. رنگ کاغذ دیواری را به گونه‌ای انتخاب کنید که با دکوراسیون اتاق مانند کتابخانه، میز و... هماهنگی خوبی داشته باشد.
نحوه اندازه‌گیری کاغذ دیواری اتاق
  1. فضای کل دیوار را از سقف به کف و به صورت افقی از گوشه به گوشه‌ی دیگر اندازه‌گیری کنید. این رقم را چند برابر کنید تا برای دیوارهای دیگر نیز باقی بماند.
  2. اندازه کاغذ دیواری سقف را نیز با توجه به عرض کف اتاق و طول آن محاسبه کنید. اندازه‌های به دست آمده را با توجه به اندازه استاندارد یک رول انتخاب کنید.
    در اتاق هایی را که پنجره و یا درب در آن می‌باشد فقط فضا هایی را که دیوار کامل است اندازه بگیرید.

روش محاسبه اندازه کاغذ دیواری

شما برای محاسبه باید از عرض کاغذدیواری خود اطلاع داشته باشید تا بتوانید از فرمول زیر تعداد رول مورد نیاز خود را محاسبه نمایید.

کاغذ دیواری عرض ۵٣ سانتیمتر:

زمانی که ارتفاع کمتر از ٢۴۵ سانتیمتر باشد{عرض دیوار به سانتیمتر تقسیم بر٢١٢=تعداد رول}

زمانی که ارتفاع بیشتر از ٢۴۵ سانتیمتر باشد{عرض دیوار به سانتیمتر تقسیم بر١۵٣=تعداد رول}

کاغذ دیواری عرض ٧۰ سانتیمتر:

زمانی که ارتفاع کمتر از ٢۴۵ سانتیمتر باشد{عرض دیوار به سانتیمتر تقسیم بر٢٨۰=تعداد رول}

زمانی که ارتفاع بیشتر از ٢۴۵ سانتیمتر باشد{عرض دیوار به سانتیمتر تقسیم بر٢١۰=تعداد رول}

کاغذ دیواری عرض ١۰۶ سانتیمتر:

زمانی که ارتفاع کمتر از ٢۴۵ سانتیمتر باشد{عرض دیوار به سانتیمتر تقسیم بر۶٣۶=تعداد رول}

زمانی که ارتفاع بیشتر از ٢۴۵ سانتیمتر باشد{عرض دیوار به سانتیمتر تقسیم بر۵٣۰=تعداد رول}

در صورتی که عدد شما اعشاری به دست آمد ، عدد را به بالا رند نمایید.
نمونه کاغذ دیواری منزل
در ادامه شما می توانید چند نمونه از نمونه کار های انجام شده را مشاهده نمایید
کاغذ دیواری (1).jpg
کاغذ دیواری (3).jpg
کاغذ دیواری (4).jpg
کاغذ دیواری (5).jpg

منبع : bhp
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

موضوعات مشابه