آموزش رنگ کاری و اهمیت رنگ در نقاشی ساختمان

اهمیت رنگ در نقاشی ساختمان

با توجه به اهمیت نقش رنگ در طراحی و زیبایی نمای ساختمان از این رو در اینجا به بررسی شناخت رنگ، انتخاب و هماهنگ‌سازی آن با نمای بیرونی ساختمان پرداخته‌ایم.
آموزش رنگ کاری (1).jpg
رنگ‌ها از لحاظ دما به سه دسته تقسیم می‌شوند:
1-رنگ‌های گرم: رنگ‌های گرم محرک سیستم عصبی بوده و احساسات را تشدید می‌کنند. این دسته از رنگها به وضوح قابل رویت بوده و موجب جلب توجه می‌گردند. رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، و ارغوانی رنگ‌های گرم هستند. رنگهای گرم نیمه قرمز به عنوان رنگهای گرم شناخته می‌شوند که شامل زرد- سبز و قرمز-بنفش می‌باشد.
این رنگها القاء کننده گرمی و راحتی هستند. رنگ گرم زیادی در تصویر باعث تضعیف برجستگی که باید در تصویر وجود داشته باشد می‌شود.

2-رنگ‌های سرد: رنگ‌های سرد، رنگ‌های آرامش‌بخش هستند و هارمونی آن‌ها در محیط‌های مختلف بیشتر است و زیاد درچشم نیستند. رنگ‌های آبی، نیلی، سبز از جمله رنگ‌های سرد هستند. نیمه آبی به عنوان رنگهای سرد شناخته شده که شامل آبی - سبز و آبی – بنفش می باشد.
این رنگها آرام و راحت هستند و ممکن است بصورت غیر صمیمی و بی‌تکلف و ساده دیده شوند و برای انتخاب به عنوان پس زمینه مناسب هستند. این رنگها احساس منفعالنه داشته و ممکن است برای تصاویر گرافیکی قوی مناسب نباشند.
3-رنگ های خنثی: رنگ‌های خنثی رنگ هایی هستند که در طیف رنگی وجود نداشته و از ترکیب رنگ‌های دیگر به وجود می‌آیند. این رنگ‌ها می‌توانند اثرات مثبت یا منفی داشته باشند. سیاه، سفید، خاکستری، بژ و قهوه‌ای رنگ‌های خنثی هستند.

رنگ عاملی مهم در طراحی فضا و نقاشی ساختمان

رنگ‌ها می توانند به شیوه‌های مختلف تأثیراتی بنیادین در زندگی بر جای گذارند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به تأثیر آنها بر زیبایی فضای بیرونی و درونی ساختمان اشاره کرد. استفاده از چرخه رنگ در نقاشی ساختمان روشی مطمئن برای یافتن رنگ متناسب با رنگ مورد نظر ماست.
انتخاب و ترکیب رنگ، فرایند انتخاب رنگ و کاربرد آن، تاثیری عمیق بر فضای داخلی خواهد داشت. تصمیم‌های طراح داخلی در این زمینه،تاثیر بسزایی بر درک فضایی از یک پروژه و رویکرد آن دارد. رنگ گاهی برای تاکید بر سطوح به کار می‌رود. مانند یک سری از فضاهای پی در پی یا فضاهایی که ارتباط عمودی دارند مانند: فضاهایی با دو طبقه ارتفاع یا اتاق‌های زیرشیروانی.
رنگ آمیزی یک طول از دیوار، صرف نظر از فاصله، چشم را به سوی فضاهای طرح و عناصر برجسته در انتهای دیوار هدایت می‌کند که ممکن است یک عنصر روشنایی، اثر هنری یا قطعه ای مبلمان باشد. این شیوه از رنگ آمیزی، سطوح عمودی را نزدیک‌تر یا دورتر نشان می دهد.

مراحل نه گانه رنگ کاری
عادی کردن سطوح، روغن‌کاری، بتونه، سمباده‌کاری،آستر اولیه،ترمیم بتونه،سمباده‌کاری مجدد، آستر دوم ، رنگ رویه

مراحل رنگ آمیزی ساختمان

آموزش رنگ کاری (2).jpg

  • انتخاب رنگ مناسب
انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی ساختمان نخستین قسمت از کاری است که شما باید انجام بدهید و برای آن باید با انواع خواص رنگ‌ها تا حدی آشنا باشید. گاهی اوقات بعضی‌ها برای رنگ آمیزی منزلشان از سلیقه‌های شخصی یا مدهای روز استفاده می‌کنند. در حالی که بازی با رنگ ها اگر از روی آگاهی نباشد فرد را در دراز مدت با مشکلات عمدهی مواجه خواهد کرد.
در ایران رنگ‌های سفید، طوسی، آبی، استخوانی بیشترین استفاده را در نقاشی ساختمان داشته و دارند اما به تازگی مردم به سمت رنگ‌های خاص‌تری همچون صورتی، زرد، قرمز، نارنجی و زردچوبه‌ای هم کشیده شده‌اند که بیشتر مربوط به تأثیر فرهنگی از آداب منزل‌داری کشورهای دیگر است.

  • از بین بردن لکه های سطوح
در این مرحله شما به مقداری گچ کشته و یک عدد کاردک نیاز دارید که همه در ابزار فروشی ها یافت می‌شوند. گچ کشته را کف دست بگیرید و با کاردک آن را روی لکه ها و افتادگی‌های گچی دیوار بمالید. سطح را در پایان هر لکه‌گیری کاملاً صاف کنید؛چرا که اگرگچ خشک شود کندن آن بسیار مشکل خواهد بود. وقتی کلیه سطوح لکه‌گیری شد، می‌توانید از یک سمباته نرم برای صیقل ناصافی های احتمالی استفاده کنید.

  • آماده سازی رنگ
اگر تصمیم دارید رنگ روغنی به کار ببرید از باز بودن کامل پنجره ها مطمئن شوید. پس از انتخاب نوع، جنس و رنگ دلخواه نوبت به آماده‌سازی رنگ می شود. رنگ را در یک ظرف جداگانه ریخته و بنا به دستورالعمل آن را روان کنید. فراموش نکنید که رنگ خوب و یکنواخت مخلوط شده باشد، غلظت آن کافی بوده و در هر مرتبه رنگ آمیزی جهت حرکت قلم مو یا غلتک یکسان باشد؛ نه اینکه یک قلم از بالا به پایین و قلم بعدی از چپ به راست حرکت کند. برای پوشش بهتر یک دست رنگ از یک جهت و دست بعدی عمود بر آن اجرا می شود.

رنگ آمیزی کابینت و سایر اجزای ساختمان
ابتدا درها، کشوها و ابزار و یراق کابینت مانند سبدهای سیمی را بیرون بیاورید و سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کنید. نوع رنگ آستری که شما به کار می برید به این بستگی دارد که جنس کابینت شما از چوب باشد یا لمینت.
اگر کابینت‌ها قبلاً رنگ شده باشند، باید ببینید که این رنگ چه بوده است. اهمیت این نکته در این است که اگر رنگ نهایی قبلی دارای پایه روغنی بوده اکنون برای بتونه کاری و آستری آن هم باید رنگ روغنی به کار ببرید.
پس از زدن رنگ آستری مناسب، دو یا سه دست از رنگ مورد نظر خود را به سطوح بزنید تا مطمئن شوید که رنگ کابینت‌ها در مقابل استفاده هر روزه دوام خواهد یافت. طبعاً هرچه تعداد لایه های رنگ بیشتر باشد دوام آن هم بیشتر خواهد شد.

رنگ آمیزی شومینه
برای نقاشی شومینه ابتدا باید آجرها را تمیز کنید. برای این کار از یک برس سیمی و یک ماده شوینده بدون کاف دارای تری سدیم فسفات استفاده کنید تا دوده‌ها و تیرگی‌ها به خوبی پاک شوند. پس از اینکه آجرها تمیز و خشک شدند، یک دست رنگ آستری به آنها بزنید. رنگ آستری لکه های دوده را می پوشاند.
هنگام انتخاب رنگ توجه کنید که هرقدر براقی رنگ بیشتر باشد، بیشتر در مقابل دوده مقاومت می کند. برای رنگ آمیزی قطعات فلزی می‌توانید از رنگ های مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید اما فراموش نکنید، به هیچ وجه داخل شومینه را رنگ نکنید.

 
آخرین ویرایش:

موضوعات مشابه